Cudzoziemcy kupili w Polsce 14 346 mieszkań.

Największą grupą kupujących byli Ukraińcy.

14 346 - tyle mieszkań nabyli cudzoziemcy w Polsce w 2023 roku – wynika z danych MSWiA. W sumie lokale te miały prawie 835 tysięcy mkw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie, kupione w ubiegłym roku przez cudzoziemca, miało trochę ponad 58 m kw. Dane te są niemal identyczne z tymi z 2022 roku.

Mieszkania kupione w Polsce przez cudzoziemców. Dane: Hreit.
Mieszkania kupione w Polsce przez cudzoziemców. Dane: Hreit.

Ukraińcy motorem popytu ze strony cudzoziemców

Duże zainteresowanie naszymi mieszkaniami w około połowie wynika z zakupów zrealizowanych przez Ukraińców. W 2023 roku nabyli oni łącznie ponad 7 tysięcy mieszkań. To o około 10 proc. więcej niż w 2022 roku. Piszemy „około”, bo dokładna liczba co prawda znana jest ministerstwu, ale upubliczniony raport nie pokazuje precyzyjnej odpowiedzi - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk Hreit.

Dodaje, że bez obowiązku uzyskiwania specjalnego zezwolenia, Ukraińcy nabyli w Polsce w 2023 roku ponad 7,7 tys. nieruchomości. W tej liczbie znajdziemy jednak nie tylko mieszkania, ale też np. garaże czy lokale użytkowe. Wiemy jednak, że ze wspomnianych 7,7 tysięcy nieruchomości samodzielne lokale mieszkalne stanowią około 7,1 tys. sztuk. W przypadku kilkuset nieruchomości nabytych przez Ukraińców nie mamy pewności o jakim typie nieruchomości mówimy.

- Ukraińcy kupowali w Polsce raczej skromniejsze mieszkania. Przeciętna powierzchnia lokalu nabytego przez naszych wschodnich sąsiadów (nie więcej niż 54 metry) jest bowiem niższa niż średnia wielkość mieszkania kupionego przez wszystkich cudzoziemców (ww. 58 m kw.) - wyjaśnia analityk.

Niemców wyprzedzili Białorusini

Dla porównania, nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy (zarówno osoby fizyczne, jak i firmy) kupili ponad 74 tys. mkw. mieszkań. Oznacza to, że nabyli oni ponad 5 razy mniej powierzchni mieszkalnej niż Ukraińcy. Niestety w tym wypadku również nie wiemy dokładnie, ile mieszkań kupili nasi zachodni sąsiedzi. Na podstawie danych MSWiA można jednak oszacować, że jeżeli przeciętne mieszkanie miało  58 metrów kw., to zarówno osoby fizyczne jak i prawne pochodzące z Niemiec kupiły około 1,3 tys. lokali.

 

- Zakupy realizowane w Polsce przez Niemców były więc skromniejsze of tych z 2022 roku, ale też od tych, których w 2023 roku dokonali Białorusini. Ci w ubiegłym roku kupili łącznie bez mała 112 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej. To o ponad połowę więcej niż w 2022 roku. Ze sprawozdania przygotowanego przez MSWiA dowiadujemy się, że w 2023 roku Białorusini kupili w Polsce około 2 tysiące mieszkań - mówi Bartosz Turek.

Powierzchnia mieszkań kupiona przez cudzoziemców w Polsce. Analiza: Hreit.
Powierzchnia mieszkań kupiona przez cudzoziemców w Polsce. Analiza: Hreit.

Cudzoziemcy kupują w Zakopanem

Ciekawe jest też to, jakie lokalizacje cudzoziemcy wybierają. Hreit wyjaśnia, że palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa. W 2023 roku cudzoziemcy jako osoby fizyczne kupili ponad 2,6 tys. mieszkań, a zagraniczne firmy dołożyły do tego wyniku jeszcze prawie 300 stołecznych lokali. Łącznie więc obcokrajowcy nabyli w Warszawie ponad 2,9 tys. mieszkań. To sporo, ale o ponad 1/5 mniej niż w 2022 roku.

Na drugim miejscu uplasował się Kraków z wynikiem na poziomie 1,6 tys. mieszkań. Prawie 1,3 tys. mieszkań kupili za to cudzoziemcy we Wrocławiu. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk i Szczecin z wynikami na poziomie od 113 do 568 nieruchomości. 

Na drugim biegunie mamy natomiast polskie miejscowości turystyczne (Świnoujście, Zakopane) oraz Gdynię. W tych wszystkich miastach cudzoziemcy kupili łącznie 117 nieruchomości. Co ciekawe w Zakopanem osoby z zagranicy nabyły jedynie 4 mieszkania.

Mieszkania kupione przez cudzoziemców w Polskich miastach. Dane: Hreit.
Mieszkania kupione przez cudzoziemców w Polskich miastach. Dane: Hreit.

 

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje