Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • -- dni
  • -- godz
  • -- min
  • -- sek

DPD Polska ma nowy magazyn dla Warszawy

DPD Polska uruchomiła nowy obiekt, reprezentujący najnowsze technologie w branży logistycznej – Oddział Warszawa 4 w City Point Targówek. Jest to jeden z czterech oddziałów obsługujących klientów z Warszawy i okolic, który dołączył do ponad 60 oddziałów w całej Polsce.
Reklama

Uruchomienie obiektu jest jednym z elementów  realizowanej strategii dwóch silnych filarów biznesu DPD w Polsce: dostaw kurierskich i OOH (dostawa poza domem), które zapewniają klientom wygodę, elastyczność i wybór.

Nowy obiekt odpowiedzią na rozwój rynku

Nowy obiekt logistyczny DPD Polska to 6 000 mkw. powierzchni magazynowej i ponad 700 mkw. powierzchni biurowej. Oddział posiada łącznie 95 bram – 79 bram kurierskich oraz 16 bram do rozładunku i załadunku samochodów ciężarowych.

- Dążymy do zwiększania dostępności i podnoszenia jakości świadczonych usług dla naszych klientów,  zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych, stąd inwestujemy w rozwój i modernizację naszej infrastruktury logistycznej. Dynamicznie rozwijający się rynek usług kurierskich, z jakim mamy do czynienia w stolicy i województwie mazowieckim, sprawia, że stawiamy sobie jeszcze ambitniejsze cele operacyjne. Jednym z przejawów tych działań jest właśnie nowy, ultranowoczesny oddział DPD WA4 w City Point na warszawskim Targówku - mówi Maciej Głowacki, dyrektor operacyjny, członek zarządu DPD Polska. 

Jak zaznacza, dzięki zastosowanym technologiom, np. automatycznemu sorterowi, jest to jeden z najbardziej wydajnych obiektów tego typu w kraju. 

- Rozwijający się rynek e-commerce i zmieniające się oczekiwania klientów skłaniają nas do dalszych inwestycji, zarówno w obszarze doświadczeń nadawców i odbiorców, jak i automatyzacji oraz usprawniania procesów. Nowy Oddział DPD WA4 jest tego przejawem. Realizując naszą strategię, skupiamy się na trzech kluczowych wartościach: wygodzie, elastyczności i dostępności w celu zapewnienia najlepszych możliwych doświadczeń dla klientów. Mamy satysfakcję, że nasi klienci to doceniają, a nasz wskaźnik NPS regularnie osiąga wartość powyżej 80 punktów – komentuje Łukasz Zembowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu, członek zarządu DPD Polska.

Nowy oddział obsługiwany będzie przez około 140 pracowników i blisko 300 kurierów.

Zrównoważony standard logistyki

Oddział Warszawa 4 został zaprojektowany i wybudowany zgodnie z wymogami certyfikacji wielokryterialnych dla budownictwa zrównoważonego. Obecnie ubiega się o certyfikaty BREEAM Excellent oraz LEED Gold, a także rating WELL Health & Safety dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników budynku. W ramach nowości promującej zdrowy tryb życia, inwestycja wyposażona jest w siłownię zewnętrzną, a jej zasilanie wspomaga instalacja fotowoltaiczna. Obiekt posiada zadaszone miejsce parkingowe dla rowerów, a dla osób z niepełnosprawnościami przygotowane jest dedykowane miejsce na parkingu w pobliżu wejścia do recepcji DPD Pickup. 

- Peakside prowadzi kompleksową przebudowę centrum logistycznego City Point Targówek, po zakończeniu której park dostarczy na stołeczny rynek blisko 100 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowo biurowej. Budynek dla DPD Polska jest pierwszym zrealizowanym obiektem w formule BTS (built to suit) i jest ściśle dostosowany do potrzeb naszego najemcy oraz najwyższych standardów z zakresu zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia Roman Skowroński, Managing Director Peakside Capital Advisors w Polsce. - Kolejne etapy realizacji oferują przestrzeń dla firm z sektora e-commerce i innych najemców poszukujących powierzchni do logistyki miejskiej lub powierzchni produkcyjno-magazynowej w bliskiej odległości od centrum Warszawy - dodaje.

Usługi w Oddziale WA4

Klienci mogą wygodnie skorzystać ze wszystkich usług związanych z nadaniem i odbiorem paczek w DPD Pickup. Tym samym obiekt dołącza do sieci ponad 27 000 punktów DPD Pickup w Polsce i ponad 100 000 w całej Europie. Dla klientów preferujących automaty paczkowe, udostępniamy maszynę w pobliżu recepcji, która jest jedną z 7 000 dostępnych dla naszych klientów w Polsce.   

Dostawy paczek w ramach nowego oddziału realizowane są również flotą niskoemisyjnych pojazdów. Dlatego obiekt dysponuje własną siecią 20 podwójnych szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych.

Stabilni e-konsumenci w Polsce

Mimo zmniejszenia się w 2023 r. o 5 punktów procentowych (p.p.) grupy Polaków kupujących w sieci, udział stałych e-klientów pozostaje stabilny. Tak wynika z badania „Barometr e-Shopper” 2023, przygotowanego dla Geopost.

W minionym roku zakupy w Internecie zrobiło 72 proc. Polaków, wynika z badania Barometr e-Shopper 2023. Po pandemicznym boomie kolejny rok z rzędu widać więc zmniejszenie udziału nabywców w tym kanale sprzedaży. W 2022 r. zakupy w sieci robiło 77 proc., a jeszcze rok wcześniej – 79 proc.

 - Obserwowany spadek liczby e-kupujących w naszym kraju jest zgodny z ogólnoeuropejskim trendem, który wskazuje na delikatne zmniejszanie zainteresowania e-commerce. Zjawisko to nie powinno jednak budzić obaw, ponieważ udział regularnych e-klientów pozostaje stabilny; dla około połowy e-konsumentów zakupy w sieci to stała praktyka. Po wydarzeniach ostatnich lat, rynek e-commerce wydaje się stabilizować i nic nie wskazuje na to, by ta forma zakupów miała stracić na znaczeniu, choć w podkategoriach, odpowiadających poszczególnym rodzajom e-zakupów, zachodzą ciekawe zmiany – stwierdza Maksymilian Pawłowski z DPD Polska. 

Wszystko w sieci

Przekonanie polskich e-konsumentów o tym, że w sieci mogą nabyć absolutnie wszystko czego potrzebują, jest znacznie wyższe, niż średnia europejska. Takiego zdania jest bowiem 66 proc. Polaków, podczas gdy dla całej Europy ten wynik to 55 proc. Ponadto polscy regularni e-kupujący odpowiadają za 91 proc. krajowych transakcji online, podczas gdy średnia europejska jest o 5 p.p. niższa.

Długi cień inflacji

W minionym roku zwiększyła się wśród polskich e-nabywców grupa tych, dla których najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zakup, była cena (65 proc.) Ponadto czynniki zachęcające lub zniechęcające do zakupów online związane z ceną plasowały się na szczycie rankingu, na tym samym poziomie co w 2022 roku. Nawet w dość szczególnej grupie entuzjastów e-zakupów, którzy intensywnie zamawiają produkty w sieci, 70 proc. wskazuje na istotność ceny podczas dokonywania zakupu. To wzrost o 11 p.p. w stosunku do 2022 roku.

W przypadku barier związanych z zakupami online, szybkość dostawy oraz znajomość strony internetowej sprzedawcy również odgrywają istotną rolę jako czynniki decyzyjne dla regularnych e-nabywców z Polski. W minionym roku kładli oni większy nacisk na funkcjonalności strony internetowej (możliwość płatności przelewem bankowym lub poziom skomplikowania nawigacji w witrynie) oraz dostępność produktów, w porywaniu do tego co miało miejsce dotychczas.

- Powodów, dla których cena odgrywa tak dużą rolę w zakupach online należy szukać przede wszystkim w wysokim poziomie inflacji w 2023 roku, który także e-konsumenci odczuli w swoich portfelach. Jednak zdaniem regularnych e-nabywców z Polski to właśnie zakupy w Internecie pozwalają im na oszczędności podczas zakupów – jest o tym przekonanych aż 71 proc. z nich, podczas gdy z opinią taką w Europie zgadza się 65 proc. regularnych e-konsumentów – zauważa Maksymilian Pawłowski. 

Z drugiej ręki też cieszy

Inflacja windująca ceny była także czynnikiem, który sprawił, że w ubiegłym roku 8 na 10 regularnych e-konsumentów w Polsce zrobiło zakupy na platformach C2C. Prawie 4 na 10 regularnych e-kupujących przyznało, że w ub. roku zwiększyło zakupy produktów używanych. Ponadto regularni e-konsumenci w Polsce dokonują zakupów za pośrednictwem platform C2C aktywniej niż ich europejscy odpowiednicy (81 proc. vs. 72 proc.). Jak sami przyznali, skłonił ich do tego właśnie wzrost cen spowodowany inflacją. Z kolei e-sprzedawców do aktywności w obszarze handlu C2C przekonała możliwość sprzedaży produktów, których nie używają, uwolnienie przestrzeni wykorzystywanej do przechowywania oraz szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Od kuriera z zaufanej firmy

Podczas gdy wśród europejskich regularnych e-klientów wciąż największą popularnością cieszą się dostawy do domu (76 proc. wskazań), polscy e-konsumenci bardzo chętnie wybierają dostawy do automatów paczkowych (68 proc. wskazań, wzrost o 6 p.p.). Ogólnie odbiory OOH (out-of-home, czyli poza domem) zamówionych przesyłek wybierało w ub. roku 79 proc. regularnych e-konsumentów z Polski, podczas gdy średnia europejska w tym obszarze plasowała się na poziomie 44 proc.

- W ramach sieci DPD Pickup działa nad Wisłą już 27 000 punktów i automatów paczkowych odpowiadając na oczekiwania nadawców i odbiorców w zakresie wygody i elastyczności. Wiemy jak ważna jest wygoda, elastyczność, a także możliwość wyboru, dlatego naszym Klientom oferujemy wiele opcji dostawy – do domu z rąk kuriera, do punktu lub automatu paczkowego. Całość doświadczeń związanych z nadaniami i odbiorami w sieci DPD łączy wygodna aplikacja mobilna DPD Mobile – podsumowuje  Maksymilian Pawłowski.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca