Zwrot za materiały budowlane. Apel do premiera

41 organizacji pracodawców i związkowców, w tym Konfederacja Lewiatan, zwróciło się z apelem do premiera o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe – poinformowała Konfederacja Lewiatan.

„Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na potrzebę podjęcia szybkich działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku budowlanym. Jest ona szczególnie istotna w kontekście polityki mieszkaniowej. Dostępne dane jednoznacznie wskazują na spadek aktywności inwestycyjnej w mieszkalnictwie, co ma bezpośredni wpływ na kondycję całego sektora budowlanego” – poinformowała w opublikowanym w poniedziałek komunikacie Konfederacja Lewiatan.

Organizacja przypomniała, że według danych GUS w 2023 r. wydano 241 tys. pozwoleń na budowę mieszkań i jest to o 57 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co oznacza spadek o 19 proc. Z kolei liczba nowych mieszkań, których budowę rozpoczęto również jest mniejsza niż przed rokiem i wyniosła 189 tys. (o 11 tys. mniej niż w 2022 r.), co stanowi spadek o 6 proc. Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ubiegłym roku wyniosła 220 tys., czyli mniej o prawie 8 proc. niż w roku 2022.

Lewiatan przypomniał także, że w 2023 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niespełna 70 tys. domów jednorodzinnych, co daje mniej niż 2 domy na 1000 mieszkańców. W komunikacie wskazano, że jest to wynik „o 34 proc. gorszy niż w rekordowym 2021 r.”

„Aby szybko zwiększyć liczbę dostępnych pod względem kosztowym mieszkań i jednocześnie poprawić warunki życia Polaków konieczne jest wsparcie remontów istniejących zasobów budowlanych, budownictwa indywidualnego oraz przywracanie do użytkowania pustostanów (wg danych GUS z 2021 roku w Polsce jest 1,86 mln pustych lokali i domów)” 

– zauważono.

Organizacja pracodawców zwróciła uwagę, że w celu pobudzenia nakładów na remonty oraz budowy domów i mieszkań, „konieczne jest wprowadzenie rozwiązań trwale stymulujących ten proces”.

„W szczególności efekt ten można osiągnąć wprowadzając zachęty podatkowe dla obywateli (osób fizycznych) umożliwiające odzyskanie części środków poniesionych na remont lub budowę własnego mieszkania” – dodano.

 Wskazano, że "prostym, skutecznym i sprawiedliwym społecznie mechanizmem byłby zwrot części podatku VAT zawartego w cenie wyrobów budowlanych przeznaczonych na budowę lub remont własnego domu bądź mieszkania".

Konfederacja Lewiatan oceniła, że sytuacja w mieszkalnictwie i budownictwie mieszkaniowym jest bardzo trudna i podkreśliła, że pod apelem do premiera podpisała się większość organizacji branżowych reprezentujących środowisko budowlane. 

Źródło

Skomentuj artykuł: