REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymusowe kontakty z ojcem [OPINIA]

Marzena Lipińska
Mgr pedagogiki interwencji, studentka IV roku prawa
Przymusowe kontakty z ojcem [OPINIA]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trudno przygotować się na odejście od oprawcy i uchronić dziecko od przemocowego ojca, który przecież nie stosuje przemocy nad dzieckiem, jedynie nad matką.

Przemoc w domu

Dzieci z rodzin, gdzie istnieje przemoc domowa, są częścią tej rodziny. Często czują się bezsilne w roli świadków i nie mają wpływu na sytuację rodzinną. To powoduje niepokój, który paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w następstwie zaburza poczucie bezpieczeństwa. Rodzina jest dla dzieci podstawowym środowiskiem życia, w którym uczą się budować relacje z innymi ludźmi i rozwijają poczucie własnej wartości. Brak stabilności, niepokój i strach w rozwoju dziecka całkowicie zaburza jego postrzeganie świata i siebie. Rodzice będący wzorcami do naśladowania powinni być pierwszym źródłem intymności. 

REKLAMA

Przemocy można doświadczać od różnych osób. Bazując jednak na doświadczeniu kobiet w takiej sytuacji, mogę przedstawić możliwe problemy, z którymi borykają się matki.

Egzekucja kontaktów

REKLAMA

Często zdarza się, że dziecko, które boi się agresywnego ojca będzie robić różne rzeczy, aby go zadowolić oraz załagodzić sytuację. Ta sztuczna gra stwarza napięcie i strach co może prowadzić do różnych zachowań i depresji. Uwalniając się od domu, gdzie istnieje przemoc domowa kobieta zazwyczaj obiecuje swoim dzieciom, że od tej pory ich życie będzie normalne, wnosi pozew do sądu i wówczas staje naprzeciwko art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

REKLAMA

Każda z matek nie znając prawa polskiego uznaje, że nie będzie wpuszczać oprawcy, że prawo ją i jej dziecko uchroni. Niestety jest to złudne i prowadzące do egzekucji kontaktów. Aby rozjaśnić sytuację egzekucji kontaktów przytoczę treść art. 598 (15) Kodeksu postępowania cywilnego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 1. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.
§ 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.
§ 3. Na postanowienia sądu, o których mowa w § 1 i 2, przysługuje zażalenie.

Zazwyczaj w takiej sytuacji matki wolą zadłużać się kredytowo, aby kupić spokój swojemu dziecku. Dzieci zaś często nie mogą mieć zaspokajanych potrzeb materialnych. Faktyczna sytuacja rodzinna jest bardzo często pomijana przez sądy, a matki niekiedy niesłusznie nazywane „alienatorkami”. Wspomnę, iż opiniowanie biegłych powinno opierać się na testach końcowych, które wykażą stan faktyczny małoletnich. Czasem można uznać, że raporty policji o interwencjach na kontaktach pomagają w uzyskaniu minimalnego spokoju dla dziecka, aczkolwiek nie w każdym mieście tak jest. 

Podsumowanie

Trudno przygotować się na odejście od oprawcy i uchronić dziecko od przemocowego ojca, który przecież nie stosuje przemocy nad dzieckiem, jedynie nad matką. Dlatego chcę pokazać, że sądy polskie rozdzielają te dwa tematy. Uznając, iż dziecko, które patrzy na przemoc nad matką powinno bezwarunkowo kochać swojego ojca, lecz nie zawsze tak jest. Dziecko widząc krzywdę matki może doznawać traumy i strachu, a w dorosłości nazywać siebie ofiarą. Nie ma jak przygotować matki do odejścia z takiego domu. Jedyne co można zrobić to nie poddawać się i walczyć o lepsze jutro dla swoich pociech.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

REKLAMA

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

REKLAMA

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

REKLAMA