"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Z Częstochowy - rymy i tabaka

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 07:35
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Tym razem ruszamy do Częstochowy i zajmiemy się tym, czym m.in. miasto zasłynęło: częstochowskimi rymami i częstochowską tabaką. 
Częstochowa w języku polskim zasłynęła z dość banalnych rymów, ale doskonałej tabaki
Częstochowa w języku polskim zasłynęła z dość banalnych rymów, ale doskonałej tabakiFoto: Shutterstock/konradkerker
  • Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków.
  • Mówimy o częstochowskich rymach, gdy uważamy, że utwór poetycki - zazwyczaj będący rezultatem czyjejś "radosnej twórczości" - jest naiwny i pozbawiony walorów artystycznych.
  • Połączenie częstochowskie rymy wiąże się z określeniem dziad kalwaryjski.
  • Częstochowska tabaka - jak szwajcarska czekolada, francuski szampan czy rosyjski kawior - uchodziła za jedną z najlepszych w dawnej Europie.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. 

Specjaliści od języka polskiego z NCK wyjaśniają, że mówimy o częstochowskich rymach, gdy uważamy, że utwór poetycki - zazwyczaj będący rezultatem czyjejś "radosnej twórczości" - jest naiwny i pozbawiony walorów artystycznych, a zastosowane w nim środki stylistyczne, zwłaszcza rymy, są oklepane i banalne.

Połączenie częstochowskie rymy wiąże się z określeniem dziad kalwaryjski, stosowanym wobec dawnych twórców ludowych, utrzymujących się z jałmużny, wędrujących od kościoła do kościoła i z odpustu na odpust, układających własne pieśni nabożne, a niekiedy też historyczne, i odśpiewujących je w zamian za datki, czasem za posiłek. Przyklasztorny kościół na Jasnej Górze w Częstochowie był miejscem, do którego ściągało najwięcej owych twórców ludowych, a więc i poziom artystyczny zarówno samych tych utworów, jak i ich wykonania był widać taki, że zasłużyły sobie na owo sfrazeologizowane określenie.

Z częstochowską tabaką sprawa ma się zupełnie inaczej. Częstochowska tabaka - jak szwajcarska czekolada, francuski szampan czy rosyjski kawior - uchodziła za jedną z najlepszych w dawnej Europie. Uwieczniona została zresztą przez Adama Mickiewicza w "Panu Tadeuszu":

"Co się tabaki tyczy, hem, ona pochodzi
Z dalszej strony, niż myśli Skołuba dobrodziej,
Pochodzi z Jasnej Góry. Księża paulinowie
Tabakę taką robią w mieście Częstochowie,
Kędy jest obraz tylu cudami wsławiony,
Bogarodzicy Panny, Królowej Korony
Polskiej; zowią ją dotąd i Księżną Litewską!" -
zachwalał swój tytoń ksiądz Robak, otwierając tabakierę i częstując szlachciców zebranych w soplicowskiej karczmie, by zachęcić ich do ofiarności na rzecz Polaków walczących u boku Napoleona.

Ojcowie paulini z klasztoru na Jasnej Górze słynęli z wyrobu najprzedniejszej tabaki, znanej nie tylko na ziemiach polskich, lecz także poza granicami ówczesnych zaborów.

 
Posłuchaj
02:06 czwórka pierwsze słyszę 09.04.2024 ojczysty 6.29.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Częstochowskie rymy i częstochowska tabaka (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

 Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku - dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Sernik, serowiec, a może sernica?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 07:35
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" odsłaniamy tajemnice języka polskiego. Wkraczamy w świat świątecznych wypieków. Sernik to dziś ulubione ciasto wielu, ale w dawnej Polsce to słowo było określeniem zawodu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co zając ma wspólnego z Wielkanocą?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 08:15
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Sprawdzamy, jaka jest etymologia słowo "zając" i co to miłe zwierzątko ma wspólnego z Wielkanocą.
rozwiń zwiń