Bliski kadr na laptopa z włączonym paskiem Windows 11

Windows 11 bierze przykład z Androida. Menu Start zmieni się na lepsze

2 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich dwóch latach intensywnie skaczę między Windows 10 i Windows 11, bo mój 5-letni laptop do gier jest raczej na pograniczu kompatybilności z najnowszym systemem Microsoft. Gdy jednak używałem „jedenastki”, najlepiej zapamiętałem z niej wycentrowane Menu Start, które dowolnie personalizowałem, redukując liczbę ikon umieszczonych na pulpicie.

Dziś jednak Menu Start w Windows 11 przechodzi kolejną ewolucję, upodobniając się mocno do wyboru aplikacji ze smartfonów z Androidem. W jaki sposób to się dzieje? To już omówimy sobie poniżej w materiale.

Jak Menu Start zmieni się w Windows 11?

Windows 11
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Zmiana została wypatrzona przez użytkowników Reddita, którzy zainstalowali już aktualizację 22635.3420 dla Windows 11 w kanale Beta.

Od teraz, klikając umieszczony w prawym górnym rogu przycisk Wszystkie aplikacje, zobaczymy znacznie większy, zwijający się w dół panel z wyborem naszych zainstalowanych programów, upodobniony do tego, co zwykliśmy widzieć w dowolnym smartfonie z systemem Android. Efekt możecie przeanalizować poniżej.

Jeden z wielu postów na Reddicie, który sygnalizuje zmiany wprowadzone przez Microsoft.

W odnalezieniu interesujących programów pomaga też alfabetyczny układ, który automatycznie segreguje zainstalowane aplikacje. Poniżej możecie też zobaczyć, jak drastycznie (na lepiej) zmienia to sytuację w systemie operacyjnym.

Kanał beta pozostaje dostępny dla testerów

Porównanie starego i nowego układu menu "Wszystkie aplikacje" w systemie Windows 11, z obrazkami i nazwami aplikacji na ciemnoniebieskim tle, oraz oznaczeniami "STARY UKŁAD" i "NOWY UKŁAD" w dolnej części obrazu.
Stary i nowy układ panelu Wszystkie Aplikacje w Menu Start. Fot. WindowsLatest.com

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zmian w Windows 11, te pozostają dostępne dla uczestników Niejawnego programu testów systemu Windows. Z poziomu ustawień Windows Update możecie w każdej chwili dołączyć do programu i przeinstalować system do wersji Beta.

Ekran ustawień testera systemu Windows z zaznaczoną opcją "Kanał deweloperów" i przyciskiem "Edytuj" w dolnej części obrazu.
Fot. Windows 11 / własny zrzut ekranu

W porównaniu do innych wersji zapoznawczych kanał Beta dość rzadko otrzymuje nowe kompilacje i jest bardzo stabilną wersją systemu operacyjnego. Jeżeli jednak nie spieszy się wam do nowego układu Menu Start, zawsze możecie poczekać na jego implementację w standardowym wydaniu „okienek”.

Mnie takie drobnostki cieszą i gdy tylko mój stary sprzęt padnie i upoluję jakiś laptop gamingowy do 4000 złotych, w pełni kompatybilny z Windows 11, z przyjemnością przeskoczę na ten system.

Źródło: How To Geek, Zdjęcie otwierające: Wirestock / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw