Od 2 lutego 2022 r. zgłoszenie delegacji kierowców w systemie IMI

Autor: Adam Hrycak

Dodano: 25 stycznia 2022
Od 2 lutego 2022 r. zgłoszenie delegacji kierowców w systemie IMI

Od początku lutego 2022 r. zaczną obowiązywać ważne zmiany w zasadach delegowania kierowców pracujących na trasach międzynarodowych. Zgłoszenie delegowania będzie odbywało się wyłącznie za pośrednictwem systemu IMI. Firmy transportowe mogą obecnie korzystać z treningowej wersji modułu IMI. Sprawdź, czym jest system IMI i co trzeba zrobić, aby móc korzystać z niego w zgłaszania pracy kierowców w delegacji.

IMI to skrótowa nazwa Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym. Już od 2 lutego 2022 r. zastąpi on różne systemy stosowane przez poszczególne państwa. Do końca stycznia 2022 r. delegowanie w transporcie międzynarodowym jest bardzo skomplikowane. Trudności wynikają przede wszystkim z braku jednolitego systemu służącego do dokonywania zgłoszeń kierowców. Wprowadzenie obowiązku korzystania z IMI ma rozwiązać ten problem.

Dostęp do systemu uzyskuje się za pośrednictwem strony https://ec.europa.eu/internal_market/imi-net/index_en.htm.

Niestety, nie został jeszcze uruchomiony moduł delegowania kierowców w ramach systemu IMI. Firmy transportowe nie mogą więc przetestować zgłaszania delegacji polskich kierowców. Prawdopodobnie uruchomienie nastąpi tuż przed dniem 2 lutego 2022 r. Moduł powinien być jednak dostępny, zanim nastąpi zmiana przepisów.

Od 2 lutego 2022 r. zgłoszenie delegacji kierowców w systemie IMI w całej Unii Europejskiej

Wprowadzenie IMI oznacza, że od 2 lutego 2022 r. we wszystkich krajach UE będą obowiązywały jednakowe zasady zgłaszania delegowanych kierowców. Wszystkie państwa będą odtąd wykorzystywać tylko jedną, wspólną platformę. Co ważne, obowiązek zgłaszania delegacji w systemie IMI będzie dotyczył także państw, które do końca stycznia 2022 r. nie wymagały zgłoszeń. Dotyczy to zatem np. Czech.

Moduł delegowania, tak jak dostęp do systemu IMI, zostanie udostępniony przewoźnikom bezpłatnie.

Przed zgłoszeniem delegacji konieczna aktywacja konta w systemie IMI

Po zmianie przepisów korzystanie z systemu będzie obowiązkowe. Chcąc skorzystać z systemu IMI, trzeba w pierwszej kolejności założyć i aktywować konto. Konieczne jest podanie co najmniej:

  • numeru licencji wspólnotowej oraz
  • danych osoby zarządzającej transportem lub osoby kontaktowej.

Osoba "kontaktowa" będzie odpowiedzialna za zebranie i wysłanie dokumentacji w ramach kontroli. Będzie również odpowiadała za komunikowanie się z inspektorami poprzez czat w platformie IMI.

Konto w systemie IMI będzie przypisane do osoby, która je założyła. Co jednak ważne, system pozwala na dodanie do konta innego użytkownika. Dodana osoba uzyska dzięki temu uprawnienia do dokonywania zgłoszeń w imieniu przewoźnika.

Jak będzie wyglądało dokonywanie zgłoszeń delegacji kierowców?

Dopiero po założenia konta w systemie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń delegacji kierowców. W zgłoszeniu znajdą się informacje dotyczące:

  • delegowanego kierowcy (imię, nazwisko, nr uprawnień, adres, dane dokumentu tożsamości),
  • daty rozpoczęcia i zakończenia delegacji,
  • kraju delegowania,
  • rodzaju świadczonych usług transportowych (przewóz osób, przewóz rzeczy),
  • pojazdu, którym będzie poruszał się kierowca (numer rejestracyjny),
  • przewoźnika (nazwa, siedziba, kraj rejestracji, numer VAT, nr licencji),
  • osoby zarządzającej transportem.

Zgłoszenie do IMI musi być dokonane najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania. Zgłoszeniu będą podlegać tylko kierowcy, do których trzeba stosować przepisy pakietu mobilności. Kierowcy, który nie podlega obowiązkowi delegowania, nie będzie trzeba zgłaszać poprzez system IMI.

Korzyści wynikające z dokonywania zgłoszeń przez system IMI

Wprowadzenie systemu IMI zdecydowanie uprości zgłaszanie delegowania kierowców. W tym systemie każde państwo Unii Europejskiej wymaga odrębnego zgłoszenia. Jednak system pozwoli na duplikowanie, powielanie i importowanie plików z danymi kierowców. Oznacza to odstąpienie od wpisywania danych tych samych kierowców delegowanych do innego kraju.

Bardzo ważnym ułatwieniem będzie także automatyczne tłumaczenie danych wprowadzonych przez przewoźnika. Dane zostaną przetłumaczone na język służb kontrolnych, obowiązujący w kraju, do którego kierowca został delegowany.

Do każdego zgłoszenia przypisany zostanie kod QR. Kod ten umożliwi organom kontrolnym dostęp do wszystkich informacji zawartych w zgłoszeniu. W razie kontroli kierowca będzie mógł okazać ten kod w formie elektronicznej lub papierowej.

Duże ułatwienia w razie kontroli

Moduł delegowania udostępniony w ramach systemu IMI umożliwi również komunikację z organami kontrolnymi. W tym celu wykorzystywana będzie funkcja czatu w języku przewoźnika. Organy kontrolne do kontroli dokumentacji związanej z wynagrodzeniem i płacą minimalną będą wykorzystywać drogę elektroniczną. Wprowadzenie tego rozwiązania ma dać gwarancję ujednolicenia dokumentacji wymaganej od przewoźnika, niezależnie od tego, do którego kraju jedzie kierowca.

Przeczytaj również:
Autor: Adam Hrycak
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »