NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Centra zdrowia psychicznego mają objąć cały kraj. NFZ wkrótce ogłosi konkurs

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAPOpublikowano: 28 marca 2024 12:00Zaktualizowano: 28 marca 2024 13:40

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny powiedział, że sprawdził się pilotaż centrów zdrowia psychicznego, dlatego resort zdrowia chce, aby działały one w całym kraju. NFZ wkrótce ma ogłosić konkurs na tworzenie CZP.

Centra zdrowia psychicznego mają objąć cały kraj. NFZ wkrótce ogłosi konkurs
Pilotaż centrów zdrowia psychicznego sprawdził się - ocenia wiceminister Wojciech Konieczny. Fot. Shutterstock/Chinnapong
  • Po pierwszym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego po wyborach wiceminister zdrowia ogłosił, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego był sukcesem
  • Narodowy Fundusz Zdrowia wkrótce ogłosi konkurs na ich tworzenie, z zamiarem wprowadzenia reformy na skalę krajową
  • W Polsce działa już 106 centrów zdrowia psychicznego oferujących bezpłatne wsparcie psychiczne 24/7, bez wymaganego skierowania

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził

Resort zdrowia poinformował w czwartek na platformie X, że w środę 27 marca odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady ds. Zdrowia Psychicznego. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił na nim, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził i wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na tworzenie centrów. Do tej pory ten proces był dobrowolny.

- Nasza determinacja we wprowadzaniu tej reformy jest duża, bo system centrów zdrowia psychicznego jest krokiem w nowoczesność - powiedział.

Dodał, że resort wprowadzi zmiany w prawie, co pozwoli na zakontraktowanie tych świadczeń w całej Polsce. Wskazał, że dzięki temu dostęp do opieki psychiatrycznej będą miały także osoby mniej zamożne.

- Musimy obronić się przed stomatologizacją psychiatrii - powiedział, bo według niego taka sytuacja zagrażałaby jakości opieki psychiatrycznej i jej zakresowi. Dodał, że w ocenie ministerstwa sieć centrów zdrowia psychicznego obejmie cały kraj od drugiej połowy 2025 r.

106 centrów udzielających całodobowo bezpłatnego wsparcia

W Polsce działa 106 centrów zdrowia psychicznego. Udzielają one bezpłatnie wsparcia psychicznego przez całą dobę - bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę. Pomoc może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.

Przewodniczącym Rady ds. Zdrowia Psychicznego jest prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Dorosłych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprzewodniczącą konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum