Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak łatwo obliczyć koszt kredytu hipotecznego i wysokość rat

Kalkulator kredytu hipotecznego Kalkulator kredytu hipotecznego mat. pr.
Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu i wyprowadzeniu się „na swoje”, jednak nie jest to takie proste. Mimo iż zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym mieszkań nie brakuje, olbrzymia przeszkodą są ich ceny. Rozwiązaniem, z którego korzysta tysiące Polaków, jest wzięcie kredytu hipotecznego.

W porównaniu z innymi formami kredytowania oprocentowanie kredytu na mieszkanie jest znacznie niższe, podobnie jak opłaty początkowe. Zawarcie umowy kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym umożliwia wzięcie go nawet na trzydzieści lat, pozwalając na spłatę w korzystnych ratach. Który bank oferuje najkorzystniejsze warunki i jak wykorzystać ranking kredytów hipotecznych?

Na jaki cel możemy wziąć kredyt hipoteczny?

Podstawowym celem wzięcia kredytu hipotecznego jest zakup własnego domu lub mieszkania, niezależnie o tego, czy chcemy go kupić na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Możliwe jest także udzielenie kredytu na budowę domu lub sfinansowanie środków na tę budowę przeznaczonych. Kredyt hipoteczny możemy przeznaczyć również na zakup działki oraz remont albo adaptacje nieruchomości. W ramach jednego kredytu możemy łączyć różne cele, na przykład zakup działki oraz budowę na niej domku jednorodzinnego. W takim przypadku bank może jednak wypłacać kredyt hipoteczny w transzach, a warunkiem wypłacenie kolejnej składowej jest spełnienie konkretnego warunku, wyznaczonego przez kredytodawcę. Bank chce w ten sposób mieć pewność, iż otrzymane w momencie zawarcia umowy kredytu pieniądze są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego nie skutkuje poniesieniem dodatkowych opłat przez kredytobiorcę, jak może się zdarzyć w przypadku innych form kredytu. Ponieważ ceny materiałów budowlanych oraz robocizna wciąż rosną, może okazać się, iż całkowity koszt budowy przewyższył kwotę kredytu hipotecznego. Rozwiązaniem może być wzięcie pożyczki hipotecznej, która udzielana jest na podobnych warunkach jak kredyt hipoteczny, jedynie jej oprocentowanie jest nieco wyższe.

Kredyty hipoteczne – jakie wymagania musimy spełnić, by je otrzymać?

Kredyt hipoteczny czy kredyt mieszkaniowy brany jest przeważnie na bardzo dużą kwotę, nic więc dziwnego, iż bank przed jego udzieleniem dokonuje weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Przede wszystkim bank gromadzi informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej na temat osoby, składającej wniosek o kredyt hipoteczny. Znajdują się tam informacje dotyczące spłaty kredytu wziętego we wcześniejszych latach a także informacje dotyczące ewentualnego zadłużenia w innych bankach i instytucjach pozabankowych. Istotne będą także informacje związane z wykonywaną aktualnie pracą. Dla banku ważny jest rodzaj umowy o pracę – czy jest to zatrudnienie stałe, czy też pracujemy na umowie o dzieło lub umowie zlecenia. Ważne będą także osiągane z wykonywania pracy dochody – powinny być odpowiednio wysokie, by bank miał pewność, iż nic nie zakłóci spłaty kredytu. Kredytodawca może poprosić o zakres i wysokość codziennych zobowiązań by sprawdzić, czy pozostałe po opłaceniu codziennych wydatków kwoty pozwolą spłacać ratę kredytu hipotecznego.

Jak skorzystać z najkorzystniejszego kredytu hipotecznego?

Banki oferują hipoteczne kredyty na różnych warunkach, dlatego aby znaleźć najlepszą ofertę dla siebie, powinniśmy wykorzystać ranking kredytów hipotecznych. Pozwala on na wybranie tego z kredytów hipotecznych, w którym będziemy spłacali najniższą ratę. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu w skali rocznej, dzięki czemu możemy obliczyć, jakie odsetki powinniśmy zapłacić. Jednak do kosztów kredytu musimy doliczyć prowizję banku, opłatę wstępną, pobieraną przez niektóre banki oraz ewentualne ubezpieczenie. Te dodatkowe opłaty sprawiają, iż koszty kredytu mogą się okazać sporo większe, niż obliczone jedynie na podstawie oprocentowania. Na szczęście ranking kredytów hipotecznych uwzględnia także taki parametr, jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO. Dzięki RRSO poznamy wyliczony w chwili zawarcia umowy kredytu całkowity jego koszt. Parametr ten znajdziemy także w umowie kredytowej, znajdzie się tam również całkowita kwota kredytu oraz wysokość poszczególnych rat.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w kalkulatorze kredytu hipotecznego

Symulacja kredytu hipotecznego jest bardzo prosta, jeśli zastosujemy kalkulator kredytu hipotecznego. Do pełnego wykorzystania jego możliwości powinniśmy poznać także Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania kredytu, który nas interesuje. Wprowadzając w poszczególne okienka takie dane, jak planowana wysokość kredytu, czas jego spłaty (w latach) oraz właśnie RRSO, by poznać całkowity koszt kredytu hipotecznego oraz wysokość rat. Możemy także zobaczyć, jak będą rozkładać się comiesięczne opłaty w przypadku, jeśli zdecydujemy się na raty malejące, a jak, gdy wybierzemy raty równe. Zmieniając poszczególne parametry zobaczymy. Czy bardziej opłacalny będzie kredyt na mniej lat, ale o wysokich ratach, czy raczej z niskimi ratami, ale spłacany przez dłuższy czas. Dzięki możliwościom, jakie posiada kalkulator kredytu hipotecznego znacznie łatwiej przyjdzie nam wybrać najlepszy dla siebie kredyt.

Materiał powstał we współpracy z portalem Czerwona Skarbonka

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama