Filozofia Anwen to czynienie dobra dla środowiska i społeczności

Materiał partnera
opublikowano: 2024-04-09 14:31

Rozmowa z Anną Kołomycew i Katarzyną Sawicz-Kryniger, współwłaścicielkami marki Anwen.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Rynek kosmetyczny jest bardzo nasycony. Na drogeryjnych półkach czeka na konsumentki ogromna liczba kosmetyków do pielęgnacji włosów. W jaki sposób Anwen udaje się wyróżnić spośród konkurencji i utrzymać lojalność klientek?

Katarzyna Sawicz-Kryniger: Nie da się ukryć, że od kilku lat obserwujemy widoczną wśród innych marek inspirację naszymi pomysłami lub nawet wprost konkretnymi produktami. W obliczu intensywnej konkurencji konsekwentnie dążymy do wyróżnienia się i zbudowania silnej więzi z klientkami poprzez kilka ważnych strategii. Kluczem do utrzymania przewagi konkurencyjnej Anwen jest ciągłe inwestowanie w innowacje, badania, rozwój produktów, które rozwiązują konkretne problemy włosów i skóry głowy, ale też edukację oraz budowanie bliższych relacji z klientami. Wierzymy, że świadomi, wyedukowani klienci doceniają naszą autentyczność i transparentność i mają większe zaufanie do marki, za którą stoją prawdziwe kobiety, a nie bezosobowa korporacja, z którą trudno się utożsamiać. Dodatkowo wyróżnia nas zaangażowanie w społeczne oraz ekologiczne inicjatywy – konkurencja może naśladować tylko pewne aspekty naszej działalności, ale nie całościową filozofię marki.

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że wpływ, jaki dana firma i jej produkty wywierają na środowisko, staje się coraz ważniejszym kryterium wyborów konsumenckich. Co robi Anwen, żeby przekonać klientki, że przyszłość planety jest dla was ważna?

Anna Kołomycew: Zrównoważone podejście do biznesu oraz jego wpływ na środowisko od początku były dla nas bardzo ważne. Przy wyborze opakowań naszych produktów stawiamy na surowce łatwe do przetworzenia. Wybieramy tworzywa pochodzące z recyklingu (PCR w przypadku tub i rPET w butelkach), które można ponownie przetwarzać. Dbamy o to, aby produkty zostawiały jak najmniejszy ślad węglowy. Staramy się też wykorzystywać ponownie wszystkie materiały do pakowania, jakie dostajemy: kartony, folie, tekturę. Do wypełnienia paczek stosujemy biodegradowalne „chrupki”. Przy wyborze surowców dajemy pierwszeństwo substancjom naturalnym i ekologicznym, które są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla planety. Stale dążymy do optymalizacji procesów produkcyjnych, aby zmniejszyć ilość odpadów i zużycie energii. Każdy element produkcji jest analizowany pod kątem efektywności energetycznej i minimalizacji odpadów. Zaangażowanie w zrównoważony rozwój jest wyrazem naszej troski o przyszłość środowiska i kluczowym elementem, który, mamy nadzieję, przekonuje konsumentów, że wybierając Anwen, wybierają markę odpowiedzialną i świadomą ekologicznie.

Zrównoważony rozwój to nie tylko działania proekologiczne, równie ważne jest oddziaływanie w wymiarze społecznym. Czy działacie także w tym zakresie?

Anna Kołomycew: Marka Anwen od początku była przedłużeniem mojej marki osobistej, dlatego tak ważne są dla nas nie tylko działania na rzecz środowiska, ale też zaangażowanie w wymiarze społecznym. Tworząc Anwen, wiedziałam, że nie chcę skupiać się wyłącznie na ekonomicznych sferach prowadzenia firmy, ale mieć realny, pozytywny wpływ na społeczność, która się wokół nas zgromadziła. Od kilku lat wspieramy Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, co jest wyrazem zaangażowania w ochronę najmłodszych. Promocja ciałopozytywności jest kolejnym ważnym aspektem naszych działań. Jako marka ściśle związana z urodą nie chcemy wzmacniać wyidealizowanego przez branżę kosmetyczną wizerunku kobiety. Komunikatami marketingowymi chcemy wzmacniać pozytywny obraz ciała, promując różnorodność i samoakceptację. Patronat nad panterą śnieżną w krakowskim zoo jest wyrazem podjętego zobowiązania do ochrony zagrożonych gatunków. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie w lutym 2022 r., cały przychód z jednego dnia w sklepie internetowym przeznaczyłyśmy na zbiórkę PAH. Dzięki zaangażowaniu klientek w tym dniu zebrałyśmy ponad 165 tys. zł. Te działania są nie tylko formą odpowiedzialności społecznej, ale także integralną częścią tożsamości marki Anwen.

Czy filozofia zrównoważonego rozwoju wpływa na wasze plany na przyszłość?

Katarzyna Sawicz-Kryniger: Zaangażowanie w zrównoważony rozwój nie jest chwilowym trendem, lecz ważnym dla nas obszarem, który wpływa na każdą decyzję. Chcemy wprowadzać na rynek jeszcze bardziej ekologiczne produkty, zapakowane w materiały przyjazne dla środowiska. Aby zmniejszyć ilość odpadów, planujemy rozwijanie systemów opakowań wielokrotnego użytku oraz opcji uzupełniania produktów. Będziemy nadal kładły duży nacisk na edukację klientów w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i świadomej pielęgnacji. Chcemy jeszcze intensywniej wykorzystywać nasze platformy komunikacyjne do szerzenia wiedzy na temat ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i ekologicznego stylu życia. Wierzymy, że poprzez konsekwentne rozwijanie marki w tym kierunku możemy tworzyć wartość nie tylko dla naszej firmy, ale także dla społeczności, w której działamy, i dla środowiska, które chcemy chronić.

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

Coface

Partner strategiczny

PKO BP

Partnerzy

Allegro Business Orlen BIG Fedex Pfr Tfi Syntavio

Patroni honorowi

Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Wojewoda Dolnośląski Wojewoda Kujawsko-Pomorski Wojewoda Lubelski Wojewoda Lubuski
Wojewoda Mazowiecki Wojewoda Opolski Wojewoda Podkarpacki Wojewoda Podlaski Wojewoda Pomorski
Wojewoda Slaski Wojewoda Świętokrzyski Wojewoda Warminsko-Mazurski Wojewoda Wielkopolski Wojewoda Zachodniopomorski