Inwestorzy prywatni kupują biurowce

Paweł BerłowskiPaweł Berłowski
opublikowano: 2024-04-17 20:00

Osoby prywatne kupują na świecie więcej biurowców, galerii i magazynów niż fundusze. Również bogaci Polacy oprócz mieszkań na wynajem zaczęli inwestować w nieruchomości komercyjne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

– ile zainwestowali w nieruchomości komercyjne na świecie prywatni inwestorzy

– jakie obiekty wzięli szczególnie na celowniki

– ile maksymalnie przeznaczają na zakupy takich nieruchomości Polacy

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W 2023 r. kapitał prywatny zainwestował na całym świecie 338 mld USD, co stanowi 49 proc. udziału w całkowitych inwestycjach – najwięcej w historii. Co ciekawe, to już trzeci rok z rzędu, w którym inwestorzy prywatni wyprzedzają instytucje jako najaktywniejsi nabywcy nieruchomości komercyjnych na świecie – wynika z The Wealth Report, globalnego raportu Knight Frank. Prywatni inwestorzy rozumiani są tu jako spółki kontrolowane przez osoby prywatne.

– Wyższa aktywność prywatnych inwestorów w obecnych warunkach rynkowych nie powinna zaskakiwać. Grupa ta jest stosunkowo dobrze przygotowana do zawierania transakcji w środowisku wyższych stóp procentowych, ponieważ kapitał prywatny jest zazwyczaj mniej zależny od zadłużenia w porównaniu do innych grup inwestorów – tłumaczy Alex James, szef działu Private Client Advisory–Commercial w Knight Frank Private Office.

W Polsce od lat są aktywne zagraniczne family office inwestujące w biurowce, magazyny oraz parki handlowe. Są to najczęściej bezpieczne aktywa z długimi umowami najmu, ale obszar zainteresowań tej grupy obejmuje również obiekty z potencjałem wzrostu wartości.

– W ostatnim czasie dostrzegamy jednak większe zainteresowanie również ze strony polskiego prywatnego kapitału. Do tej pory zamożni Polacy inwestowali najczęściej w mieszkania na wynajem. Obecnie na ich celowniku znajdują się również nieruchomości komercyjne, ale takie z długimi umowami najmu i niewymagające aktywnego asset managementu, lub też nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach – mówi Michał Grabara, dyrektor w dziale Capital Markets w polskim oddziale Knight Frank.

10 mln EUR

to limit pojedynczej inwestycji w nieruchomości komercyjne, na jaki według Knight Franka pozwalają sobie polscy prywatni inwestorzy

Łączna wartość transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła w 2023 r. ok. 2 mld. EUR. Udział polskiego kapitału w nich to ok. 7 proc.

Globalnie prywatni inwestorzy wybierali najczęściej segment mieszkaniowy, a w dalszej kolejności logistykę i przemysł oraz biura. Dla grupy najbogatszych, czyli tzw. High-Net Worth Individuals (HNWI), pierwszym wyborem były w 2023 r. biura. Według Knight Frank ta grupa inwestorów skorzystała w minionym roku na mniejszej konkurencji ze strony innych inwestorów w tym segmencie.