W sobotę, 17 kwietnia, Muzeum w Gliwicach zaprasza na warsztaty, podczas których - wykorzystując specjalnie przygotowaną mapę i reprodukcje zdjęć słynnego, międzywojennego fotografia -będzie można stworzyć własny elementarz turystyczno-krajoznawczy. 
W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii przybliżającej ówczesne województwo śląskie. Nie było to zlecenie całkowicie obce temu artyście (miał już wtedy na swoim koncie m.in. tematyczne albumy z serii Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, składające się na geograficzny atlas widoków Polski). 

Bułhak wywiązał się ze swojej pracy znakomicie – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. 

Podczas muzealnej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, muzealnicy zabiorą uczestników warsztatów w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. 

W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie…samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki! Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też… serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i… zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP.

 Wstęp wolny, zajęcia realizowane na platformie ZOOM. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj