whitebit
byk-bitcoin-halving
Źródło: unplash.com/@jaredschwitzke

Zgodnie z najnowszymi danymi on-chain halving Bitcoina może odbyć się już za około 3 dni. Wydarzenie to następuje co każdy 210-tysięczny wydobyty blok BTC (mniej więcej co 4 lata). W jego obliczu nagroda blokowa, którą otrzymują górnicy czołowej z kryptowalut, zostaje przepołowiona. W efekcie w ramach halvingów ilość nowych Bitcoinów trafiających do obiegu jest zmniejszana. To czyni tę wirtualną walutę bardziej niedostępną. W zakresie długoterminowym te cykliczne wydarzenia prowadziły do wzrostów na BTC, czy tak będzie i tym razem?

Analiza rynku BTC przed halvingiem

Nadchodzący halving Bitcoina wzbudza emocje nie tylko ze względu na przeszłe wzorce, ale również ze względu na ostatnie wydarzenia rynkowe. W marcu br., na krótko przed halvingiem, Bitcoin osiągnął rekordową wartość 73,7 tys. dol. Wzrost ten był napędzany między innymi przez wprowadzenie nowych amerykańskich funduszy ETF spot na BTC, które przyciągnęły świeży kapitał do sektora kryptowalut.







Analizując przeszłe halvingi, warto zauważyć, że każde z nich było unikalne, a wpływ na wzrost wartości Bitcoina mógł być również efektem innych czynników rynkowych. Należy do nich na przykład luzowanie polityki pieniężnej i rosnące zainteresowanie inwestorów detalicznych wirtualnymi walutami. Badacze z firmy analitycznej Kaiko podkreślają, iż trzy przypadki halvingów nie dają wystarczających dowodów na to, aby jednoznacznie przewidzieć ich efekty. Przykładem jest ostatni wzrost ceny BTC, który mógł już częściowo uwzględniać oczekiwania związane z nadchodzącym wydarzeniem.

Warto również zwrócić uwagę na globalne czynniki ekonomiczne, takie jak decyzje polityczne dużych banków centralnych, na przykład planowane działania Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w zakresie stóp procentowych. Ravi Doshi, szef ds. rynków w FalconX, wskazuje, że możliwe gołębie działania, które może podjąć Fed, przy jednoczesnym braku dużych zmian w inflacji, mogą stworzyć korzystne warunki dla wzrostu cen ryzykownych aktywów, w tym kryptowalut.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Sceptycyzm wśród inwestorów

Pomimo optymistycznych prognoz, nie wszyscy uczestnicy rynku są przekonani do scenariusza kolejnego masowego wzrostu wartości Bitcoina po halvingu. David Mercer, dyrektor generalny LMAX Group, zwraca uwagę, iż choć przeszłość pokazywała wzrosty, obecne warunki rynkowe i ustanowienie ATH cenowego już w marcu br., mogą wpłynąć na mniejszą reakcję rynku na nadchodzący halving.

Wspomniane cykliczne wydarzenie jest niewątpliwie zjawiskiem, które regularnie testuje przewidywania analityków i strategię inwestorów. Mimo że historyczne dane pokazują znaczące wzrosty po każdym halvingu, różnorodność czynników rynkowych i ekonomicznych sprawia, iż każde takie wydarzenie jest unikatowe i nieprzewidywalne.

Aktualnie BTC znajduje się w trendzie spadkowym. Największa z kryptowalut potaniała o ponad 4% w ciągu ostatniej doby oraz więcej niż 10% w zakresie 7-dniowym. W chwili pisania tego tekstu handluje ona w okolicy 63,2 tys. dol., a niektórzy eksperci obawiają się dalszych spadków.




xm

Autor poleca również:



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum etc.). Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.