REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meble na wymiar opodatkowane 23% VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
VAT; opodatkowanie
VAT; opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

W wyroku z 26 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął wątpliwość czy montaż zabudowy wnękowej na zamówienie klienta stanowi usługę budowlano- montażową opodatkowaną według preferencyjnej stawki VAT 8%. Jednocześnie, NSA dokonał precedensowej kwalifikacji podatkowej przedmiotowej transakcji.

Meble na wymiar gwarantują unikatowy wystrój mieszkania, a jednocześnie pozwalają sprostać najbardziej wyszukanym gustom i oczekiwaniom. A że wygoda kosztuje więcej - ceny takich mebli, ustalane dla każdego zamówienia z osobna – kształtują się na poziomie znacznie wyższym, aniżeli ceny „zwykłych mebli”.

Autopromocja

Co się zmieni w VAT w 2011 roku

Mając zaś na względzie niedawno zapadłe orzeczenie NSA z 26 lipca 2012 r. (sygn. I FSK 483/12) – koszt ich nabycia może być jeszcze wyższy, o ile zamawiający wybierze opcję z montażem.

Stawka 8%, czy 23% VAT?

Tło sporu w przedmiotowej sprawie było następujące: w opinii podatnika świadczącego usługi zabudowy szaf wnękowych na indywidualne zamówienia – wykonywane przez niego czynności modernizacji obiektów budowlanych lub ich części w budynkach budownictwa mieszkaniowego objęte są dyspozycją przepisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, a tym samym do końca 2013 r. korzystają z preferencyjnego opodatkowania według stawki VAT 8%.

Z powyższym poglądem nie zgodził się Minister Finansów oraz sąd pierwszej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak, w ocenie WSA w Poznaniu, czynności montażu stałej zabudowy wnękowej co prawda podlegały opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT, ale jedynie do 31 grudnia 2010 r. i nie na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, lecz na mocy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Z kolei NSA, uchylając wyrok sądu pierwszej instancji, zarzucił WSA w Poznaniu błędną kwalifikację podatkowo - prawną analizowanej transakcji. W pierwszej kolejności NSA podkreślił bowiem, że „najważniejsze jest ustalenie, jaki charakter mają czynności wykonywane przez podatnika, tzn. czy na gruncie ustawy o VAT stanowią one świadczenie usług czy dostawę towaru”.

NSA uznał tym samym, że wykonanie szafy wnękowej na wymiar należy zakwalifikować jako świadczenie złożone, którego przeważającym (zasadniczym) elementem jest dostawa towaru. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że na ww. świadczenie składa się również usługa pomiaru oraz montażu.

Jednocześnie Sąd zastrzegł, że o ostatecznej klasyfikacji podatkowo - prawnej transakcji każdorazowo decydować będą okoliczności faktyczne konkretnej sprawy.

Konsekwencje dla podatników

Zakwalifikowanie transakcji wykonania szafy wnękowej jako dostawy towarów niewątpliwie może rodzić negatywne konsekwencje w podatku VAT dla podmiotów zainteresowanych nabyciem tego rodzaju mebli.

Rozstrzygniecie dokonane przez NSA uniemożliwia bowiem sprzedawcom skorzystanie z preferencji właściwej dla usług budowlano-montażowych i nakazuje opodatkować całą transakcję podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

W rezultacie, uzasadnionym jest stwierdzenie, że cena nabycia szaf wnękowych najprawdopodobniej wzrośnie.

Stawki VAT w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku


Powyższe nie powinno dziwić, bowiem sądy administracyjne w orzeczeniach wydawanych w oparciu o podobny stan faktyczny - wielokrotnie wypowiadały się negatywnie o możliwości zastosowania obniżonej stawki.

Tytułem przykładu można wskazać na wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8.12.2011 r., sygn. akt I SA/Ol 674/11 oraz wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20.09.2011 r., sygn. akt I SA/WR 1305/11, w którym czytamy, że: „czynności wykonywane przez stronę polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej i kuchennej z zakupionych płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych dociętych na konkretny wymiar trwale montowane w budynku mieszkalnym, które podlegały obniżonej stawce podatku VAT do 31.12.2010r., podlegają począwszy od 1 stycznia 2011 r. opodatkowaniu stawką 23%”.

Agnieszka Pabiańska, młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

REKLAMA