Przejdź do artykułu

Jakie produkty zawierają najwięcej wapnia? Lista od dietetyczki

Dietetyk Karolina Topolska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

3 min czytania

Wapń wspiera prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym, który należy dostarczać do swojej diety, spożywając odpowiednie produkty żywnościowe. Jakie produkty zawierają najwięcej wapnia? Jakie produkty mogą niekorzystnie wpływać na przyswajanie wapnia? Czy wapń warto suplementować? Odpowiedzi na pytania udziela dietetyczka Karolina Topolska.

Jakie produkty zawierają najwięcej wapnia? Lista od dietetyczki | Karpenkov Denis / Shutterstock

SPIS TREŚCI

Jakie produkty zawierają najwięcej wapnia?

Dzień dobry, jestem Ewa, mam 32 lata, i ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad swoją dietą pod kątem dostarczania wystarczającej ilości wapnia. Chciałabym zapytać, jakie produkty spożywcze są najbogatsze w ten składnik, oraz poprosić o rady dotyczące ich wyboru w ramach zrównoważonej diety.

Zastanawiam się, które produkty spożywcze powinnam uwzględniać w mojej diecie, aby zwiększyć spożycie wapnia. Czy istnieją konkretne źródła, które są szczególnie bogate w ten składnik? Chciałabym wiedzieć, czy są to przede wszystkim produkty mleczne, czy może istnieją również alternatywne opcje dla osób, które unikają nabiału.

Czy ilość spożywanych produktów mlecznych ma istotny wpływ na dostarczanie wapnia? Czy istnieje ryzyko, że spożycie zbyt dużej ilości nabiału może przynieść ze sobą inne problemy zdrowotne? Jestem ciekawa, jak zachować równowagę i dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość wapnia bez nadmiernego spożycia niektórych produktów.

Również zastanawiam się, czy istnieją produkty lub składniki, które mogą wpływać na wchłanianie wapnia. Czy na przykład kofeina lub produkty bogate w błonnik mogą wpływać negatywnie na przyswajanie wapnia z pożywienia?

Czy suplementacja wapnia jest zalecana, zwłaszcza w przypadku osób, które z różnych powodów mają ograniczone spożycie produktów mlecznych? Jeśli tak, to jakie formy suplementacji są najskuteczniejsze, a jednocześnie bezpieczne?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i rady odnośnie do doboru produktów spożywczych oraz ogólnego podejścia do zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Dziękuję z góry za poświęcony czas i wiedzę. Z poważaniem, Ewa.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Dietetyczka wyjaśnia, jakie produkty zawierają najwięcej wapnia

Wapń jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który stanowi materiał budulcowy dla kości oraz zębów. Właśnie z tego jest najbardziej znany, lecz pełni wiele innych istotnych funkcji, chociażby bierze udział w krzepnięciu krwi czy w pracy mięśni. Niedobór podanego pierwiastka w organizmie wiążę się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy czy hipokalcemii. Z kolei (rzadko występujący) nadmiar wapnia może doprowadzić do między innymi zaburzeń w pracy nerek.

Według norm podanych przez Instytut Żywności i Żywienia, kobiety oraz mężczyźni powinni dziennie przyjmować z pożywieniem około 1000 mg podanego pierwiastka. Oczywiście zakres zmienia się u dzieci i młodzieży (700-1300 mg w zależności od wieku), u starszych (1200 mg) czy u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią (1000-1300 mg w zależności od wieku).

Jakie produkty zawierają najwięcej wapnia? Do tej grupy można na pewno zaliczyć mleko i przetwory mleczne na przykład jogurty, sery czy kefiry. Jednak jest wiele innych źródeł podanego pierwiastka. Należą do nich nasiona i orzechy, takie jak mak czy sezam. Do roślinnych produktów, które cechują się dużą zawartością wapnia, zalicza się warzywa, na przykład natkę pietruszki, jarmuż, szpinak, fasolę czy soję.

Warto również wiedzieć, jakie aspekty wpływają na przyswajanie wapnia z pożywienia. Na zwiększone wchłanianie pierwiastka korzystnie oddziałują produkty bogate w witaminę D oraz magnez. Warto również zadbać o odpowiedni stosunek wapnia oraz fosforu. Na zmniejszone wchłanianie będzie wpływać nadmierne spożycie żelaza czy kofeiny.

Jeżeli chodzi o suplementację wapnia, to powinna być ona uzasadniona np. poprzez badania krwi czy konsultację ze specjalistą.

Karolina Topolska, Dietetyk

Dietetyk kliniczny, absolwentka studiów licencjackich na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Obecnie w trakcie studiów magisterskich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Rekomendowane dla Ciebie

Hej, zaczekaj - mamy coś dla ciebie! Sprawdź, jaki masz Indeks Zdrowia! Sprawdź →