Pozwala spalić 800 kcal w godzinę. Jak wybrać orbitrek?

Orbitrek, zwany też trenażerem eliptycznym, jest jednym z podstawowych sprzętów na wyposażeniu siłowni. Z powodzeniem można też ćwiczyć na nim we własnych czterech ścianach – w sprzedaży jest dostępnych wiele urządzeń, które zmieszczą się w domu czy mieszkaniu, a jednocześnie nie kosztują fortuny.

Jak wybrać orbitrek?Shutterstock
Jak wybrać orbitrek?

Tekst powstał w redakcji Content Commerce i zawiera linki reklamowe naszego partnera.

Orbitrek to jeden z najbardziej wszechstronnych sprzętów treningowych. Ćwiczenia na nim angażują mięśnie niemal całego ciała i pozwalają spalić nawet 800 kcal w ciągu godziny. W czasie treningu w ruchu są bowiem zarówno ręce (trzymają za drążki), jak i nogi, znajdujące się na pedałach. Jeśli nie masz miejsca na kilka urządzeń, orbitrek będzie dobrym wyborem — zastąpi bowiem bieżnię, wioślarza czy rower stacjonarny.

Rodzaje orbitreków. Mechaniczny, magnetyczny czy powietrzny?

Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje orbitreków. Podział ten jest związany z mechanizmem regulowania oporu.

1. Orbitreki mechaniczne mają najprostszą konstrukcję. Dzięki temu są relatywnie tanie i mało awaryjne. Opór podczas jazdy jest generowany za sprawą fizycznego tarcia koła zamachowego. Reguluje się go zazwyczaj przy pomocy pokrętła. Niestety zakres regulacji nie jest zbyt duży, dlatego też tego typu urządzenia są polecane osobom początkującym lub ćwiczącym sporadycznie.

2. Orbitreki magnetyczne są cichsze od mechanicznych i dają szersze możliwości regulacji intensywności treningu. Należą do najczęściej wybieranych trenażerów do użytku domowego. Opór jest ich przypadku wytwarzany za pomocą pola magnetycznego generowanego przez magnesy rozmieszczone dookoła koła zamachowego.

reklama

3. Orbitreki elektromagnetyczne zwykle są elementem wyposażenia siłowni i klubów fitness. Ich praca również bazuje na oporze magnetycznym. Jest on jednak zarządzany za pomocą elektronicznego silnika. Dzięki temu tego typu orbitreki dają bardzo szerokie możliwości treningowe, takie jak wybór automatycznych programów czy monitorowanie wyników.

4. Orbitreki powietrzne mają specjalny wentylator zamiast koła zamachowego, a opór w trakcie ćwiczenia jest generowany przez powietrze. Opór zwiększa się w tym przypadku wraz ze wzrostem prędkości ćwiczenia. Orbitreki powietrzne są bardzo ciche i niestety dość drogie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka?

Przy wyborze orbitreka do domu należy wziąć pod uwagę wymiary urządzenia i ilość dostępnego miejsca. Ponadto istotne są takie parametry jak:

1. Długość kroku – ten parametr powinien być dopasowany do wzrostu osoby ćwiczącej na orbitreku. Źle dobrany sprzęt będzie wymuszać nieprawidłową postawę w czasie ćwiczeń, przez co trening nie będzie komfortowy. Przyjmuje się, że:

  • Osobom mającym do 165 cm wzrostu wystarczy długość kroku do 40,5 cm (a nawet 36-38 cm). 
  • Dla osób o wzroście od 165 do 180 cm odpowiednia będzie długość kroku około 40 cm. 
  • Przy wzroście powyżej 180 cm warto wybrać urządzenie o długości kroku dłuższej niż 40 cm (nawet 45-50 cm). 

W sprzedaży można znaleźć także urządzenia o regulowanej długości kroku.

2. Waga koła zamachowego – wpływa na maksymalne obciążenie, jakie jest w stanie generować sprzęt. Lekkie koło, czyli o wadze do 10 kg, będzie odpowiednie dla osób początkujących. Koło o wadze między 10 a 20 kg zapewni natomiast większe treningowe wyzwania.

3. Maksymalne obciążenie – zazwyczaj urządzenia mają udźwig do około 115 kg. Dla pewności warto to jednak sprawdzić. Na każdym urządzeniu znajduje się informacja o maksymalnym obciążeniu.

4. Dodatkowe funkcje, jak pomiar prędkości, czasu, odległości, tętna, spalonych kalorii itp.

5. Sposób i zakres regulacji oporu – regulacja płynna jest wygodniejsza od skokowej, a im szerszy zakres, tym lepsza możliwość dopasowania intensywności treningu do własnych potrzeb.

Zobacz wybrane przez nas modele orbitreków

  • Orbitrek Horizon Fitness Syros 2.0

Orbitrek ma maksymalne obciążenie do 136 kg, jest więc w stanie sprostać nawet najbardziej intensywnym treningom. Dzięki ergonomicznej konstrukcji wykonywane ruchy są naturalne i płynne, co pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji i nie obciąża stawów. Dwukolorowa konsola LCD z 16 różnymi programami pozwala na monitorowanie osiągnięć i celów, dzięki czemu ćwiczenia będą bardziej efektywne. Na uchwytach zostały umieszczone ponadto sensory dotykowe, umożliwiające pomiar tętna. Za pomocą komputera można regulować moc w zakresie od 10 do 350 W, co ułatwia dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb i możliwości. Urządzenie jest też wyposażone w uchwyt na telefon i kółka, dzięki którym można bez problemu przesuwać sprzęt z miejsca na miejsce.

  • Orbitrek Spokey Lotus+

Orbitrek ma opór mechaniczny z ośmiostopniową ręczną regulacją. Przeniesienie koła zamachowego (o wadze 7 kg) do przedniej części roweru (znajduje się między nogami użytkownika) pozwala na bardziej naturalne ułożenie stóp w trakcie treningu i odciążenie stawów. Wbudowany wyświetlacz monitoruje czas treningu, prędkość, przebyty dystans oraz ilość spalonych kalorii. Atutem jest także praktyczny uchwyt na bidon oraz wbudowane w konstrukcję kółka transportowe, które umożliwiają łatwe przemieszczanie sprzętu.

  • Orbitrek HMS HMS H5813-i 17-12-018

Orbitrek z magnetycznym systemem oporu to cichy sprzęt, który oferuje aż 12 programów treningowych, które precyzyjnie pokierują ćwiczeniami dopasowując intensywność treningu do stopnia zaawansowania ćwiczącego. Dzięki dotykowym sensorom można na bieżąco monitorować puls. Orbitrek wyposażono w innowacyjny komputer z możliwością podłączenia telefonu lub tabletu (z systemem Android lub iOS), co pozwala mieć dostęp do bezpłatnej aplikacji iConsole+. Komputer z wyświetlaczem LCD pozwala na samodzielne ustawianie czasu treningu czy obciążenia. Na ekranie podczas treningu wyświetlają się najważniejsze parametry podejmowanego wysiłku. Maksymalna waga użytkownika - 150 kg.

  • Orbitrek Kettler Optima 100

To magnetyczny orbitrek z ośmioma poziomami obciążenia, który zapewnia efektywny trening na różnych poziomach zaawansowania. Ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu dobrze sprawdzi się do użytku domowego. Zamontowany komputer treningowy umożliwia kontrolowanie najważniejszych parametrów, takich jak czas, dystans, tętno czy prędkość. Odpowiednie obciążenia zapewnia koło zamachowe o wadze 12 kg. Urządzenie ma też takie udogodnienia jak uchwyt na tablet czy platformy o szerokiej konstrukcji z antypoślizgową powłoką.

  • Orbitrek York Fitness X520

Dzięki umiejscowieniu koła zamachowego z przodu urządzenie pozwala na bardziej ergonomiczny dla ludzkiego ciała ruch. Orbitrek ma magnetyczny system hamowania, który zapewnia płynną pracę. Oporem steruje się elektronicznie z poziomu komputera, w 32-stopniowej skali. Taka rozpiętość gwarantuje, iż każdy będzie mógł dopasować poziom trudności do swoich potrzeb. Na czytelnym, podświetlanym wyświetlaczu pojawiają się informację o czasie, prędkości, przebytym dystansie czy liczbie spalonych kalorii. Urządzenie jest też wyposażone w praktyczny uchwyt na bidon i podstawkę pod smartfona. Jego nośność to 150 kg.

  • Orbitrek ProForm Endurance 420E

To zaawansowany orbitrek z systemem oporu magnetycznego, kołem zamachowym o wadze 6 kg (umieszczonym z przodu) oraz 20-stopniową regulacją obciążenia. Model jest wyposażony w komputer z wyświetlaczem LCD, na którym prezentowane są wszystkie istotne parametry treningowe, a sensory dotykowe w uchwytach pozwalają na pomiar pulsu. Orbitrek ma też takie praktyczne detale, jak uchwyty na bidon i urządzenie mobilne.

Zobacz więcej modeli:

To również może cię zainteresować:

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Katarzyna Szczepaniak-Cieślak

Data utworzenia: 21 lutego 2024, 08:30
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.