wtorek, 30 kwietnia 2024 r., imieniny Katarzyny, Mariana, Lilii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Domowa rehabilitacja w ramach NFZ

Od 1 lipca 2023 roku dostęp do świadczeń gwarantowanych w zakresie fizjoterapii domowej i fizjoterapii domowej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w rejonie powiatu ostrołęckiego (m.in. gmina Czerwin, Goworowo) zwiększył się, a pacjenci mogą cieszyć się szybkim terminem ich realizacji.

Rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla każdego pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.

Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych.

Świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego lub domowej opieki długoterminowej.

W jaki sposób rozpocząć rehabilitację w warunkach domowych?

Niezbędne będzie skierowanie na rehabilitację domową, osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności- kserokopię dokumentu.

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

 

Dla kogo domowa rehabilitacja?

Rehabilitacja w domu udzielana jest pacjentom z:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) - przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia);
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego - przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
  • chorobami przewlekle postępującymi, w szczególności: miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu - przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
  • urazami kończyn dolnych - przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
  • osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

W jakim okresie czasu pacjenci przewlekle chorzy mogą korzystać z rehabilitacji domowej?

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza kierującego na zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

 

"Pierwszy wolny termin (stan na dzień 15.12.2023 r.): to 21.12.2023 r."- informuje kierownik podmiotu leczniczego Centrum Rehabilitacji REHA-MED Beata Ziarnkowska.

 

Centrum Rehabilitacji Reha-Med mgr Beata Ziarnkowska

u. Rynek 4/1, 07-440 Goworowo

tel.508348205

rehamed.rehabilitacja@gmail.com

 

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 3641 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:03, 15.12.2023r. Drukuj


Powrót