Jak prasować koszule szybko i wygodnie? Musisz poznać te triki

Kołnierzyk i mankiety na początku, a może na końcu? Lepiej użyć tradycyjnego żelazka czy generatora pary? Okazuje się, że nawet z pozoru tak prosta czynność, jak prasowanie, może przysporzyć wielu trudności. Dowiedz się, co zrobić, aby twoje koszule wyglądały perfekcyjnie i to zaledwie w kilka minut.

Jak prasować koszule szybko i wygodnie?Shutterstock
Jak prasować koszule szybko i wygodnie?

Sposobów prasowania koszuli jest tyle, ile osób chwytających za żelazko. Nie należy więc traktować naszych trików jak wyrocznię, a raczej pewne wskazówki, mogące pomóc. Zazwyczaj najłatwiejsza wydaje nam się ta technika, którą najlepiej opanowaliśmy. Warto jednak chociaż spróbować czegoś nowego i przekonać się, czy prasowanie faktycznie będzie prostsze i wygodniejsze.

Z generatorem pary prasowanie będzie znacznie szybsze. Sprawdź te modele:

Para twoim największym sprzymierzeńcem

reklama

Idealnie wyprasowana koszula nie powinna mieć najmniejszych fałdek i zagnieceń, co ze względu na jej konstrukcję (karczek, makiety) bywa trudne do osiągnięcia. Aby szybko pozbyć się nierówności z tkaniny, nie wystarczy jedynie wysoka temperatura. Dużo wygodniej jest użyć silnego wyrzutu pary. O ile parownice i generatory pary zapewniają jej odpowiednią ilość, o tyle tradycyjne żelazka mogą produkować mniej pary z powodu kanalików zatkanych kamieniem lub niedostatecznej ilości wody. Przed przystąpieniem do prasowania napełnij więc urządzenie wodą i sprawdź, czy stopa żelazka jest czysta. Warto wybierać wodę destylowaną (pozbawioną soli mineralnych i zanieczyszczeń), która zapobiegnie osadzaniu się kamienia i przedłuży żywotność żelazka.

Wodę destylowaną znajdziesz tutaj:

Przygotuj koszule i stanowisko pracy

W celu skrócenia prasowania koszul do minimum dobrze jest poświęcić kilka minut na staranne przygotowanie zarówno „stanowiska pracy”, jak i samych koszul. Deskę rozłóż na równym podłożu tak, aby się nie ślizgała i nie przesuwała. W zależności od tego, w której ręce trzymasz żelazko, węższa strona deski powinna się znajdować po przeciwległej stronie.

Sprawdź ofertę na profesjonalną deskę do prasowania Comfort

Koszule, które zostały dopiero wyprane i wysuszone, mają mnóstwo zagnieceń, dlatego najpierw zwilż je delikatnie wodą. Upewnij się także, jaka właściwa temperatura widnieje na metce każdej koszuli. Te wykonane z materiałów syntetycznych będą wymagały niższej temperatury, więc zacznij od nich. Następnie zwiększ temperaturę żelazka i przejdź do prasowania koszul z bawełny lub lnu. Dzięki temu nie będziesz musiała czekać, aż żelazko ostygnie. Delikatne koszule wykonane np. z satyny lub jedwabiu najlepiej potraktować wyłącznie parą i prasować w pionie. Zadanie ułatwi ci specjalny stojak. Nie zapomnij też o przygotowaniu miejsca na uprasowane i złożone bądź rozwieszone na wieszakach koszule.

Stojak do prasowania w pionie dostępny jest tutaj:

Pozbądź się nieestetycznych zaprasowań na rękawach

Kiedy prasujemy koszule na płasko, na rękawach pojawiają się charakterystyczne kanty. Jeśli zakładamy koszulę pod marynarkę lub sweter, nie będą one w niczym przeszkadzać. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku koszul noszonych bez dodatkowego okrycia. Wówczas lepiej rozprasować kanty, aby rękawy ładnie się układały. W tym celu najwygodniej posłużyć się specjalnym rękawnikiem, który wyglądem przypomina niewielką deskę do prasowania. Gadżet sprawdzi się także do prasowania ubrań dziecięcych. Rękawnik możemy też zastąpić zrolowanym ręcznikiem, który wkładamy do rękawa i dzięki temu możemy wygodnie obracać i prasować tkaninę.

Rękawnik do prasowania znajdziesz tutaj:

Zobacz też ofertę domowych generatorów pary:

 Onet (redaktorzy Onetu zdjęcia)
reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia: 19 kwietnia 2022, 09:15
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.