Składki ZUS kierowców w transporcie międzynarodowym

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kierowcy międzynarodowego zatrudnionego na podstawie umowy o świadczeniu usług ustala się na takich samych zasadach jakie obowiązują wobec kierowców zatrudnionych w ramach stosunku pracy - stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych w interpretacji indywidualnej.

 

Spółka we wniosku o interpretację wskazała że zajmuje się świadczeniem usług transportu samochodowego, w tym międzynarodowych przewozów drogowych. Przy wykonywaniu takich usług korzysta z pracy kierowców, pracujących na podstawie umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług kierowcy, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Stron nie łączy stosunek pracy. Kierowcy nie prowadzą działalności gospodarczej, a przychody osiągane z tytułu umowy kwalifikują do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Kierowcy wykonują swoją pracę (świadczą swoje usługi) na terenie i poza granicami Polski. Spółka pełni funkcję płatnika składek ZUS w zakresie wynagrodzenia wypłacanego takim kierowcom.

Spółka dodała, że do pracy kierowców mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (dalej: „u.c.p.k.”). Z dniem 19 sierpnia 2023 r. weszła w życie zmiana przepisów tej ustawy (dalej: „nowelizacja”). Dodano rozdział 3b, „Zasady wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe”, a w nim art. 26g dotyczący ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kierowców wykonujących zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych. Stanowi on, że w przypadku kierowców wykonujących zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych, których miesięczny przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie, w skład przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne nie wchodzą:

  1. kwoty stanowiącej równowartość 60 euro za każdy dzień pobytu za granicą, z zastrzeżeniem że tak ustalony miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia,
  2. należności stanowiących zwrot równowartości poniesionych przez kierowcę określonych kosztów wymienionych w art. 26g pkt 2 lit. a-d tej ustawy.

W związku z powyższym spółka zapytała, czy w przypadku kierowców świadczących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej do ustalania podstawy wymiaru składek może mieć zastosowanie art. 26g u.c.p.k., a zatem czy w przypadku takich kierowców, których miesięczny przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie spółka (jako płatnik) może obniżyć podstawę wymiaru składek w sposób określony w art. 26g pkt 1 i 2 u.c.p.k. Jej zdaniem - tak.

 

 

W wydanej interpretacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził:

Zagadnienia dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne regulowane są za pośrednictwem przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych o...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

Zapomniałem hasła | Problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »