Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

19 lipca 2023 r.
12:01

Opakowania foliowe - rodzaje i zastosowanie

0 A A

W branży spożywczej i w naszych własnych domach bardzo często korzystamy z opakowań foliowych - to optymalne rozwiązania pozwalające na przechowywanie i transport produktów takich jak owoce i warzywa czy wyroby garmażeryjne. Ale nie tylko w tych przypadkach korzystamy z nich. Mogą mieć różne formy, wielkości i zastosowania - poznaj je, aby wiedzieć jakie możliwości dają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym są opakowania foliowe?

Opakowania foliowe to wykonane z różnych tworzyw sztucznych wyroby służące do pakowania - mogą to być pudełka z wieczkiem lub bez, woreczki, reklamówki, torebki, tacki i pojemniki oraz taśmy i arkusze folii. Oferta jest przebogata, a same opakowania dość uniwersalne. Prawidłowo używane, nadają się do recyklingu. Wykonane mogą być z folii LDPE, HDPE, PE lub PP (wszystkie są rodzajem polietylenu) oraz z polipropylenu lub PCV.

Dostępne w różnych kolorach i różnych rozmiarach, z nadrukiem lub bez, przezroczyste, kolorowe i nietransparentne - są bardzo lubiane i chętnie wybierane przez klientów ze względu na ogromną ilość zastosowań. Krakowski producent opakowań foliowych, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie i nowoczesne technologie, oferuje swoim klientom opakowania foliowe przeznaczone do pakowania różnych produktów, między innymi artykułów spożywczych.

Zastosowanie opakowań foliowych

Opakowania foliowe chronią zawartość przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład zanieczyszczeniami, oraz zapewniają ich bezpieczeństwo w transporcie, zapobiegając ich rozsypywaniu się. Worki i woreczki, torebki foliowe, pudełka i torby - są estetyczne i bezpieczne w kontakcie z żywnością oraz odporne, dzięki czemu chronią zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Wykorzystywane są w różnych branżach - gastronomii, transporcie paczek, przemyśle, produkcji, rolnictwie i ogrodnictwie.

 

opakowania foliowe na żywność

Rodzaje opakowań foliowych

Producent opakowań foliowych, marka Jędruś, ma w swojej ofercie różne rodzaje opakowań foliowych do różnorodnych zastosowań. Należą do nich między innymi:

  • folie twarde (sztywne) - tego typu folię cechuje wysoka sztywność, co zapewnia duże bezpieczeństwo przechowywanych w nich produktów oraz ułatwia ich transport. Wyrabiać z nich można wszelkiego rodzaju tacki (kupujemy na nich warzywa i owoce), wytłoczki (na przykład na jaja), pudełka i pojemniki (z wieczkiem lub bez; opakowanie foliowe może być też zamykane dzięki użyciu folii termokurczliwych), blistry i wiele innych;
  • folie bąbelkowe - folia bąbelkowa produkowana jest z folii LDPE, czyli folii o niskiej gęstości. Składa się z warstw, pomiędzy którymi znajdują się pęcherzyki wypełnione powietrzem. Dzięki takiemu rozwiązaniu doskonale amortyzuje wstrząsy powstające w czasie załadunku, transportu i rozładunku towarów, chroniąc paczki wypełnione np. sprzętem AGD, RTV czy innymi wrażliwymi na uderzenia wyrobami;
  • folie kuchenne typu stretch - cienka, nieco rozciągliwa i przezroczysta folia do zastosowań kuchennych. Tego rodzaju folie muszą być opatrzone atestem PZH dopuszczającym je do kontaktu z żywnością. Produkuje się je z PVC i PE (polietylen), przy czym właśnie polietylen zyskuje sobie obecnie coraz większą popularność, nadaje się bowiem do recyklingu. Z niej powstają również torebki foliowe, worki i reklamówki.

Jak używać opakowań foliowych?

Nowe technologie produkcji opakowań foliowych pozwalają obecnie na recykling zużytych worków, reklamówek, tacek i torebek. Trzeba jednak pamiętać, że aby było to możliwe, zarówno producent opakowań, jak i ich użytkownik, muszą przestrzegać pewnych istotnych zasad. Produkt foliowy powinien zostać tak zaprojektowany, aby był możliwie jak najbardziej jednolity materiałowo - nie powinien zawierać więc elementów, które mogłyby uniemożliwić recykling.

Odbiorca opakowania, który zamówił je u producenta, powinien tak je oznakować, aby nie łączyć ich trwale z materiałami innego rodzaju. Takie postępowanie bowiem utrudnia lub nawet uniemożliwia poddanie opakowania recyklingowi. Ostatnie ogniwo łańcucha - konsument - także ma niemały wpływ na możliwość odzyskania surowców wtórnych. Powinien on zawsze wyrzucać zużyte opakowania foliowe zgodnie z instrukcją, czyli do kosza na tworzywa sztuczne i metale. Tylko dzięki dobrym praktykom na każdym etapie produkcji i użytkowania możliwe jest odzyskanie surowców wtórnych i ich ponowne wykorzystanie.

Podsumowanie

Opakowania foliowe dostępne są w bogatej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów. Możliwe jest spakowanie w nie każdego rodzaju produktu, któremu zapewnią bezpieczeństwo. Korzystajmy z nich pełnymi garściami, lecz z rozsądkiem. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paliwowy cud z kartą Orlenu. Taniej o 30 groszy, ale nie 5,19 zł za litr

Paliwowy cud z kartą Orlenu. Taniej o 30 groszy, ale nie 5,19 zł za litr

Najpierw była promocja przed wyborami, teraz Orlen obniżył ceny na majówkę. Takie cuda tylko na stacjach narodowego koncernu, który do 5 maja sprzedaje paliwa z rabatem 30 groszy na litrze. Poszkodowani są posiadacze aut z instalacją LPG.

Szybko jeździ, więc szybko stracił prawo jazdy

Szybko jeździ, więc szybko stracił prawo jazdy

Zaledwie trzy miesiące minęły od momentu, gdy 18-latek dostał prawo jazdy, a już pożegnał się z dokumentem. Odzyska go za 3 miesiące.

Najciekawsze miejsca do życia pod Białymstokiem – gdzie warto zamieszkać?

Najciekawsze miejsca do życia pod Białymstokiem – gdzie warto zamieszkać?

Lista atrakcji Podlasia jest tak długa, że można na ich temat pisać całe tomy. Podobnie jest z pięknem tego rejonu nazywanego zielonymi płucami Polski. O stolicy województwa podlaskiego, Białymstoku, powiedziano już wiele. Zdecydowanie mniej wspomina się o okolicznych wsiach oraz miasteczkach – a te potrafią być naprawdę dobrym miejscem do życia. Gdzie zamieszkać pod Białymstokiem? Co warto zobaczyć?

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo.

Akrobata z promilami. Wszedł na dźwig, uruchomił go i uszkodził latarnię

Akrobata z promilami. Wszedł na dźwig, uruchomił go i uszkodził latarnię

Ryzykował własnym życiem gdy po pijanemu wspinał się na dźwig budowlany. Nic mu się nie stało, ale konsekwencji tego "wyczynu" 35-latek nie uniknie. Bo uruchomił urządzenie i wyrządził szkody.

Kolarstwo to jej pasja. Policjantka z Zamościa znów na podium

Kolarstwo to jej pasja. Policjantka z Zamościa znów na podium

Medali i pucharów w jej kolekcji nie brakuje. Od lat z powodzeniem startuje w kolarskich wyścigach. Ostatnio znów pokazała, na co ją stać. Monika Mazur, policjantka z Zamościa aż trzy razy stawała na podium podczas „Małopolska Majka Days”.

Wypadek w Łomazach. 23-letni motocyklista trafił do szpitala

Wypadek w Łomazach. 23-letni motocyklista trafił do szpitala

Kierujący autem 50-latek nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Tak w poniedziałek doszło do wypadku w Łomazach w pow. bialskim.

Trzy konkursy rozstrzygnięte. Nowy dyrektor w domu kultury

Trzy konkursy rozstrzygnięte. Nowy dyrektor w domu kultury

Już wiadomo, kto będzie kierował od września Szkołą Podstawową nr 6, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Zamościu. W dwóch z tych placówek konkursy wygrali dotychczasowi dyrektorzy. W jednej szef się zmienia.

Zrób to sam: dekoracje domowe z włóczki

Zrób to sam: dekoracje domowe z włóczki

Chcesz dodać do swojego domu odrobinę oryginalności, ale nie wiesz, jak zacząć? Dekoracje wykonane własnoręcznie z włóczki mogą być wspaniałym sposobem na wzbogacenie wnętrza oraz doskonałą okazją do rozwijania kreatywności. Proste projekty DIY z włóczki są nie tylko przyjemne i relaksujące, ale także pozwalają na stworzenie unikalnych akcentów, które ozdobią każde pomieszczenie.

Naciągali ludzi na unijne dotacje. Małżeństwo na ławie oskarżonych za oszustwa

Naciągali ludzi na unijne dotacje. Małżeństwo na ławie oskarżonych za oszustwa

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu staną Agnieszka H. i jej mąż Lesław, mieszkańcy powiatu tomaszowskiego. Mają odpowiadać za serię oszustw. Wyłudzali pieniądze, obiecując pomoc w pozyskaniu unijnych dotacji. Obojgu grozi do 8 lat więzienia.

Majówka 2024. Jak wygląda Zamość nocą? Wycieczki z przewodnikami po zmierzchu
1 maja 2024, 20:30

Majówka 2024. Jak wygląda Zamość nocą? Wycieczki z przewodnikami po zmierzchu

Na pięć majowych dni, a raczej wieczorów zaplanowano kolejną edycję Nocnego Zwiedzania Zamościa. Do udziału zapraszają przewodnicy Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. Obiecują pokazać swoim gościom wszystkie najciekawsze zakamarki miasta.

W Parczewie odbyła się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbyła się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Parczew przez kilkadziesiąt godzin żył kolarskimi emocjami przy okazji kolejnej edycji maratonu Piękny Wschód

Nie zaśpij z wnioskiem o 800 plus
Dzień Wschodzi
film

Nie zaśpij z wnioskiem o 800 plus

Dzisiaj jest ostatni dzień, aby zdążyć, złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane "800 plus". Jest ono wypłacane w konkretnych okresach, od czerwca do maja kolejnego roku.

Przed wyjazdem za granicę wyrób tę kartę. Ona pozwala na darmowe leczenie

Przed wyjazdem za granicę wyrób tę kartę. Ona pozwala na darmowe leczenie

Przed wyjazdem za granicę, np. na majówkę warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do bezpłatnego leczenia w krajach UE oraz EFTA.

Wisła Puławy najlepszym klubem z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski do 20 lat

Wisła Puławy najlepszym klubem z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski do 20 lat

Puławianie wrócili z Zamościa 12 medalami: 10 srebrnymi i dwoma brązowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium