Komunikaty PR

Automatyka przemysłowa i robotyka: czy to nadal tylko męski świat?

2024-03-08  |  12:00
Biuro prasowe

Jak to jest być kobietą w branży automatyki przemysłowej? O doświadczeniach, wyzwaniach oraz narzędziach i wsparciu, które pomaga się rozwijać opowiadają kobiety pracujące w Omron Europe. 

Wendy Tonk wspomina, że minęło kilka lat, zanim jej koledzy zaakceptowali ją jako równą sobie. Obecnie jest głównym inżynierem ds. testów systemowych w OMRON Europe. Pracuje w holenderskim zespole badawczo-rozwojowym firmy, w skład którego wchodzą inżynierowie odpowiedzialni za sprzęt i oprogramowanie, naukowcy zajmujący się danymi, testerzy i inżynierowie mechaniki. Jedna czwarta jej zespołu to kobiety.

 

Mamy kobiety pracujące we wszystkich obszarach badań i rozwoju w Holandii i to jest fantastyczne. Uwielbiam fakt, że mamy tak zróżnicowany zespół, ponieważ skutkuje to różnymi sposobami myślenia, co może być naprawdę pomocne przy rozwiązywaniu problemów – mówi Wendy Tonk.

 

Wciąż w mniejszości

 

Wendy Tonk przyznaje jednocześnie, że poza miejscem pracy, np. podczas wydarzeń branżowych kobieta w dziale badań i rozwoju automatyki nadal wzbudza wielkie zdziwienie. Potwierdzenie tego, że kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach technicznych i inżynieryjnych, znajdziemy w wielu źródłach. Przykładowo analiza McKinsey i Eightfold AI dotycząca europejskiej siły roboczej w 2022 r. wykazała, że kobiety zajmują tylko 22% wszystkich stanowisk technicznych w europejskich firmach[1]. Chociaż nie są dostępne szczegółowe dane dotyczące sektora robotyki i automatyki, najnowsze europejskie dane Eurostatu pokazują, że w 2021 r. kobiety stanowiły zaledwie 21% naukowców i inżynierów w sektorze produkcyjnym[2].

 

Samotność na szczycie

Izolacja często staje się coraz większa, ponieważ im wyżej wspinają się po szczeblach kariery, tym mniej kobiet mają wokół siebie. Według danych Figures, w europejskich firmach technologicznych tylko jedna na siedem osób na stanowiskach kierowniczych jest kobietą[3].

 

Philippa Glover jest matką dwójki dzieci i członkiem zespołu kierowniczego OMRON w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mówi, że na początku swojej kariery nigdy nie postrzegała siebie jako "kobiety w branży"; dopiero po urodzeniu dzieci i zwiększeniu kontaktu z kierownictwem zdała sobie sprawę, że często jest jedyną kobietą w pokoju.

 

Obecna rzeczywistość jest taka, że niestety nie zawsze w pokoju są inne kobiety. Może to być niewygodne, dlatego musimy stworzyć wspierające środowisko. Posiadanie bezpiecznych przestrzeni do rozmowy o pozytywnych doświadczeniach i napotkanych wyzwaniach jest tego ogromną częścią – dodaje Philippa Glover.

 

Zmiana percepcji

Zachęcanie większej liczby kobiet do kariery w automatyce jest ważne na wielu poziomach. Automatyzacja jest niezbędna do radzenia sobie z wyzwaniami społecznymi, gdzie różnorodny wkład i doświadczenia mogą prowadzić do bardziej innowacyjnego myślenia. Wykazano także, że brak różnorodności hamuje kreatywność i negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji, ponieważ perspektywy i pomysły kobiet są pomijane. Badania wykazały również, że gdy firmy promują równość płci, mają bardziej zmotywowanych i produktywnych pracowników.

 

Zatem co należy zrobić, aby zachęcić więcej kobiet do pracy w branży automatyki? Jest to trudny problem do rozwiązania i niestety nie ma na niego panaceum. Jednak pewne interwencje - strategiczne podejście do mentoringu, przemyślenie strategii rekrutacji i zaangażowanie w STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics)- mogą przynieść poprawę.

 

Jako społeczność musimy więcej pracować z młodymi ludźmi poprzez inicjatywy STEM, aby umożliwić im zobaczenie wzorów do naśladowania, do których mogą aspirować. Kiedy rozpoznają rolę, jaką automatyka odgrywa w codziennym życiu, jest bardziej prawdopodobne, że rozważą ją jako przyszłą karierę także dla siebie – podkreśla Philipa Glover.

 

OMRON zatrudnia około 29 000 pracowników na całym świecie. Reprezentują oni 26 różnych narodowości. OMRON Polska zatrudnia obecnie około 50 pracowników, z czego 7 to kobiety. Część z nich odpowiada za bezpieczeństwo operacyjne, kontroluje procesy logistyczne, kolejne pracują na stanowiskach związanych z controlingiem, obsługą klienta czy HR. Niehierarchiczna struktura oraz integracyjny etos wspiera pracowników OMRON na każdym poziomie zatrudnienia, niezależnie od płci czy pochodzenia. Przykład OMRON pokazuje, że automatyzacja jest fascynującym obszarem, w którym można budować satysfakcjonującą karierę.

 


[1] https://www.mckinsey.com/capabilities/mckinsey-digital/our-insights/women-in-tech-the-best-bet-to-solve-europes-talent-shortage

[2] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20230210-1

[3] https://sifted.eu/articles/women-c-suite-roles

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym Biuro prasowe
2024-04-29 | 01:00

Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym

Cukrownie, browary, mleczarnie, wytwórnie napojów gazowanych – to tylko kilka przykładów przedsiębiorstw, w których podczas procesów produkcyjnych,
Firma Rebranding w branży deweloperskiej – kto, jak, dlaczego?
2024-04-29 | 01:00

Rebranding w branży deweloperskiej – kto, jak, dlaczego?

PROFIT Development obchodzi właśnie 20-lecie swojego istnienia. Na przestrzeni dwóch dekad firma oddała do użytku tysiące mieszkań w Łodzi, we Wrocławiu i w Warszawie. W planie
Firma Nowe technologie pomogą firmom w organizacji eventów dla pracowników
2024-04-29 | 01:00

Nowe technologie pomogą firmom w organizacji eventów dla pracowników

Badania pokazują, że 64% pracowników preferuje pracę zespołową, która ich zdaniem pozwala uzyskać lepsze efekty. Z kolei firmy, które promują współpracę w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.