Obserwuj w Google News

Depresja: psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Do kogo się zwrócić?

3 min. czytania
Aktualizacja 14.12.2021
20.05.2019 16:22
Zareaguj Reakcja

Depresja - psycholog czy psychiatra lepiej poradzi sobie z naszymi problemami? Psycholog pomoże nam w diagnozie psychologicznej, psychiatra przepisze antydepresanty, jednak do przyczyn depresji dotrzemy tylko z pomocą psychoterapeuty. Zobacz, czym się różnią poszczególne zawody. 

Depresja - psycholog czy psychiatra?
fot. Shutterstock

Depresja a psycholog czy psychiatra? Kogo powinny wybrać osoby borykające się z zaburzeniami nastroju i problemami natury emocjonalnej? Na pewno leczenie depresji powinno przebiegać pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Nie warto natomiast bagatelizować objawów i leczyć się samemu. Sprawdź, kto leczy depresję.

Depresja - psycholog czy psychiatra. Jak wygląda leczenie depresji?

Wiele osób boi się wizyty u psychiatry czy psychologa. Uważają, że przylgnie do nich łatka osoby chorej psychicznie. Zupełnie niepotrzebnie. Psychiatra, jak każdy inny lekarz, to specjalista, którego zadaniem jest pomoc pacjentowi uporać się z chorobą. Depresja to skomplikowana przypadłość, która nie minie jak katar czy ból głowy. Aby pomóc choremu na depresję, trzeba najpierw zajrzeć do jego psychiki.

Depresję można leczyć dwutorowo - za pomocą psychoterapii i podając leki na depresję (tzw. antydepresanty). Przyzwyczajeni do szybkich rozwiązań pacjenci zazwyczaj szukają ulgi w gabinetach psychiatrów, szukając cudownej pigułki na lęk i ból istnienia. Leczenie farmakologiczne może zwalczyć objawy, jednak nie zwalczy przyczyny problemu.

Jeśli depresja została wywołana trudną sytuacją życiową bądź wewnętrznym konfliktem pacjenta, nieprzyjemne symptomy powrócą po odstawieniu lekarstw, czasem ze zdwojoną siłą. Znacznie skuteczniejszą metodą leczenia depresji jest psychoterapia, która pomaga dotrzeć do źródła problemów chorego.

Kto leczy depresję - psycholog czy psychiatra, a może psychoterapeuta?

Czy psycholog pomaga w depresji? Wiele osób myli psychologa, czyli magistra psychologii, z psychoterapeutą. Do psychologa warto iść, jeśli potrzebujemy testu kompetencji zawodowych lub intelektualnych, które przydadzą się nam w karierze zawodowej lub zależy nam na diagnozie psychologicznej. Mogą się do niego udać dzieci borykające się z problemami w szkole.

W poradni psycholog pomoże dziecku w trudnościach szkolnych, a w Ośrodku Interwencji Kryzysowej udzieli pomocy w kryzysie. Psychologowie mogą również pomagać rodzinom w poradzeniu sobie ze śmiercią pacjenta hospicjum. Warto pamiętać, że psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii, chyba że szkoli się w tym kierunku.

Osobą, do której mogą się zwrócić o pomoc pacjenci z depresją, jest psychoterapeuta. To osoba po studiach wyższych, która przed założeniem własnego gabinetu lub zatrudnieniu się w ośrodkach psychoterapii najpierw odbywa wieloletnie szkolenie i własną terapię. Psychoterapeutą może zostać psycholog, lekarz, lecz nie jest to warunek.

Leczenie depresji przede wszystkim polega na dotarciu do jej przyczyn, które mogą być spowodowane traumatycznym wydarzeniem, relacjami rodzinnymi pacjenta, wewnętrznym konfliktem, który wydaje się nie do rozwiązania lub poczuciem osamotnienia. Czasem chory w ogóle nie uświadamia sobie przyczyn depresji, jest tylko w stanie opowiedzieć o niepokojących go objawach, tj. lękach, smutku, fobiach, poczuciu winy, zaburzeniach odżywiania, obsesyjnych myślach, trudnościach w budowaniu związków czy przedłużającą się żałobą. Z pomocą psychoterapeuty powoli uświadamia sobie, co może być przyczyną jego cierpienia.

Nie ma jednej techniki psychoterapeutycznej. W zależności od problemów pacjenta najczęściej stosowane szkoły psychoterapii to m.in.:

  • terapia psychodynamiczna - może trwać kilka lat i zakłada, że u podstaw depresji leżą nieuświadomione popędy oraz wydarzenia z przeszłości. Pacjent mówi wszystko, a terapeuta poddaje jego słowa analizie
  • terapia poznawczo-behawioralna - trwa której niż terapia psychodynamiczna. Jej celem jest odkrycie źródła problemów. Nie analizuje się przeszłości, a skupia się na zniekształconym postrzeganiu rzeczywistości
  • terapia Gestalt - polega na "dialogu egzystencjalnym" między terapeutą i pacjentem, skupiając się na "tu i teraz"

Zdarza się tak, że pacjent z depresją nie jest w stanie funkcjonować bez leków. Przygnębienie, ciągły niepokój czy obsesyjne myśli mogą nie dawać nam spokoju. Wtedy psychoterapeuta zazwyczaj proponuje wizytę u psychiatry. Ten w odróżnieniu od psychologa i psychoterapeuty może zalecić leczenie farmakologiczne.

Z pewnością interwencji psychiatry wymagają osoby z myślami samobójczymi, które wyrządzają sobie krzywdę. Nie obawiaj się! Skierowanie do psychiatry nie oznacza choroby psychicznej ani konieczności hospitalizacji. Wizyta w szpitalu to ostateczność, jeśli pacjent stanowi zagrożenie dla siebie i innych.

Redakcja poleca

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.