XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Drogi, podatki, autobusy. To wybory w lubelskim stylu

Tuż przed ciszą wyborczą zaglądamy do Polski Wschodniej. Czterech kandydatów walczy o urząd prezydenta Lublina. PortalSamorzadowy.pl zapytał o największe problemy miasta oraz sposoby ich rozwiązania. A problemów ich zdaniem jest sporo - od demografii po transport publiczny.
  • Do przedwyborczej debaty PortalSamorzadowy.pl zaprosił wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd prezydencki w Lublinie.
  • - Głównym problemem Lublina jest brak długofalowej strategii - przekonywał Robert Derewenda (KW Prawo i Sprawiedliwość).
  • - Lublin powinien pójść w kierunku obniżenia podatków lokalnych - tłumaczył Marcin Nowak (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy).
  • - W mieście dokonuje się bardzo przyspieszona depopulacja - mówił Ryszard Zajączkowski (KWW Lublin Przyszłość i Tradycja).
  • - Cele strategiczne wiążą się m.in. z mobilnością miejską, potrzebna jest kontynuacja przebudowy systemu zarządzania ruchem i komunikacją publiczną - stwierdził Krzysztof Żuk (KWW Krzysztof Żuk), aktualny prezydent.

W niedzielnych wyborach samorządowych w walce o fotel prezydenta Lublina zmierzą się Robert Derewenda (KW Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Nowak (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Ryszard Zajączkowski (KWW Lublin Przyszłość i Tradycja) oraz urzędujący prezydent Krzysztof Żuk (KWW Krzysztof Żuk).

To spór między różnymi punktami patrzenia na samorząd i różnymi opiniami w kluczowych kwestiach, który określi, jakie będą losy ponad 330 tys. mieszkańców tego ósmego pod względem populacji miasta Polski.

Pełną rozmowę z kandydatami z Lublina można zobaczyć tu: 

Wiele punktów widzenia na rozwój i wyzwania miasta

Jak ocenia kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Robert Derewenda, głównym problemem Lublina jest brak długofalowej strategii, która sięga dalej niż najbliższe 10 lat. - Trzeba widzieć Lublin w pewnej perspektywie co najmniej 2 dekad, aby widzieć i planować pewien rozwój Lubina z przyszłością. To jest o tyle istotne, że - jak widzimy - Lublin rozwija się dalej dynamicznie - mówi kandydat.

Jak dodaje: - Dołącza się nową zabudowę i kolejne bloki, ale nie nadążamy z drogami, z powstaniem przedszkoli czy szkół czy z całą infrastrukturą drogową.

Zdaniem kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców kluczowa jest obniżka miejskich podatków. - Przede wszystkim Lublin powinien pójść w kierunku obniżenia podatków lokalnych i od nieruchomości, co wygeneruje nowe miejsca pracy i pozwoli na uzyskanie lublinianom zatrudnienia w nowo powstającej firmach - mówi Marcin Nowak.

- To również obniżenie czynszów, jeżeli chodzi o lokale użytkowe, bo widzimy bardzo niebezpieczny trend polegający na tym, że coraz więcej przedsiębiorców parających się rzemiosłem czy drobnym handlem niestety zamyka swoją działalność ze względu na to, że lokalne obciążenia są dla nich zbyt wysokie - podkreśla.

Miasto akademickie, ale zmniejsza się liczba ludności 

Zdaniem Ryszarda Zajączkowskiego, mimo iż Lublin to miasto ludzi młodych, to dokonuje się w nim przyspieszona depopulacja. - Mamy coraz mniej urodzin, a coraz więcej zgonów. Na przykład w stosunku do ubiegłego roku jest tych zgonów o 1415 więcej. Powstaje sytuacja, w której nie będzie miał kto pracować i płacić podatków.

- Nie będziemy mieli ludzi, którzy tutaj będą mieszkać. Te inwestycje, które powstały w ostatnich latach, właściwie nie wiadomo, przez kogo będą używane, kto będzie korzystał z tych miejsc, które udało się zagospodarować - tłumaczy.

Natomiast prezydent Lublina Krzysztof Żuk odpowiadał: - Lublin ma przyjętą kolejną strategię na całą dekadę, z której wynikają cele strategiczne (…). Programy realizacyjne wiążą się z tym, co i dotychczas było bardzo mocno eksponowane - m.in. z mobilnością miejską. Potrzebne jest kontynuowanie przebudowy systemu zarządzania ruchem i komunikacją publiczną oraz rozwój zintegrowanego transportu publicznego na terenie Lublina.

Jak zaznaczał urzędujący prezydent, stolica województwa lubelskiego mierzy się z problemami podobnymi do problemów innych dużych miast. - Wyzwaniem, jak w każdym mieście, jest mobilność indywidualna zintegrowana z systemem transportu miejskiego. Te wyzwania oznaczają, że będziemy rzecz jasna rozbudowywać także system dróg rowerowych, czyli alternatywnych form transportu z niezbędną infrastrukturą, będziemy też dalej udoskonalać komunikację zbiorową - zapewnia.

Robert Derewenda to miejski radny i dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Marcin Nowak to także miejski radny i wykładowca akademicki. Wykładowcą jest też Ryszard Zajączkowski, który jest profesorem literaturoznawstwa. Natomiast Krzysztof Żuk od 2010 roku jest prezydentem Lublina. W poprzednich wyborach zwyciężył już w pierwszej turze.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!