Warszawa: rozpoczęły się XXIX Targi Wydawców Katolickich

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego oficjalnie otwarto XXIX Targi Wydawców Katolickich. Jak co roku odbywają się one w Arkadach Kubickiego, goszcząc ponad 100 wystawców z całego kraju. W czasie uroczystości otwarcia Targów ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody Feniks. Nagrodę główną FENIKSA Złotego otrzymał w tym roku fotograf papieża Jana Pawła II Adam Bujak.

Olena Yakobchuk / Shutterstock

Uroczystość otwarcia Targów odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Okolicznościowy list wystosował do wydawców i uczestników Targów Prezydent RP Andrzej Duda, który objął wydarzenie swoim patronatem. – Książka jest nam niezwykle potrzebna. Piękne, wartościowe słowo i pogłębiona myśl, pomagają ludziom lepiej zrozumieć świat i siebie samych – napisał prezydent. Pogratulował też wszystkim laureatom nagrody Feniks.

Głos zabrał też nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi. – Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka – powiedział. – Tym wszystkim, którzy są zaangażowani w apostolat poprzez książki, chce powiedzieć: "Odwagi! Kontynuujcie swoje zadanie!" – podkreślił.

reklama

XXIX Targom Wydawców Katolickich towarzyszy szereg wydarzeń z udziałem najpopularniejszych autorów książek o tematyce religijnej, a także pokazy filmów.

Dziś, w pierwszym dniu Targów w Sali kinowej Zamku Królewskiego odbędzie się dwuczęściowy pokaz filmu "Tętno" autorstwa Stefana Czarnieckiego i Jana Sobierajskiego. To dokument o życiu i walce o jego istnienie. Autorzy pochylają się nad argumentami zwolenników aborcji, analizując je wnikliwie i próbując znaleźć na nie odpowiedzi w świecie nauki. Film pokazuje też cały wachlarz opcji, które mogą pomóc kobietom w podjęciu decyzji o życiu.

W ramach Targów, w Kawiarni Agere Contra przy ul Chłodnej w Warszawie odbędzie się też dziś konferencja "Zrozumieć Księdza Popiełuszkę – autorzy o tajemnicy człowieka i błogosławionego". W spotkaniu udział wezmą: ks. prof. Jan Sochoń – autor książek i świadek życia ks. Jerzego Popiełuszki, dr Milena Kindziuk i dr Ewa Czaczkowska – autorki książek oraz Rafał Wieczyński – autor filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Rozmowę poprowadzi Paweł Kęska z Muzeum Bł. Ks. J. Popiełuszki w Warszawie i Radia Warszawa.

W piątek 12 kwietnia w drugim dniu Targów w Sali kinowej Zamku Królewskiego odbędą się pokazy aż sześciu filmów, w tym m.in. "Wojtyłowie. Drogi do świętości" autorstwa Piotra Kota i Mileny Kindziuk, "Porcja chleba" autorstwa Jacka Tarasiuka i Dariusza Kucewicz (film porusza problem wyboru sposobu przyjmowania Komunii św. – na rękę czy do ust) oraz "Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy" autorstwa Paula Henslera i Tony’ego Hainesa. To pierwszy film o ks. Popiełuszce, który powstał poza granicami Polski. Na stoisku Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki niemal przez cały dzień będzie można porozmawiać ze świadkami w procesie beatyfikacyjnym kapelana "Solidarności".

O godz. 16 w Sali koncertowej Zamku Królewskiego rozpocznie się debata "Mój Kościół. Czego najbardziej potrzebuje?", zorganizowana przez portal Opoka. W rozmowie wezmą udział felietoniści Opoki: ks. Tomasz Jaklewicz, o. Dariusz Kowalczyk SJ, o. Jarosław Kupczak OP, ks. Robert Skrzypczak, o. Jan P. Strumiłowski OCist.

W piątek 12 kwietnia odbędzie się też m.in. spotkanie wokół książki Brandona Vogta "Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła" — z udziałem Tomasza Samołyka.

W sobotę 13 kwietnia program Targów rozpocznie się od konferencji na temat praw ludzi wierzących – szczególnie chrześcijan – we współczesnym świecie. Wśród uczestników panelu będą: Marek Jurek, Grzegorz Górny, Agnieszka Marianowicz, Johanes de Jong. Konferencja odbędzie się w Sali koncertowej Zamku Królewskiego.

reklama

W samo południe na Targach odbędzie się spotkanie na kanwie książki "Odzyskać sens. O towarzyszeniu w perspektywie samobójstwa". W spotkaniu wezmą udział specjaliści: psychoterapeuta Maria Czajczyńska i suicydolog ks. Jarosław Magierski. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Małgorzata Terlikowska. Po spotkaniu autorzy pełnić będą dyżur ekspercki.

"Nauka a zjawiska nadprzyrodzone" – to tytuł kolejnej konferencji połączonej z promocją najnowszej książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia "Dowody tajemnicy. Śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych". Gościem specjalnym spotkania będzie dr Franco Serafini, kardiolog z Bolonii, który przebadał pięć uznanych przez Kościół Cudów Eucharystycznych.

W sobotę 13 kwietnia, w trzecim dniu Targów odbędzie się też pięć pokazów filmów, w tym filmu "Naznaczeni wojną" autorstwa Grażyny Orłowskiej-Sondej, o sytuacji mieszkańców Ukrainy po dwóch latach wojny oraz o pomocy Polaków dla obywateli tego kraju, a także filmu "Przykazanie miłości. Rodzina Ulmów z Markowej" autorstwa Marty Pietrasiewicz.

Wieczorem odbędzie się Gala wręczenia Nagród FENIKS 2024 i Mały FENIKS 2024 oraz koncert pt. "Ocalić Od Zapomnienia" w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Impressione w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W niedzielę, 14 kwietnia, w ostatnim dniu Targów odbędą się m.in. pokazy filmów: "Raport Pileckiego" autorstwa Krzysztofa Łukasiewicza, "Big Bang Bożego Miłosierdzia" autorstwa Grzegorza Górnego, czy "Figurant" autorstwa Andrzeja Gołdy i Roberta Glińskiego (to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę)

O godz. 13 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji wszystkich autorów, wydawców i czytelników.

Zamknięcie XXIX Targów Wydawców Katolickich nastąpi o godz. 17.30.

To tylko niektóre elementy bogatego programu wydarzenia. Każdego dnia odbywać się będą spotkania autorskie i prezentacje książek.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie XXIX targów Wydawców Katolickich.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: KAI
Data utworzenia: 12 kwietnia 2024, 08:32
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.