whitebit

Podczas gdy w miarę zbliżającego się halvingu na rynku Bitcoina doszło do turbulencji, członkowie społeczności wirtualnych walut z niecierpliwością wyczekują jego skutków. To cykliczne wydarzenie wpisane na stałe w mechanizm największej z kryptowalut reguluje tempo emisji nowych monet BTC. Dzieje się to poprzez zmniejszenie nagrody, jaka przyznawana jest górnikom Bitcoina o 50%. Czego można spodziewać się po nadchodzącym halvingu, który może nadejść już w tym tygodniu?

  • Halving BTC zachodzi co każdy 210-tysięczny wydobyty blok BTC. Kryptowaluta ta ma za sobą 3 takie wydarzenia, kolejne przypada za około 2 dni, według danych on-chain
  • Wielu analityków próbuje łączyć halvingi ze wzrostami, jakie zachodziły na wykresie Bitcoina w pewnych odstępach po tych wydarzeniach. W tej hossie czołowa kryptowaluta ustanowiła nowe ATH jeszcze przed halvingiem, co znacznie odróżnia ten cykl od poprzednich
  • Należy zwrócić uwagę na to, iż halvingi wpływają na rentowność górników czołowej kryptowaluty, którzy po każdym takim wydarzeniu otrzymują o połowę mniej BTC za nowo wydobyte bloki
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Halving Bitcoina a jego wpływ na rynek

Największa z kryptowalut charakteryzuje się ograniczoną podażą. Wszystkich monet BTC nie będzie nigdy więcej niż 21 milionów. Obecnie wydobyto już ponad 19,6 mln BTC. Z czasem liczba nowych Bitcoinów trafiających do obiegu zmniejsza się wraz z halvingami, które dzielą nagrodę blokową na pół.







W początkowej fazie istnienia górnicy otrzymywali 50 BTC za każdy wydobyty blok czołowej kryptowaluty. Halving z 2012 r. zmniejszył tę nagrodę do 25 BTC. Kolejne takie wydarzenie nastąpiło w 2016 r., a trzeci halving w historii Bitcoina odbył się w 2020 r.

Aktualna nagroda blokowa wynosi 6,25 BTC. Po najbliższym halvingu ulegnie ona zmniejszeniu do 3,125 BTC. Historyczne dane wskazują na to, iż wydarzenia te były okresami podwyższonych wahań cenowych na Bitcoinie. Co więcej, ograniczona podaż nowych monet BTC trafiających do obiegu przy rosnącym popycie na największą z kryptowalut, prowadziła do wzrostów cenowych.

Oczywiście nie można również bagatelizować wpływu halvingów na bezpieczeństwo sieci Bitcoina. W tym przypadku bowiem niższe nagrody blokowe mogą skłonić niektóre mniejsze podmioty, czy osoby wydobywające BTC do wyłączenia swoich koparek. Kluczowy jest więc w tym wszystkim wzrost kursu Bitcoina, aby jego wydobywanie było wciąż opłacalne.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Trwający cykl na BTC pokazał nam jednak, iż rynek ten jest nieprzewidywalny. To, co zdarzyło się w przeszłości, nie gwarantuje tego, że tak samo będzie i tym razem. Największa z kryptowalut pobiła rekord cenowy z poprzedniej hossy, odnotowany w listopadzie 2021 r. na około półtora miesiąca przed halvingiem. Choć wzrost jej wartości przypisuje się popytowi na ETF-y spot na BTC uruchomione w obecnym r. w Stanach Zjednoczonych, niektórzy eksperci sugerują, iż cykliczne wydarzenie dzielące nagrodę blokową BTC również mogło zostać już wycenione.

Bitcoin i inne kryptowaluty możesz kupić między innymi na Kanga

Aktualne emocje panujące wśród inwestorów

W chwili pisania tego tekstu czołowa wirtualna waluta handluje w pobliżu 62,4 tys. dol. za monetę. W zakresie dobowym jej zmiany pod względem procentowym pozostają niewielkie. Tymczasem od ATH z poprzedniego miesiąca potaniała ona o około 15%. Mimo to zgodnie z danymi pochodzącymi od platformy alternative.me, wśród inwestorów BTC wciąż utrzymuje się chciwość, choć nie jest już ona ekstremalna.


Kanga_logo-blackPartnerem portalu comparic.pl jest Kanga

Zwolennicy Bitcoina liczą na to, że halving wywrze korzystny wpływ na wartość największej kryptowaluty w zakresie długoterminowym. Zwracają oni również szczególną uwagę na malejącą podaż BTC na giełdach. To z kolei przekłada się na mniejszą dostępność tej wirtualnej waluty na rynku. Jeżeli więc zapotrzebowanie na nią będzie rosło, również jej cena może znacznie podskoczyć.

Autor poleca również:



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum etc.). Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.