XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy polski przemysł na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Nowy polski przemysł na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Na jakim etapie jest transformacja polskiego przemysłu? Shutterstock/industryviews

Jakie zmiany są potrzebne, aby Polska umocniła swoją przemysłową pozycję? Co z przyszłością krajowego przemysłu w kontekście militarnym? To tylko część zagadnień, o których będziemy dyskutowali podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

To od kondycji polskiego przemysłu zależy potencjał obronny naszego kraju. Jaką rolę w obliczu przedłużającej się wojny na Ukrainie i zwiększających się potrzeb obronnych Polski odgrywa krajowy przemysł zbrojeniowy? Jak sfinansować modernizację i unieść ciężar zawartych kontraktów importowych? Jak zwiększać potencjał obronny Polski przy zaangażowaniu całej gospodarki i świata nauki?

Rola przemysłu obronnego i firm działających na styku tej branży

O tym będziemy rozmawiali 7 maja podczas panelu "Sektor i potencjał obronny".

Udział w sesji potwierdzają prezesi największych spółek zbrojeniowych w Polsce oraz przedstawiciele wojska. 

Również 7 maja odbędzie się sesja "Przemysł - pełna mobilizacja". Tu rozmowa będzie krążyła wokół tego zagadnienia: polski przemysł jako producent i dostawca towarów oraz usługi oraz podwójnego zastosowania (cele cywilne i militarne). Będziemy debatować o roli firm "podwójnego zastosowania" w modernizacji polskiej armii; o ich produktach a planach europejskiej współpracy na rzecz produkcji obronnej.

Surowce i zmiany w zapotrzebowaniu na nie. Jak unowocześniać fabryki i skąd brać na to pieniądze?

8 maja, czyli drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozpoczniemy debatą "Nowy polski przemysł". Co hamuje polski przemysł na drodze modernizacji? Czy państwo skutecznie wspiera innowacyjność polskich firm? Jakie zmiany są potrzebne, aby Polska umocniła swoją przemysłową pozycję? To kilka pytań, na które odpowiadać będą praktycy.

"Rynek paliw płynnych po nowemu" to druga w kolejności z sesji z nurtu "Przemysł, surowce paliwa" tego dnia. Co po ropie? Branża paliwowa w obliczu transformacji. Zmierzch ropy - mrzonka czy realny scenariusz? Strategie największych graczy na rynku paliwowo-naftowym wobec transformacji energetycznej, dywersyfikacja biznesu. Era nowej mobilności. Dyskusja odbędzie się z udziałem koncernów oraz przedstawicieli strony rządowej. 

Równolegle toczyć się będzie dyskusja w temacie "Surowce krytyczne i transformacja". Tu głównymi punktami spotkania będą: surowce nieodzowne dla powodzenia transformacji ekologiczno-cyfrowej; ich znaczenie, lokalizacja, zasoby, podaż; międzynarodowa konkurencja w dostępie do złóż.

Również drugiego dnia Kongresu w Katowicach odbędzie się panel nt. "Gaz ziemny - przejściowy, ale potrzebny". Rynek gazu w Europie. Infrastruktura przesyłowa i jej odporność. Czy branża powinna już przygotowywać się do wykorzystania wodoru? Możliwości adaptacji infrastruktury do nowej funkcji.  

W gronie prelegentów będziemy też się zastanawiać o roli sektora chemicznego. To w sesji "Chemia i jej przyszłość". Jak zapewnić przyszłość branży w obliczu zależności surowcowej? W jakie segmenty powinniśmy inwestować? Jakie są perspektywiczne? Czy możemy pozwolić sobie na "zwijanie" branży chemicznej, zwłaszcza azotowej?

Trzeci dzień Kongresu: motoryzacja, elektryfikacja i hutnictwo 

9 maja, czyli ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przeprowadzimy dwie dyskusje dotyczące przemysłu: "Hutnictwo w Europie" oraz "Przemysł motoryzacyjny w Europie". 

Pierwsza z sesji to przede wszystkim debata o tych tematach: koniec wielkich pieców w Europie; zerowa emisja CO2 z operacji hutniczych w UE do połowy tego wieku, 30-procentowa redukcja do 2030; trudna perspektywa branży wobec kryzysu energetycznego i środowiskowych wymagań regulacyjnych. 

Panel dotyczący motoryzacji to już pytania o elektryfikację, niezbędne inwestycje oraz konkurencje europejskiego sektora z firmami z Azji.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowy polski przemysł na Europejskim Kongresie Gospodarczym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!