NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Systemy ciągłego monitorowania glikemii dostępne w refundacji dla dorosłych pacjentów

Autor: oprac. KK • Źródło: Serwis Zdrowie PAP/PAP MediaRoomOpublikowano: 06 stycznia 2024 19:00

Rok 2023 to przełom w dostępie dorosłych pacjentów do systemów ciągłego monitorowania glikemii. - Od 1 stycznia bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia postanowiło refundować w zasadzie wszystkie systemy monitorowania glikemii - zwrócił uwagę prof. Leszek Czupryniak.

Systemy ciągłego monitorowania glikemii dostępne w refundacji dla dorosłych pacjentów
Rok 2023 to przełom w dostępie dorosłych pacjentów do systemów ciągłego monitorowania glikemii. Fot. Shutterstock/DC Studio
  • Rok 2023 generalnie jest przełomowym, jeśli chodzi o dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii pacjentów dorosłych - zaznaczył prof. Leszek Czupryniak
  • Od 1 stycznia bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia postanowiło refundować w zasadzie wszystkie systemy monitorowania glikemii - dodał
  • To miara wartości tego rodzaju rozwiązań, że MZ nie wycofuje się, a wprost przeciwnie, poszerza dostęp - przyznał

Przełomowy rok dla pacjentów z cukrzycą

- Rok 2023 generalnie jest przełomowym, jeśli chodzi o dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii pacjentów dorosłych, dlatego że od 1 stycznia bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia postanowiło refundować w zasadzie wszystkie systemy monitorowania glikemii z drobnymi różnicami - zwrócił uwagę prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Te różnice nie mają znaczenia, ale to generalnie każdy system dla pacjentów, którzy są - i dla nas to jest jakby najważniejsze wskazanie - leczeni co najmniej trzema dawkami insuliny na dobę, co oznacza w zasadzie wszystkich pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, wielu pacjentów z cukrzycą wtórną w przebiegu innych chorób, po operacjach trzustki, po resekcji trzustki, czy też pacjentów wymagających leczenia steroidami. Czyli pacjent, który ma trzy iniekcje insuliny, a zwykle ma cztery - trzy stosujemy rzadko, stosujemy albo jedną dwie albo cztery - po prostu już może sobie za powiedzmy około 150 zł - to jest koszt po refundacji - korzystać z ciągłego monitorowania glikemii, które radykalnie zmienia możliwości leczenia, rozumienia cukrzycy, życia z cukrzycą, bo to trzeba rozumieć bardzo szeroko - dodał.

 

Odważna refundacja

W ocenie prof. Czupryniaka "ta refundacja była w ogóle dość odważna".

- Wtedy, w styczniu 2023 roku, była najszerszą w Europie. Żaden kraj tak szeroko tych systemów nie refundował, zwykle ona była ograniczona tylko do cukrzycy typu pierwszego. Pacjenci z uszkodzeniem wzroku też otrzymali refundację i ciężarne z cukrzycą wymagające insulinoterapii, bez względu na to, czy biorące raz dziennie, czy cztery, czy pięć razy dziennie, w dodatku to się rozwija, bo od 2024 roku już wszystkie ciężarne z cukrzycą będą miały dostęp do refundowanych CGM-ów - zaznaczył prof. Czupryniak.

Profesor dodał, że "ten rok pozwolił na docenienie przez Ministerstwo Zdrowia".

- To jest też chyba jakaś miara wartości tego rodzaju rozwiązań technologicznych, diagnostycznych, byśmy powiedzieli, ale tak naprawdę też terapeutycznych - jeżeli Ministerstwo nie wycofuje się, tylko wprost przeciwnie - rozszerza dostęp, poszerza pulę pacjentów - podkreślił ekspert.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum