Niszczenie państwowych dokumentów. Ministerstwo reaguje na doniesienia

"Część dokumentacji zgromadzonej w archiwum może zostać zniszczona. Jest to czynność rutynowa" — czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To reakcja na doniesienia o stojącej pod gmachem resortu furgonetce firmy zajmującej się niszczeniem dokumentów, której zdjęcia pojawiły się w internecie. Wyjaśniono, że to tzw. brakowanie dokumentacji niearchiwalnej.

Piotr Gliński i furgonetka firmy niszczącej dokumenty (screen: twitter.com/FaktyTVN)Piotr Nowak / PAP
Piotr Gliński i furgonetka firmy niszczącej dokumenty (screen: twitter.com/FaktyTVN)

W środę pod gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjechała ciężarówka z sugestywnym napisem "Niszczymy dokumenty", na co jako pierwsza zwróciła uwagę stacja TVN24. W tym samym czasie w Pałacu Prezydenckim odbywały się spotkania Andrzeja Dudy z liderami ugrupowań, które dostały się do Sejmu i Senatu.

Sytuacja podsyciła to dotychczasowe wątpliwości i plotki, że w ministerialnych gmachach "aż huczy od niszczarek dokumentów".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo przyznaje się do niszczenia dokumentów

Na stronie ministerstwa pojawiło się oświadczenie, które ma rozwiać wątpliwości narastające wokół masowego niszczenia dokumentów po wyborach 2023.

W związku z rozpowszechnianymi w mediach społecznych zdjęciami i komentarzami, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że obecnie, w ramach normalnej działalności urzędu, w MKiDN brakowane są dokumenty z lat 1988-2014

— czytamy w oświadczeniu.

reklama

"Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164) w MKiDN funkcjonuje archiwum zakładowe. Jednym z jego podstawowych zadań jest brakowanie dokumentacji niearchiwalnej, w wyniku którego część dokumentacji zgromadzonej w archiwum może zostać zniszczona. Jest to czynność rutynowa, archiwum zakładowe MKIDN regularnie pracuje nad brakowaniem dokumentacji niearchiwalnej. Takie działania były realizowane również w latach ubiegłych – 2020, 2021 i 2022. Obecna umowa została podpisana 5 października 2023 r." — napisano.

Resort zapewnia, że zgodę na zniszczenie dokumentacji wydał Dyrektor Archiwum Akt Nowych. "Archiwum zakładowe MKiDN prowadzi dokładną ewidencję swojego zasobu oraz wybrakowanych akt" — dodano w oświadczeniu.

Źródło: tvn24.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

KMK

Źródło: Media
Data utworzenia: 26 października 2023, 11:24
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.