Mieszkania zamiast inwestycji senioralnej w Poznaniu

Paweł BerłowskiPaweł Berłowski
opublikowano: 2024-04-04 20:00

Pierwszą nieruchomość z portfela wystawionego na sprzedaż przez Orpeę kupiła spółka AP Marchewka Investment. Przy tej inwestycji chce współpracować z marką Vox Piotra Voelkela juniora.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

– jaką szacunkową powierzchnię użytkową mieszkań może zaoferować poznańska działka po Orpei

– co oprócz mieszkań zamierzają budować na tym terenie inwestorzy

– jak przebiega sprzedaż pozostałych pięciu inwestycji deweloperskich Orpei

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Teren dawnego szpitala przy ulicy Szkolnej w Poznaniu, gdzie miał powstać kompleks senioralny Orpei, trafił w ręce wrocławskiej firmy AP Marchewka Investment. Strony transakcji nie ujawniły jej wartości. Nowy inwestor planuje przy tym projekcie blisko współpracować z poznańską marką Vox.

— Mamy ambicje, aby ten teren stał się kolejną wizytówką Poznania. Zależy nam na wykreowaniu miejsca, które będzie chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców kompleksu, ale również przez poznaniaków i przyjezdnych. Jesteśmy przekonani, że obiekt architektoniczny najwyższej jakości wpłynie pozytywnie na charakter i klimat centrum — mówi Piotr Wit Voelkel, szef Grupy Vox.

Na powierzchni liczącej ponad hektar (szacunkowo 23 tys. m kw. PUM) między ulicami Szkolną, Kozią i Podgórną mają powstać mieszkania, ale też gastronomia i wyselekcjonowane punkty handlowo-usługowe.

— Znaczącym elementem inwestycji będą mieszkania z segmentu premium. Na tym etapie wykluczamy tzw. mikroapartamenty, czego często obawia się lokalna społeczność — mówi Aleksandra Marchewka z AP Marchewka Investment.

Budynki przy ul. Szkolnej, Koziej i Podgórnej są objęte ochroną konserwatorską. W skład kompleksu wchodzi m.in. czteropiętrowy gmach byłego szpitala oraz skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek.

Według firmy doradczej Savills, która odpowiada za poszukiwanie inwestorów na część nieruchomości Orpei będących na etapie projektów, po próbie sprzedaży całego portfela obecna transakcja jest pierwszą sfinalizowaną sprzedażą pojedynczej nieruchomości. O poszukiwaniu zainteresowanych inwestorów PB pisał w 2022 r.

— Widzimy również szansę sprzedaży pozostałych działek w tym roku. Zainteresowani są inwestorzy z różnych segmentów, którzy w zależności od możliwości chcieliby realizować na nich funkcję mieszkaniową, akademiki, hotele czy obiekty senioralne — mówi Jacek Kałużny, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych i operacyjnych w firmie Savills.

W marcu 2024 r. Grupa Orpea rozpoczęła proces zmiany marki na emeis.