Kup subskrypcję
Zaloguj się

Banki podliczyły podpisane ugody z frankowiczami. Pozwów dużo więcej

Od kiedy banki zaczęły oferować frankowiczom ugody, na takie porozumienie zdecydowało się do końca lutego blisko 87 tys. klientów. Taki pomysł z KNF wyszedł pod koniec 2020 r. Podobne są statystyki pozwów, ale w znacznie krótszym czasie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | Foto: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock

Przez dwa pierwsze miesiące 2024 r. banki zawarły 5,4 tys. ugód z klientami dotyczących kredytów hipotecznych udzielonych w walutach obcych. Z podsumowania przekazanego przez prezesa Związku Banków Polskich Tadeusza Białka wynika, że w styczniu zawarto 2684 ugody, a w lutym 2716.

Prezes ZBP poinformował, że od początku procesu negocjacji ugód do końca lutego 2024 r. zawarto w sumie 86 986 tego typu porozumień.

Co ciekawe, niemal dokładnie tyle samo pozwów frankowych wpłynęło do sądów tylko w ciągu 12 miesięcy 2023 r. Było ich o 35 proc. więcej niż w 2022 r., a wtedy była mowa o ponad 64 tys.

Przypomnijmy, że ugody są pomysłem z grudnia 2020 r. Wtedy przewodniczący KNF przedstawił tę propozycję jako alternatywę dla procesów sądowych. Mediacje między bankami a kredytobiorcami prowadzone są przez Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie kilka banków aktywnie oferuje takie ugody, podczas gdy inne proponują ugody na swoich własnych warunkach.

Narodowy Bank Polski zalecił w swoich rekomendacjach, aby banki i kredytobiorcy kontynuowali negocjacje ugód, co przyczyni się do przyspieszenia procesu rozwiązywania sporów.

Zobacz także: Banki odpuszczają frankowiczom. Wycofują pozwy

Według NBP, ryzyko prawne związane z portfelem kredytów hipotecznych udzielonych w walutach obcych pozostaje głównym zagrożeniem dla stabilności finansowej sektora bankowego. Perspektywa dalszych procesów sądowych i zawierania ugód wymaga od banków tworzenia dodatkowych rezerw.

Rezerwy na ryzyko prawne będą miały wpływ na wyniki poszczególnych banków także w 2024 r.

W poniedziałek Bank Millennium ogłosił, że jego rezerwa na kredyty we frankach szwajcarskich w pierwszym kwartale wyniesie około 507 mln zł. Wcześniej mBank informował, że koszty ryzyka prawnego związane z kredytami walutowymi w tym samym okresie wyniosły 1 mld 58 mln zł.