Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • -- dni
  • -- godz
  • -- min
  • -- sek

Produkty proteinowe wysoko na listach zakupowych Polaków

Zdecydowanym liderem w kategorii żywności dietetycznej są produkty proteinowe. W 2023 roku zainteresowanie tymi produktami było większe o 90% niż w 2022 roku.
Reklama

W połowie 2023 roku widzieliśmy dynamiczny (nawet do 85%) wzrost zainteresowania produktami dietetycznymi. Czy ta tendencja się utrzymała? Czy coroczny pik związany z postanowieniami noworocznymi był odczuwalny także w 2024 roku? Czy zmiany w sposobie żywienia przełożyły się także na więcej ruchu w życiu Polaków? Sprawdziliśmy to, analizując listy zakupowe w aplikacji Listonic oraz dane z sieci klubów fitness CityFit.

Liderem w kategorii żywności dietetycznej są produkty proteinowe

Zdecydowanym liderem w kategorii żywności dietetycznej są produkty proteinowe. W 2023 roku zainteresowanie tymi produktami było większe o 90% niż w 2022 roku. Dane z 2024 roku nie wskazują na to, by ta kategoria miała się zatrzymać. W styczniu 2024 roku zainteresowanie tymi produktami było o 107% wyższe niż w styczniu 2023 roku.

- Wzrost zainteresowania produktami proteinowymi to trend, który jest widoczny zarówno na listach zakupów, jak i na półkach sklepowych. “High protein” to już nie tylko takie produkty jak  jogurt, skyr i kwarg. W ostatnich kilkunastu tygodniach wiele sieci, w tym Lidl, Biedronka oraz Aldi, wprowadziły do oferty między innymi proteinową pizzę, owsiankę, makaron, lody, a nawet chipsy, bułki i kawę — mówi Małgorzata Olczak, Head of Sales w Listonic.

Wśród zajęć sportowych największy wzrost zainteresowania w klubach CityFit w całej Polsce cieszyły się takie zajęcia jak: tabata (intensywny trening interwałowy), cross wod (intensywny trening siłowy i wytrzymałościowy połączony z gimnastyką) oraz latino. Średnia frekwencja na wszystkich zajęciach fitness w okresie styczeń – luty 2024 wzrosła o 4 p. p. w stosunku do okresu styczeń – luty 2023.

Nie boimy się już tłuszczu

Choć kategoria produktów “light” nadal się rozwija i zainteresowanie nimi rośnie, w listach zakupowych Listonic widać wyraźne zahamowanie. W styczniu 2023 roku wzrost produktów “light” wyniósł 40% (względem stycznia 2022 roku). Finalnie, porównując dane z całego roku, wzrost ten wyniósł niespełna 24%. Jednocześnie jednak w styczniu tego roku zainteresowanie kupnem produktów “light” było już tylko o 10% wyższe niż przed rokiem.

Mniej dynamiczny wzrost produktów light przekłada się na… wzrost zainteresowania produktami keto oraz low-carb. W sieciach handlowych bez trudu znajdziemy już nie tylko keto batony i ciastka, ale także pieczywo, makaron oraz ketchup. W 2023 roku zainteresowanie produktami keto wzrosło o 47% (względem zainteresowania w 2022). Natomiast porównując styczeń 2024 roku oraz styczeń 2023 roku wzrost ten wyniósł już 78%!

Stałym i umiarkowanym wzrostem od dwóch lat cieszą się także produkty bez cukru. W 2023 roku zainteresowanie kupnem takich produktów było wyższe o 9% niż w 2022 roku. Natomiast porównanie danych ze stycznia 2024 oraz 2023 roku pokazuje wzrost o 7%.

Porzucone postanowienia noworoczne?

Każda kategoria żywności dietetycznej ma swoje większe i mniejsze spadki oraz wzrosty na przestrzeni roku. Największą szansą i zagrożeniem jednocześnie są noworoczne postanowienia. 

Zainteresowanie wieloma kategoriami produktów notuje spektakularny wzrost przed świętami Bożego Narodzenia, ale zdecydowanie nie jest wśród nich żywność dietetyczna, która wręcz wyraźnie spada. Mocno odbija się  jednak w styczniu, kiedy to wzrosty względem grudnia sięgają 180-200%. Nie są to jednak stałe wzrosty. Już w lutym zainteresowanie jest niższe niż w styczniu o około 10-20%, ale jednocześnie wyższe niż w listopadzie o około 20% —  mówi Małgorzata Olczak.

Jak zwraca uwagę Gilbert Kolbe —  wicedyrektor ds. Pielęgniarstwa z przychodni Jutro Medical, z badań przeprowadzonych w 2022 roku przez DailyFruits wynika, że mniej niż połowa osób (44%), które zmieniły sposób odżywiania się, zrobiło to pod okiem dietetyka, bądź lekarza. Wśród osób z nadwagą i otyłością taka strategia okazała się mniej skuteczna - 32% osób osiągnęło zdecydowany efekt. W przypadku współpracy z dietetykiem skuteczność działań wzrosła do 48%. 

W 2023 roku ze schematu porzuconych noworocznych diet wyłamały się produkty proteinowe, których spadek pomiędzy styczniem a lutym wyniósł zaledwie 4,5%. Niemal taki sam wynik utrzymał się także w 2024 roku. Bardzo podobny wynik w styczniu i lutym 2023 roku utrzymały także produkty keto, które jednak w styczniu i lutym tego roku zaliczyły już wyraźniejszy spadek zainteresowania. Wyniósł on 10%.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca