Jak wybrać ofertę pożyczki pozabankowej?

  • 13 Lis 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ są łatwo dostępne, nie wiążą się z wieloma formalnościami, a pieniądze szybko trafiają na nasze konto bankowe. Wszystko to sprawia, że mnóstwo osób decyduje się skorzystać z takiej formy pomocy finansowej, ale niestety zapomina porównać oferty. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka pożyczka pozabankowa wydaje się korzystna, to może okazać się, że przez ukryte koszty później będziesz mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Dlatego zanim złożysz internetowy wniosek, to sprawdź, jak działają pożyczki online i jak wybrać właściwą ofertę.
Jak wybrać ofertę pożyczki pozabankowej?

Z tego artykułu dowiesz się:

Pożyczka pozabankowa często wybierana jest przez osoby o niskiej zdolności kredytowej lub z niskimi dochodami. Takie osoby spotykają się z odmową udzielenia kredytu przez bank, więc szukają pomocy wśród firm pożyczkowych. Nie jest to właściwe myślenie o pożyczkach online. Pożyczka pozabankowa przez internet to wygodne rozwiązanie i może być alternatywą dla bankowego kredytu, ale pod warunkiem, że skorzystamy z niej mądrze. A co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

Pożyczka pozabankowa online - na co zwrócić uwagę?

Zanim napiszemy klika słów o samych pożyczkach, warto dowiedzieć się, kto ich udziela. Jak działają instytucje pozabankowe?

W przeciwieństwie do banków, nie podlegają one kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Instytucje te są najczęściej prywatnymi firmami świadczącymi usługi finansowe, działającymi w oparciu o Kodeks Cywilny i Ustawę o kredycie konsumenckim. Dlatego w ofercie takich firm może znajdować się np. pozabankowa pożyczka prywatna bez BIK i KRD. Na własną odpowiedzialność mogą pożyczać pieniądze bez sprawdzania informacji o kliencie w popularnych bazach. Chociaż coraz więcej z nich odchodzi od takich praktyk, bo zależy im na rzetelnych pożyczkobiorcach.

Również opłaty związane z otrzymaniem i spłatą pożyczki w firmach pożyczkowych są regulowane inaczej niż koszty kredytów w bankach. W praktyce oznacza to, że w momencie braku spłaty pożyczki w terminie, mogą naliczać bardzo wysokie opłaty. Właśnie dlatego tak kluczowe znaczenie ma dotrzymywanie okresu spłaty pożyczek pozabankowych. 

Przy wybieraniu oferty bardzo ważna jest wiarygodność firmy, w której zamierzasz złożyć wniosek o pożyczkę, tym bardziej jeśli chcesz zrobić to przez internet. Pomóc Ci w tym może rejestr firm pożyczkowych, który znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP). Zawiera on dane rejestrowe instytucji oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa transakcji przeprowadzanych w poszczególnych firmach.

Sprawdzenie rejestru zagwarantuje Ci, że wybrana firma pożyczkowa jest wiarygodna i możesz jej zaufać. Warto także przeanalizować, od kiedy istnieje na rynku oraz przeczytać opinie klientów, którzy skorzystali z jej usług. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są zazwyczaj znane marki.

Pożyczka pozabankowa - jak sprawdzić jej całkowity koszt?

Znaczna część kredytobiorców podczas wyboru pożyczki zwraca uwagę jedynie na wysokość oprocentowania. To jest niestety duży błąd. W rzeczywistości dużo większe znaczenie ma RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie w nim firmy pożyczkowe muszą zawrzeć wszystkie opłaty dodatkowe związane z udzieleniem i spłatą pożyczanych środków. Niezależnie czy interesuje Cię chwilówka, czy pożyczka pozabankowa na raty, koniecznie zwróć uwagę na całkowity koszt, jaki będziesz musiał ponieść. 

Porównaj najlepsze oferty pożyczek pozabankowych >>

Pamiętaj, że firmy pożyczkowe często uwzględniają opłaty dodatkowe. Łącznie mogą stanowić znaczną część pożyczki, dlatego nie należy ich ignorować. Najczęściej składa się na nie:

  • prowizja - wynagrodzenie firmy za udzielenie pożyczki,
  • opłata przygotowawcza - związana z przygotowaniem umowy i rozpatrzeniem wniosku kredytowego,
  • opłata administracyjna,
  • koszty zabezpieczenia pożyczki - w przypadku, gdy firma wymaga wykupienia ubezpieczenia,
  • opłata rejestracyjna - może być naliczana, gdy zawrzesz umowę pożyczkową przez internet.

W umowie muszą zostać uwzględnione wszystkie koszty i opłaty za udzielenie pożyczki, dlatego dokładnie się z nią zapoznaj, zanim ją zaakceptujesz.

Pożyczka pozabankowa przez internet - koniecznie sprawdź umowę!

W przypadku pożyczki online należy zachować szczególną ostrożność, choć w rzeczywistości analizowanie treści umowy powinno stać się Twoim nawykiem za każdym razem, gdy podpisujesz zobowiązanie finansowe. W umowie o kredyt lub pożyczkę bezwzględnie znaleźć się muszą następujące informacje:

  • dane obu stron umowy pożyczki (pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy),
  • czas obowiązywania umowy,
  • całkowita kwota pożyczki,
  • termin i sposób wypłaty pożyczki,
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO),
  • całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta,
  • stopa oprocentowania obowiązująca w przypadku opóźnień w spłacie pożyczki,
  • wysokość opłat windykacyjnych,
  • zasady i terminy spłaty pożyczki,
  • wszystkie opłaty (prowizje, marże, koszty usług dodatkowych) – przez cały okres kredytowania pożyczkodawca powinien opierać się na tabeli opłat i prowizji, która obowiązywała w dniu podpisania umowy,
  • sposób ubezpieczenia spłaty kredytu, jeśli pożyczkodawca tego wymaga,
  • warunki wypowiedzenia umowy.

Firmy pozabankowe udzielają pożyczek przez internet, więc formalności ograniczone są do minimum. Pożyczka pozabankowa bez zaświadczeń to w zasadzie standard, bo nie ma obowiązku dostarczania dokumentów od pracodawcy. Pamiętajmy tylko, że we wniosku o pożyczkę należy podawać tylko prawdziwe informacje, bo pożyczkodawca w każdej chwili może je zweryfikować. Jeśli zawyżymy swoje dochody, to później możemy wpaść w kłopoty finansowe, z których może być ciężko wyjść.

Przeczytaj także: COVID a pożyczki pozabankowe. Przetrwali tylko najsilniejsi, a co z pozostałymi?

Dodano:
26 Paź 2015

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły