XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mali agenci do zadań specjalnych. Cyberkaraluchy na ratunek człowiekowi

Mali agenci do zadań specjalnych. Cyberkaraluchy na ratunek człowiekowi
Cyberkaraluchy to prawdziwe owady wyposażone w zestaw czujników, pozwalających im na realizowanie misji specjalnych (zdj. ilustracyjne) fot. Shutterstock/Yuphayao Pooh's

Państwa Azji Wschodniej mierzą się z częstymi trzęsieniami ziemi. Badacze z Singapuru i Japonii pracują nad możliwością wykorzystania owadów do eksploracji zgliszczy budynków, aby jak najszybciej odnajdywać pod nimi ludzi. Tak powstały cyberkaraluchy.

Podczas konferencji Milipol Asia-Pacific and TechX Summit, odbywającej się w Singapurze w dniach 3-5 kwietnia br., odwiedzający mogli zaobserwować w działaniu 10 cyberkaraluchów. Są to prawdziwe owady wyposażone w zestaw czujników, pozwalających im na realizowanie misji specjalnych, m.in. przeszukiwanie zgliszczy budynków po trzęsieniu ziemi. Pracą nad nimi zajmują się singapurskie uczelnie oraz agencje - Home Team Science and Technology Agency (HTX), Nanyang Technological University (NTU) oraz Klass Engineering and Solutions.

Karaluch ze specjalnym "plecakiem" najeżonym sensorami i czujnikami

Jak donosi portal The Straits Times, karaczany (zwane też karaluchami) madagaskarskie to niewielkie owady osiągające ok. 6 cm długości. Zespół singapurskich badaczy, z profesorem Hirotakim Sato na czele, wyposażył je w specjalny "plecak" o wadze ok 5,5 g, składający się z czujników i sensorów (m.in. wykorzystujących podczerwień), pozwalających na zbieranie informacji z eksplorowanych przez nie terenów. Dzięki temu cyberkaraluchy mogą gromadzić dane o znajdujących się pod gruzami ludziach oraz obecności gazów, jak np. dwutlenek węgla.

Wedle informacji z końca 2021 r., dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów analizujących dane zbierane przez owady, naukowcy byli w stanie rozpoznawać za ich pomocą obecność człowieka z 87-proc. dokładnością. Do przeszukania ok. 5 kilometrów kwadratowych potrzebnych jest ok. 500 tego rodzaju cyberkaraluchów.

Przeżyją kilka dni bez głowy i mają naturalny napęd

Dzięki ich niewielkim rozmiarom, mogą one przemieszczać się pomiędzy wąskimi szczelinami na zagruzowanych przestrzeniach. Ich "naturalny napęd" ogranicza potrzebę zapewniania im energii elektrycznej, a dzięki uwarunkowaniom, takim jak zdolność do przeżycia przez kilka dni bez głowy - uchodzą za wyjątkowo odporne owady.

Nad wykorzystaniem karaluchów w przeszukiwaniu zgliszczy pracują także Japończycy. Jak podaje Reuters zespół Kenjiro Fukudy z firmy badawczej Riken analizował w 2022 r. możliwość wykorzystania specjalnych filmów solarnych, pozwalających na zasilanie ich wyposażenia. Japońscy badacze pracowali nad możliwością nadawania sygnałów stymulujących karaluchy do konkretnych ruchów, dzięki czemu można byłoby nimi sterować i kierować w interesujące ekipy ratunkowe miejsca.

W obliczu nawiedzających Japonię czy Tajwan trzęsień ziemi, połączenie technologii z naturalnymi możliwościami owadów, może stanowić dodatkowe narzędzie na rzecz ratowania ludzkich istnień. Choć cyberkaraluchy są wciąż w fazie rozwoju i eksperymentów, można spodziewać się, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i postępującej miniaturyzacji chipów, niebawem mogą stanowić realne wsparcie w akcji.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mali agenci do zadań specjalnych. Cyberkaraluchy na ratunek człowiekowi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!