EN

25.09.2023, 08:00 Wersja do druku

Warszawa. Salon Poezji - koncert laureatów 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Inne aktualności

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana -  gospodarz wydarzenia oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej - główny organizator Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, zapraszają na jedenasty już Salon Poezji, którego wykonawcami są laureaci 68. Konkursu. Termin – 30 września, godz. 12.00.

...spełniam marzenia z młodości i czuję się szczęśliwa. Grać, recytować, robić to, co daje  szczęście.  ...otwierać ludzi na teatr, słowo, wrażliwość. ...poznaję nowe przestrzenie literatury, teatru. I dzielę się z innymi. ...dostaję impuls do działania i odwagę do poszukiwań.  Oto kilka wybranych wypowiedzi uczestników Salonu Poezji. O swoim udziale w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, mówią studenci, emeryci, tegoroczni maturzyści, pracownicy kultury i oświaty.

Najlepsi z najlepszych – oto najbardziej skrótowa informacja o jedenastym już Salonie „okaerowskim”. Najpierw ponad 3 tysiące uczestników przeszło kolejne szczeble eliminacji – od środowiskowych, przez miejskie, wojewódzkie. W ogólnopolskich finałach wystąpiło ponad 100  wybranych, do Salonu Poezji zaproszono 11 z nich. W OKR występowali w 3 turniejach – recytatorskim, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora. Wyrażają swoje myśli, pragnienia, i marzenia, mówili o świecie najbliższym i tym dalekim, nieznanym. Wypowiadają się przez wiersze i prozę Wisławy Szymborskiej, Wiesława Myśliwskiego, Tadeusza Różewicza, Marcina Wichy, Tadeusza Słobodzianka, Witolda Gombrowicza, Rafała Wojaczka. W ich wykonaniu SŁOWO nabiera mocy, głębi, osobistej prawdy.  Przyjadą z Włodawy, Żar, Białogardu, Kwidzyna, Brzezin, Zbąszynia, Przewrotnego – tam, inaczej, niż w tzw metropoliach – nie wygasła wiara w słowo,  w literaturę. Niektórzy zaczną nazajutrz po Salonie studia w szkołach teatralnych, inni wrócą do szkolnej ławy, do książek, jeszcze inni zaczną się szykować do Konkursu w następnym roku.

Występom laureatów będzie  towarzyszyć – jak to czyni od wielu, wielu lat – Irena Jun,  Wielka Mistrzyni Słowa. Ongiś zaczynała od Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Teraz  recytatorom zadedykuje piękny dar – wiersze Wisławy Szymborskiej, też wielokrotnie obecnej w Konkursie.- ongiś jako jurorka, dzisiaj jako najczęściej wybierana poetka.

Kto chciałby zaczerpnąć w czystego źródła ojczystego SŁOWA – niechaj przybywa do Salonu. Taka sposobność jest tylko raz w roku.

Źródło:

Materiał nadesłany