NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Otwarto najnowocześniejszy w Polsce oddział chorób zakaźnych

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAPOpublikowano: 15 marca 2024 14:55Zaktualizowano: 17 marca 2024 20:39

Dwa oddziały zakaźne - dla dorosłych i dzieci, zespół poradni specjalistycznych, punkty przyjęć o kompetencjach SOR, lądowisko dla śmigłowców, łącznik z innymi obiektami szpitala oraz system poczty pneumatycznej, stacja uzdatniania wody i robot chirurgiczny da Vinci. Największa inwestycja w historii Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie dobiegła końca.

Otwarto najnowocześniejszy w Polsce oddział chorób zakaźnych
Zakończono największą inwestycję w historii Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Fot. Bartosz Arłukowicz/X
  • Nowy budynek Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, w którym znajdują się oddziały zakaźne oraz poradnie dla dzieci i dorosłych, otwarto 15 marca
  • - Ostatnie lata okrutnie nas doświadczyły i pokazały, że choroby zakaźne są wciąż groźne - podkreśliła na uroczystości otwarcia ministra zdrowia Izabela Leszczyna
  • Dyrektor placówki Małgorzata Usielska poinformowała, że nowy budynek K zacznie działać praktycznie od zaraz
  • - W mojej nieskromnej ocenie jest to najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju - ocenił konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych i szef oddziałów chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Arkońskiej prof. Miłosz Parczewski 

"W mojej nieskromnej ocenie jest to najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju"

- Myśleliśmy, że już nigdy żadna pandemia nie zbierze setek tysięcy ofiar, że jesteśmy przygotowani. Medycyna przecież wie, potrafi coraz więcej. Mamy szczepionki na znane wirusy, znane choroby zakaźne. No i okazało się, że nie jest tak do końca - zauważyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna, otwierając nowy budynek szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej.

Szefowa MZ podziękowała marszałkowi województwa i zespołowi szpitala. - Dziękuję, że państwo jesteście przygotowani na to, co przyniesie przyszłość. I oby nigdy nie przyniosła nic złego. Ale takie oddziały są nam potrzebne - podkreśliła.

Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych i szef oddziałów chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Arkońskiej prof. Miłosz Parczewski przypomniał, że nowy obiekt "został wybudowany na fundamencie pandemii COVID-19, ale z myślą o przyszłości".

- Ten szpital będzie stanowił istotny element sieci szpitali zakaźnych w Polsce - dodał prof. Parczewski. - W mojej nieskromnej ocenie jest to najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju - ocenił.

Podkreślił, że nowe oddziały to przygotowanie na nowe zagrożenia epidemiologiczne, włączając choroby zakaźne wysokiej konsekwencji - czyli te choroby zakaźne, gdzie trzeba być odpowiednio przygotowanym epidemiologicznie, zespołowo, do leczenia, do izolacji chorego i do pełniej diagnostyki.

Śluzy, izolatki, pomieszczenia do dekontaminacji, oczomyjki, systemy wentylacji

W nowym budynku (oznaczonym jako "K") na parterze mieścić się będą poradnie specjalistyczne - chorób zakaźnych i chorób tropikalnych; nabytych niedoborów immunologicznych; chorób odzwierzęcych, pasożytniczych i profilaktyki wścieklizny; chorób zakaźnych dla dzieci oraz punkt przyjęć o kompetencjach SOR dla pacjentów zakaźnych - oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci. Pierwsze piętro zajmie oddział dziecięcy obserwacyjno-zakaźny z 27 łóżkami. Wyżej, na piętrach drugim i trzecim, będzie łącznie 39 miejsc dla pacjentów oddziału obserwacyjno-zakaźnego, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych.

W obiekcie zastosowano rozwiązania, pozwalające minimalizować ryzyko transmisji zakażeń - śluzy, izolatki, pomieszczenia do dekontaminacji, oczomyjki, specjalne systemy zmiany ciśnień czy wentylacji. Budynek "K" jest przygotowany także do ewentualnej całkowitej izolacji. Powstały także łącznik do m.in. zakładu diagnostyki obrazowej i głównego szpitalnego oddziału ratunkowego w budynku "M", lądowisko dla śmigłowców LPR oraz system poczty pneumatycznej i stacja uzdatniania wody,

Inwestycja w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej kosztowała 97 633 294,34 zł. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślił, że większość środków pochodziło z funduszy unijnych (82 683 763,99 zł).

Dyrektor szpitala Małgorzata Usielska poinformowała, że nowy budynek K zacznie działać praktycznie od zaraz. W przyszłym tygodniu rozpocznie się przenoszenie oddziału zakaźnego z budynku G, później przenoszony będzie zakaźny dziecięcy, na końcu - poradnie. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w drugiej połowie 2021 r. Wykonawcą była firma Warbud SA.

Podczas wizyty w Szczecinie minister zdrowia odwiedziła również szpital "Zdroje", a tematem spotkania były wyzwania dot. psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum