Pożyczka hipoteczna dla firmy: bez faktur i biznesplanu

Nie zawsze musisz się tłumaczyć, na co wydasz pieniądze. Spłatę rat może zabezpieczyć hipoteka domu.

Publikacja: 03.06.2013 11:09

Każdy przedsiębiorca od czasu do czasu potrzebuje dodatkowych środków finansowych na prowadzenie lub rozwój swojej działalności. Z pomocą firmom mogą wówczas przyjść banki, które oferują pożyczki hipoteczne czy kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności lub kredyty inwestycyjne.

– Pożyczka hipoteczna to produkt, który sprawdza się w sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma potrzebę pilnych wydatków, nie ma czasu na przygotowanie biznesplanu, a za to dysponuje nieruchomością komercyjną lub mieszkalną – mówi Elżbieta Kopka, ekspert firmy Invigo.

Dodaje, że nie każdy bank wymaga, aby to kredytobiorca był właścicielem mieszkania, domu czy też lokalu, na którym zostanie ustanowiona hipoteka. Pieniądze z pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel, także na spłatę innych kredytów. Banki udzielające pożyczek hipotecznych nie wymagają przesyłania faktur ani precyzowania celu, na jaki mają być przeznaczone pieniądze.

– Produkty hipoteczne są dobrym i stosunkowo łatwo dostępnym środkiem finansowania działalności. Kredyt tego rodzaju firma może otrzymać szybko, przy minimum formalności. Jedynym minusem mogą być tutaj tylko niższe kwoty kredytów – z reguły maksymalnie kilkaset tysięcy złotych, oraz koszty – wyższe niż w przypadku ofert skierowanych do klientów indywidualnych – podpowiada Elżbieta Kopka.

Uwolnić zamrożone pieniądze

Oferta pożyczek firmowych zabezpieczonych hipoteką jest dość szeroka, jednak często przedsiębiorcy korzystają z kredytów obrotowych na finansowanie bieżącej działalności oraz z kredytów inwestycyjnych.

Jak radzi Leszek Zięba, ekspert firmy Aspiro, zanim przedsiębiorca wybierze rodzaj finansowania, powinien sprawdzić, czym różnią się produkty banków.

– Kredyty hipoteczne dla firm są udzielane przez banki jako zobowiązania zaciągane na konkretnie oznaczone cele. W związku z tym nazywanie kredytu mianem pożyczki jest niepoprawne, choć powszechnie praktykowane przez instytucje finansowe ze względów marketingowych – wyjaśnia Leszek Zięba.

W ofercie banków znajdują się też kredyty hipoteczne związane z prowadzoną działalnością, gdzie wydatkowanie środków jest weryfikowane przez bank. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie może zaciągnąć zobowiązania na nieokreślony cel, którego zabezpieczeniem będzie posiadana nieruchomość.

– Banki również udzielają kredytów hipotecznych, których wydatkowanie nie jest weryfikowane, a które są udzielane na uwolnienie środków zamrożonych w nieruchomości  z przeznaczeniem na cele obrotowe – tłumaczy ekspert.

Bank lubi znajomych

Cena pożyczki hipotecznej, podobnie jak cena kredytu dla firmy, jest uzależniona od wielu czynników. Zazwyczaj ostateczna oferta, jaką spółka otrzymuje od banku, jest wypadkową oceny firmy, wysokości kredytu, rodzaju finansowania oraz oczekiwanego okresu spłaty.

– Podstawą zabezpieczenia pożyczki hipotecznej jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości należącej do firmy lub osoby trzeciej oraz cesja praw z polisy ubezpieczeniowej od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości obciążonej hipoteką – mówi Elżbieta Kopka. – Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej mogą stać się m.in. dom, mieszkanie, lokal firmowy, gospodarstwo rolne, działka. Banki udzielają pożyczek hipotecznych w wysokości 50–70 proc. wartości zabezpieczenia.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP zainteresowani rozbudową siedziby także mogą liczyć na kredyty hipoteczne. W takich sytuacjach banki zaproponują jednak nie pożyczkę, a kredyt inwestycyjny, którego spłatę zabezpieczą na hipotece.

Jak podkreślają doradcy,  szanse firmy na dobrą ofertę będą większe, jeśli jest ona znana bankowi, np. ma rachunek w tym banku lub spłaca tam już kredyt.

Czytaj w internecie

- Porównywarka finansowa, na stronach której można zestawić oferty hipoteczne wielu banków: www.comperia.pl

- Internetowy pośrednik hipoteczny, który oferuje i kredyty, i pożyczki hipoteczne wielu banków: www.invigo.pl

- Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można znaleźć rejestr klauzul niedozwolonych, które są zakazane m.in. w umowach stosowanych przez banki: www.uokik.gov.pl

Ryzyko bierze na siebie Skarb Państwa

Elżbieta Kopka, ekspert firmy Invigo

Przedsiębiorcy poszukujący finansowania mogą skorzystać z programu gwarancji de minimis, który jest odpowiedzią rządu na spowolnienie gospodarcze. Gwarancja de minimis umożliwia firmom obniżenie marży (czyli obniżenie kosztów kredytu), lub uzupełnienie LTV (czyli brakującej części zabezpieczenia), czy też poprawienie zdolności kredytowej firmy. W ramach programu gwarancji de minimis mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać gwarancje na zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności bieżącej. Jest to pierwszy program rządu, w którym ryzyko związane z udzielonymi gwarancjami jest przejęte przez Skarb Państwa. Gwarancje de minimis są oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków kredytujących: PKO Bank Polski, BRE Bank, ING, BPS, SGB-Bank, BOŚ, Raiffeisen Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, Toyota Bank, Bank Zachodni WBK, Krakowski Bank Spółdzielczy, Alior Bank, Pekao SA.     —gb

Sprawdzą wydatki, wycenią zabezpieczenie

Leszek Zięba, ekspert firmy Aspiro

Kredyty, w których zabezpieczenie w postaci hipoteki zmniejsza ryzyko banku, są najtańsze – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Im wyższy kredyt, tym niższą cenę za pożyczkę można wynegocjować w banku. Trzeba jednak pamiętać, że kredyty celowe są tańsze niż te na dowolny cel. W jakim banku najłatwiej o finansowanie firmy kredytem hipotecznym? To zależy od polityki kredytowej danego banku, czyli czy chce on się angażować w takie finansowanie. Ponadto bank bierze pod uwagę, jakie zabezpieczenia oferuje firma, tak aby zminimalizować ryzyko braku spłaty zobowiązania. Rozpatrując oferty, warto przyjrzeć się propozycjom banków z Grupy BRE – mBank i MultiBank, Idea Banku, BZ WBK czy Banku Meritum.

Co banki biorą pod uwagę, oceniając wnioski? Przede wszystkim zdolność do spłaty zobowiązań danej firmy, przyglądając się dokładnie przychodom, kosztom oraz ich strukturze, a nawet przewidywalności tych wartości w przyszłości. Poza tym banki oceniają wartość i atrakcyjność proponowanego zabezpieczenia.     —gb

Każdy przedsiębiorca od czasu do czasu potrzebuje dodatkowych środków finansowych na prowadzenie lub rozwój swojej działalności. Z pomocą firmom mogą wówczas przyjść banki, które oferują pożyczki hipoteczne czy kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności lub kredyty inwestycyjne.

– Pożyczka hipoteczna to produkt, który sprawdza się w sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma potrzebę pilnych wydatków, nie ma czasu na przygotowanie biznesplanu, a za to dysponuje nieruchomością komercyjną lub mieszkalną – mówi Elżbieta Kopka, ekspert firmy Invigo.

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO