Opieka koordynowana korzyścią dla pacjenta i lekarza

W centrum zainteresowania całego systemu jest zawsze pacjent – zapewnia Iwona Karasowska-Stepaniak, zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Czy opieka koordynowana jest możliwa w POZ?
– Od 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu – modelu opieki koordynowanej, którego kolejne elementy wdraża Ministerstwo Zdrowia i NFZ. To niewątpliwe dobrodziejstwo dla pacjenta. Większość przewlekłych chorób może być leczona u lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej. Opieka koordynowana dotyczy pacjentów chorych przewlekle, zarówno dorosłych, jak i dzieci, leczonych w placówkach POZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje wtedy z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.


Czy ten model dostępny jest w każdym podmiocie POZ?
– Obecnie mamy na Podkarpaciu 131 podmiotów z koordynacją w POZ, a 76 z budżetem powierzonym.  W całej Polsce już 32 proc. podmiotów POZ już stosuje taką opiekę. Pacjenci mogą pytać o taki model u swego lekarza  POZ lub zasięgnąć informacji,  jaki podmiot taką opiekę stosuje na naszym terenie, dzwoniąc na bezpłatną infolinię NFZ  (800 190 590 –- Telefoniczna Informacja Pacjenta). Zachęcamy jednak wszystkich lekarzy POZ do wdrażania takiej formy opieki nad pacjentami. NFZ dodatkowo płaci za tego typu świadczenia.  Jest to obopólna korzyść – zarówno dla pacjenta, jak i oraz dla lekarza.


Pochylmy się przez chwilę na korzyściach pacjenta.
– Świadczenia w dodatkowo finansowanym tzw. budżecie powierzonym OK, mają na celu zwiększenie dostępu do: badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, nefrologii  i endokrynologii, co pozwala na skuteczniejsze, szybsze  wykrywanie najczęstszych schorzeń przewlekłych;,  konsultacji specjalistycznych: kardiologa, diabetologa, chorób płuc/alergologa, endokrynologa, nefrologa,  co ułatwia prowadzenie opieki kompleksowej nad pacjentem, bez konieczności kierowania go do poradni specjalistycznych;, porad kompleksowych z opracowaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, co poprawia i ułatwia opiekę nad pacjentami chorymi przewlekle oraz do porad edukacyjnych, które przyczyniają się do poprawy jakości opieki nad pacjentami chorymi przewlekle,  a także  konsultacji dietetycznych udzielanych przez dietetyków, co jest istotnym wsparciem w leczeniu pacjentów chorych przewlekle, m.in. z cukrzycą i chorobami układu sercowo-naczyniowego.


Jak wygląda włączenie pacjenta do koordynowanej opieki?
– Najpierw lekarz pierwszego kontaktu bada pacjenta i przeprowadza  pogłębiony wywiad, analizuje wyniki  badań diagnostycznych oraz ocenia aktualny stan  zdrowia. Ustala też z pacjentem  indywidualny plan działania, a także przekaże  plan do realizacji, również w formie elektronicznej w  Internetowym Koncie Pacjenta.


Co w takim razie robi koordynator?
– Krótko mówiąc: czuwa nad sprawną realizacją różnorodnych świadczeń zdrowotnych. Ustala terminy badań, wizyt, konsultacji, porad edukacyjnych i dietetycznych zleconych przez lekarza POZ, przekazuje informacje o kolejnych etapach terapii, dba o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych oraz skupia się na promocji zdrowia i nauce zachowań prozdrowotnych.


To wszystko ma wspierać pacjenta?
– Profilaktyka, szybsza diagnoza, szybciej zastosowane leczenie  to większy komfort życia naszych pacjentów, dłuższe, lepsze życie naszych bliskich oraz docelowo, za kilkanaście lat, znaczne oszczędności dla całego systemu. Opieka koordynowana to także  podejmowanie działań edukacyjnych –  dzięki niej dowiadujemy się  więcej o swoim zdrowiu, zagrożeniach i profilaktyce. Opieka koordynowana będzie się coraz bardziej rozwijać. Na ten rodzaj świadczeń będą przeznaczane  coraz większe środki finansowe (łącznie z tymi unijnymi). To wszystko pozwoli m.in. na doposażenie podmiotów, na szkolenia personelu medycznego i niemedycznego.

W centrum zainteresowania całego systemu jest zawsze pacjent – zapewnia Iwona Karasowska-Stepaniak, zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Autor: Monika Rusinek / Życie Podkarpackie

Reklama

Opieka koordynowana korzyścią dla pacjenta i lekarza - opinie czytelników

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Opieka koordynowana korzyścią dla pacjenta i lekarza. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na zycie.pl




Reklama
Reklama
Reklama