Obserwuj w Google News

Szefowa firmy deweloperskiej skazana na śmierć. Zdefraudowała 6 proc. PKB kraju

2 min. czytania
12.04.2024 13:31
Zareaguj Reakcja

Wietnamska potentatka na rynku nieruchomości Truong My Lan została w czwartek skazana na śmierć w jednej z największych spraw korupcyjnych w historii tego kraju. Kobiecie udowodniono zdefraudowanie 12,5 mld dolarów z Saigon Commercial Bank (SCB), ale według prokuratury straty spowodowane działaniami Lan można oszacować na 27 mld dolarów. Policja zidentyfikowała ponad 40 tys. osób, które straciły środki przez oszustkę. Wszyscy poszkodowani to posiadacze obligacji SCB. 

Zdjęcie ilustracyjne
fot. East News/Zdjęcie ilustracyjne

Truong My Lan, prezes firmy deweloperskiej Van Thinh Phat, została uznana winną defraudacji środków pieniężnych z Saigon Commercial Bank (SCB) na przestrzeni dziesięciu lat w sprawie, która zszokowała naród - podała agencja AFP. Osiemdziesiąt pięć innych osób, w tym mąż Lan, siostrzenica i kilku dyrektorów SCB, również zostało skazanych przez sąd w Ho Chi Minh, dawnym Sajgonie. 

Działania 68-letniej Lan "podważyły zaufanie ludzi do przywództwa (komunistycznej) partii i państwa” – stwierdziła cytowana przez państwowe media ława przysięgłych podczas procesu, który odbył się w mieście Ho Chi Minh.

Redakcja poleca

Wietnam. Właścicielka firmy deweloperskiej skazana na śmierć

Lan zaprzeczyła stawianym jej zarzutom i zrzuciła winę na swoich podwładnych. W swoim ostatnim oświadczeniu przed sądem w zeszłym tygodniu powiedziała, że miała myśli samobójcze. - Jestem tak wściekła, że byłam na tyle głupia, by dać się wciągnąć w to bardzo zaciekłe środowisko biznesowe, sektor bankowy, o którym mam niewielką wiedzę – mówiła Lan, cytowana przez państwowe media.

Truong My Lan
fot. Thanh Tung/Associated Press/East News

Według śledczych w latach 2012–2022 Lan zdefraudowała 12,5 miliarda dolarów, tworząc fałszywe wnioski o pożyczkę w celu wypłaty pieniędzy z banku SCB, w którym miała 90 procent udziałów. Według prokuratury rozmiar strat jest jednak większy, oszacowano go na 27 miliardów dolarów - równowartość 6 procent PKB Wietnamu w 2023 roku. Członek rodziny Lan przekazał agencji Reutera jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, że kobieta odwoła się od zasądzonej kary. 

W procesie Lan skazano też szefową zespołu inspekcyjnego banku centralnego. Sąd wymierzył jej karę dożywocia za przyjęcie 5,2 miliona dolarów w gotówce, które otrzymała w trzech styropianowych pudełkach.

Jeden z największych skandali korupcyjnych w historii

Proces jest częścią szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej rozpoczętej przez sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Tronga. W jej wyniku ponad blisko 4,5 tys. wysoko postawionych osób zostało aresztowanych bądź zrezygnowało ze stanowisk. Wśród nich jest były prezydent Vo Van Thuong.  

Lan założyła firmę Van Thinh Phat w 1992 r. Kupowała luksusowe hotele, restauracje i apartamenty, a także inwestowała w usługi finansowe. Wiele nieruchomości firmy Lan znajduje się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach w centrum Ho Chi Minh. 

Stosowanie kary śmierci jest powszechne w Wietnamie w sprawach narkotykowych, ale pozostaje rzadkością w przypadku przestępstw gospodarczych. 

Według organizacji Death Penalty Information Center (DPIC) w 2022 roku w Wietnamie na śmierć skazano ponad 100 osób. Od 2013 roku karę śmierci wykonuje się w tym kraju za pomocą zastrzyku z trucizną, wcześniej skazańcy byli rozstrzeliwani przez pluton egzekucyjny.

Źródło: Radio ZET/PAP/AFP

Nie przegap