Obserwuj w Google News

Jak uchronić dziecko przed groźnymi wypadkami na trampolinie? 6 ważnych zasad

2 min. czytania
Aktualizacja 22.07.2022
22.07.2022 09:16
Zareaguj Reakcja

Trampoliny dla dzieci są coraz bardziej popularne. Rodzice, chcąc zapewnić maluchowi zabawę, często decydują się na ten zakup trampoliny, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, z jakimi wiąże się ta rozrywka. Dlaczego skakanie na trampolinie może być niebezpieczne dla dziecka?

Bezpieczna zabawa na trampolinie: 6 zasad
fot. Shutterstock

Trampoliny dla dzieci można spotkać w wielu ogródkach. To ogromna frajda, zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci. Dla rodziców – chwila upragnionego spokoju. Trampoliny dla dzieci mają wielu zwolenników, ale i przeciwników. To sport, który może doskonale rozwijać równowagę i koordynację ruchową u maluchów. Dodatkowo sprawia dzieciom radość i rozładowuje napięcie.

Z drugiej strony, z roku na rok rośnie liczba wypadków z udziałem trampolin. Dzieci trafiają do szpitali z urazami kończyn; najczęstsze konsekwencje skakania to złamania, zwichnięcia i skręcenia kończyn. Czy te wypadki to wina samego sprzętu? Niestety, największy problem stanowi nieodpowiednie korzystanie z trampolin. Dlatego, zanim zaczniemy używać trampoliny, należy dokładnie przeczytać dołączoną do niej instrukcję.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Trampolina korzystnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka, dlatego nie musimy od razu rezygnować z tej formy aktywności. Należy jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. O tym warto pamiętać:

  • Na trampolinie nie powinno skakać więcej niż jedno dziecko – według niektórych źródeł nawet 83% wypadków na trampolinach zdarza się, kiedy równocześnie korzysta z nich więcej niż jedno dziecko. Na trampolinie nigdy nie powinny skakać dwie osoby, zwłaszcza gdy ich waga się różni (na przykład 4-letnie dziecko i dorosły)
  • Trampolina służy tylko do skakania  – dziecko nie powinno wnosić na trampolinę żadnych zabawek, jedzenia czy picia
  • Odpowiedni strój – najlepiej sprawdzą się sportowe ubrania, bez elementów, które mogłyby spowodować uraz. W przypadku starszych dzieci należy pamiętać o zdjęciu kolczyków, bransoletek i innych dodatków
  • Skakanie na środku trampoliny – dziecko powinno odbijać się ze środka powierzchni trampoliny. Skakanie przy krawędziach i odbijanie się od siatki to ryzyko niebezpiecznego wypadku
  • Regularne sprawdzanie trampoliny – zanim wpuścimy dziecko na trampolinę, sprawdzajmy, czy sprzęt nie uległ uszkodzeniu (na przykład czy siatka nie jest rozdarta)
  • Rozgrzewka – przed rozpoczęciem zabawy na trampolinie, warto przeprowadzić dziecku lekką rozgrzewkę (przysiady, krążenia nadgarstkami i stopami, wykroki w przód)

Pamiętajmy, aby zawsze mieć dziecko na oku, by szybko reagować gdy zauważymy, że bawi się w niebezpieczny sposób.
– Dobrze byłoby, żeby rodzic asekurował dziecko, pilnował, aby nie robiło jakichś ekstremalnych wyskoków. Warto też byłoby wspólnie pójść do parku trampolin i skorzystać z pomocy instruktora, przećwiczyć technikę odbijania i spadania. Błędem jest puszczanie dziecka na taką zabawę samopas, w dodatku bez żadnego przygotowania. Szczególnie teraz, kiedy dzieci wykazują umiarkowaną aktywność fizyczną, wolą spędzać czas na fotelu ze smartfonem w ręku, co powoduje, że nie mają naturalnej gibkości, więc nawet prosty wysiłek, czynność, może powodować u nich ciężki uraz – przestrzega dr hab. n. med. Paweł Łęgosz – ortopeda i traumatolog narządu ruchu.

Redakcja poleca

Źródło: mamafizjoterapeuta.pl, PAP, kb.pl