Znamy finalistów EEC Startup Challenge

Znamy finalistów tegorocznej edycji konkursu EEC Startup Challenge. Spośród 102 półfinalistów jury wyłoniło 16 najciekawszych projektów. Już 8 maja zaprezentują oni swoje pomysły przed uczestnikami największej imprezy biznesowej Europy Centralnej, czyli Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas wieczornej gali kongresowej. 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA EEC 2024

Ale w tym roku – po raz pierwszy w historii konkursu – Państwo także mogą wybrać najlepszy pomysł na biznes zgłoszony do EEC Startup Challenge. Projekt, który otrzyma najwięcej głosów, zdobędzie Nagrodę Internautów. Takie wyróżnienie niewątpliwie może okazać się impulsem do rozwoju zwycięskiego startupu!

EEC Startup Challenge - ZAGŁOSUJ

Finaliści EEC Startup Challenge:
W kategorii ENVIRONMENT – Ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów:

• EcoBean – startup, który odpady po kawie, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko śmieci, zamienia w cenne surowce, m.‌in. dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowaniowej i paszowej. Spółka rozpoczęła budowę pierwszej biorafinerii, której otwarcie planowane jest na rok 2025, co umożliwi wprowadzenie zrównoważonych chemikaliów o niskim śladzie węglowym na rynek.

• Green Sequest – twórcy skalowalnej metody usuwania CO2 z atmosfery za pomocą Enhanced Rock Weathering. Skałą wykorzystywaną do tego procesu jest serpentynit, posiadający wysoką zdolność do usuwania CO2. Używany jest on później m.‌in. jako nawóz w rolnictwie czy materiał do budowy dróg.

• Rebread – dostarcza technologie umożliwiające uratowanie jak największej ilości niewykorzystanego chleba i użycie go jako surowiec, który można ponownie wykorzystać, oszczędzając przy tym zasoby, energię i środowisko naturalne. Startup powstał w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas prowadzenia piekarni. 

W kategorii MODERN ECONOMY – Przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka, automatyzacja:

• AlphaPowders – startup, którego celem jest zrewolucjonizowanie materiałów do przemysłowego druku 3D. Opracowana przez twórców technologia sferoidyzacji pozwala na produkcję tańszych, lepszych jakościowo i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów do druku, między innymi poprzez upcykling odpadów.

• M&M Marine Marvels – generator wodorowy, produkujący wodór w reakcji z aluminium. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ramach jednej reakcji otrzymuje się czysty wodór, ciepło i prąd. Produkty te można wykorzystać w zależności od potrzeb klienta. 

• TCR App Mobility – innowacyjna aplikacja mobilna mająca na celu zapobieganie wypadkom drogowym wynikającym ze zmęczenia, utraty koncentracji i czynników medycznych. Stosuje ona sztuczną inteligencję do indywidualnego sprofilowania podświadomych wzorców zachowań kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu, w efekcie uzyskując matematyczny model funkcjonowania jego mózgu.

W kategorii BUSINESS PROCESSES – Zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR

• Flexi.pl – portal pracy i aktywności dla osób 50+. Użytkownicy mogą w nim opowiedzieć o swoich doświadczeniach zawodowych i aktywnie poszukiwać pracy. Równolegle działy HR mogą znaleźć tam odpowiedniego kandydata do pracy. Projekt zakłada zaangażowanie społeczne i łamanie stereotypów na temat osób 50+.

• Fliko P.S.A. – innowacyjny ekosystem łączący uczestników rynku nieruchomości, od deweloperów, zarządców po właścicieli i najemców. Jako jedyna firma na rynku oferuje CRM dla zarządzających, aplikacje mobilne dla użytkowników oraz narzędzia do zarządzania serwisami i rezerwacji przestrzeni wspólnych. 

 ONYX – rozwiązanie służące do optymalizacji logistyki dla firm transportowych i produkcyjnych. Produkt wykorzystuje zaawansowany silnik AI do szybkiego planowania zleceń, co pozwala na znaczne przyspieszenie i redukcję tzw. pustych kilometrów.

W kategorii CLIENT & LIFESTYLE – Handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego

• Flexee – to innowacyjny na rynku benefit pracowniczy, umożliwiający pracownikom wypłatę części wypracowanego wynagrodzenia już w trakcie miesiąca, wtedy kiedy tego potrzebują – na życzenie i natychmiastowo – za pomocą aplikacji mobilnej.

 Petsy – to największy w Polsce i najszybciej rosnący marketplace łączący właścicieli psów i kotów z opiekunami (petsitterami) – działa jak Airbnb, ale na rynku zwierząt domowych. 

• Prosta Edukacja – platforma online wykorzystująca najnowsze technologie, która pozwala na prowadzenie personalizowanego procesu edukacyjno-terapeutycznego dla osób ze specjalnymi potrzebami (m.‌in.: dysleksją, zaburzeniami emocji, autyzmem, ADHD).

W kategorii HEALTH & BIOTECHNOLOGY – Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia

• Aptamedica – urządzenie do przyłóżkowej analizy laboratoryjnej krwi służące oznaczaniu poziomu leków (m.‌in. antybiotyków) we krwi pacjenta za pomocą jednorazowej końcówki pomiarowej. Działa ono w trybie pojedynczego pomiaru, korzystając z testu paskowego oraz w trybie ciągłego pomiaru, gdzie monitoruje stężenie leku w czasie rzeczywistym.

• Autosymed SRL – twórcy systemu CorFlow, wykorzystującego zaawansowany i specjalnie opracowany zestaw algorytmów AI oraz narzędzi do automatycznej analizy danych obrazowych układu sercowo-naczyniowego. Zapewnia automatyczną identyfikację, diagnostykę i terapię, skracając i precyzując procedurę medyczną, która jest wykonywana 13 milionów razy rocznie na całym świecie.

 Terrabio – autorzy jednego z najmniejszych na świecie urządzeń (Terralyzer) do przesiewowej diagnostyki molekularnej w standardzie real time PCR. Jedyne tego typu urządzenie, które oprócz procesu PCR umożliwia izolację DNA z próbki.

• Vivid Mind – startup specjalizujący się we wczesnym wykrywaniu demencji przy użyciu sztucznej inteligencji i technologii obiektów dźwiękowych. Firma pracuje nad aplikacją Memeo Health do opieki nad osobami chorymi na Alzheimera i zmagającymi się z zaburzeniami funkcji poznawczych.