NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Rozmowy o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców przyhamowały

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 03 kwietnia 2024 07:16Zaktualizowano: 03 kwietnia 2024 07:42

Czy rozstrzygnięcie dotyczące składki zdrowotnej poczeka na finisz kampanii do europarlamentu? - zastanawia się w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Rozmowy o składce zdrowotnej dla przedsiębiorców przyhamowały
Przed wyborami samorządowymi rozmowy o składce zdrowotnej przyhamowały. Fot. Shutterstock/Amnaj Khetsamtip

 

Otwarta kwestia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

- Rozmowy w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców przyhamowały na finiszu samorządowej kampanii wyborczej, ale Polska 2050 nie zamierza odpuścić i chce wejść w negocjacje z resortem finansów - pisze w środę (3 kwietnia) "DGP". - Uważamy, że system ryczałtowej składki powinien objąć także osoby pracujące na etatach. Naszą propozycję prześlemy na piśmie w najbliższych dniach do resortu finansów - mówi w dzienniku szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń.

Według "DGP" koszt tego rozwiązania dla finansów publicznych to ok.12 mld zł. Z nieoficjalnych informacji wynika, że swoją kontrofertę szykuje także Lewica, choć politycy tego ugrupowania nie chcą mówić o szczegółach - podkreśla gazeta.

Jak czytamy, nieprzychylnym okiem na pomysły Polski 2050 patrzy minister zdrowia Izabela Leszczyna. - Na taką propozycję minister zdrowia nie może się zgodzić. Nie można pozwolić, żeby dochody NFZ były niższe o 12 mld zł i liczyć na to, że minister finansów, w tym i kolejnych rządach, je uzupełni, co będzie zależeć tylko od dobrej woli polityków - mówi w "DGP" Leszczyna.

- Ryszard Petru uważa z kolei, że lukę można zasypać szukając oszczędności w innych obszarach - zaznacza gazeta. - Konsolidując finanse, opóźniając wejście w życie babciowego czy obniżki VAT dla branży beauty - wylicza.

- Taka odpowiedź nie wzbudza entuzjazmu w PO z dwóch powodów. Po pierwsze dotyczy jej sztandarowych zapowiedzi, a po drugie opóźnienie wejścia w życie różnych obietnic to połowiczne rozwiązanie, bo odkłada jedynie ich koszty. Jednocześnie zmiany w systemie składki zdrowotnej tworzą trwały ubytek w puli pieniędzy płynącej od przedsiębiorców do NFZ, podczas gdy ustawa o nakładach na ochronę zdrowia przewiduje ich systematyczny wzrost - podkreśla Dziennik Gazeta Prawna.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum