Obserwuj w Google News

Objawy przerostu prostaty. 4 sygnały ostrzegawcze, które warto znać

3 min. czytania
Aktualizacja 06.06.2023
06.06.2023 15:50
Zareaguj Reakcja

Powiększona prostata to problem, który dotyczy większości mężczyzn po 50. roku życia. Nie każdy ma jednak objawy, które mogą świadczyć o tym problemie zdrowotnym. Objawy przerostu prostaty warto znać, bo to schorzenie można leczyć, co zdecydowanie poprawia jakość życia. Na jakie symptomy zwrócić uwagę? I do jakiego lekarza iść? Wyjaśniamy.

Mężczyzna ma trudności z oddawaniem moczu
fot. Shutterstock
  1. Co to jest prostata?
  2. Kto jest narażony na powiększenie prostaty?
  3. Jakie są objawy przerostu prostaty?
  4. Jak leczy się łagodny przerost prostaty?

Prostata, czyli gruczoł krokowy, nazywany też sterczem, to męski organ, który ma znaczenie m.in. dla płodności. Jak jendak wykazało badanie wykonane przez sopocką PBS w ramach kampanii „Zdrowie? Męska Sprawa!”, mężczyźni wiedzą, że mają prostatę, ale mniej niż połowa z nich zdaje sobie sprawę, jaka jest funkcja tego gruczołu i jaką powinien mieć on wielkość (52 proc. tego nie wie). Tymczasem z wiekiem gruczoł ten u większości mężczyzn powiększa (przerasta), co może powodować problemy ze zdrowiem. Na szczęście, istnieje skuteczne leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Co to jest prostata?

Prostata to jeden z narządów typowo męskich. Organ ten w anatomii i przez lekarzy nazywany jest gruczołem krokowym, a rzadziej stosowaną nazwą jest „stercz”. Prawidłowa prostata ma ma kształt i wielkość orzecha włoskiego. Znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, otaczając cewkę moczową. Produkuje specjalny płyn, który jest ważnym składnikiem nasienia (spermy).

Redakcja poleca

Kto jest narażony na powiększenie prostaty?

U większości mężczyzn prostata w wiekiem się powiększa. Nie są znane dokładne przyczyny tego procesu, ale wiadomo, że ważną rolę odgrywa testosteron, męski hormon. Już około 45-50. roku życia gruczoł krokowy stopniowo powiększa się, co powszechnie określa się jako „przerost prostaty”. Lekarze zaznaczają jednak, że prawidłowy termin medyczny to „łagodny rozrost stercza”, bo zaburzenie nie ma charakteru nowotworu złośliwego (jest „łagodne”).

U mężczyzny poniżej 50. roku życia przeciętne wymiary prostaty to 44x32x38 mm, a średnia jej objętość to 28 cm3, natomiast po 60. roku życia przeciętne wymiary są już większe – to 47x34x41 mm, a objętość może wynosić 35 cm3. Powiększenie gruczołu krokowego stwierdza się u ok. 80 proc. mężczyzn w wieku 75 lat, ale objawy, czyli zaburzenia w oddawaniu moczu, występują tylko u około połowy mężczyzn w tym wieku.

Redakcja poleca

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Powiększający się gruczoł krokowy, który zlokalizowany jest w pobliżu cewki moczowej, która biegnie przez jego środek, powoduje jej zwężenie. Może to prowadzić do zaburzeń przepływu moczu podczas wydalania z pęcherza moczowego. Początkowo objawy są niewielkie, ale z czasem, z biegiem miesięcy lub lat, zwykle się nasilają. Do typowych objawów przerostu prostaty zalicza się:

  • słaby strumień moczu – sprawia to, że więcej czasu zajmuje opróżnienie pęcherza
  • słabnięcie strumienia moczu pod koniec oddawania moczu – mocz może wtedy wypływać powoli, tylko kroplami
  • opóźniony wypływ moczu – mocz zaczyna płynąć dopiero po chwili, konieczne bywa odczekanie jakiś czas, zanim pojawi się strumień
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Przy przeroście prostaty mogą również pojawić się objawy podrażnienia pęcherza moczowego przez powiększony gruczoł krokowy. Objawy te są uciążliwe w codziennym życiu. Do typowych należą: częstsze niż zwykle oddawanie moczu (zarówno w dzień, jak i w nocy) oraz konieczność natychmiastowego oddania moczu, tzw. naglące parcie na mocz.

Redakcja poleca

Jak leczy się łagodny przerost prostaty?

W przypadku wystąpienia problemów z oddawaniem moczu należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do urologa. W zależności od rodzaju oraz nasilenia objawów specjalista urolog decyduje o konieczności dokładniejszych badań diagnostycznych, takich jak badania czynnościowe (badanie urodynamiczne) lub cystoskopia (wziernikowanie pęcherza moczowego).

Sposób leczenia przerostu prostaty zależy od nasilenia zaburzeń oddawania moczu i rodzaju objawów. W przypadku łagodnych objawów wystarczające mogą być zmiany stylu życia, np. rzucenie palenia papierosów i spożywania kofeiny. Konieczne może być też jednak przyjmowanie leków w celu ułatwienia odpływu moczu z pęcherza poprzez rozluźnienie mięśni dróg moczowych lub aby zmniejszyć prostatę. Niekiedy jednak konieczne bywa leczenie chirurgiczne, czyli zabieg urologiczny, którego celem jest zmniejszenia przeszkody w odpływie moczu z pęcherza. Zabiegi chirurgiczne dotyczą 20-25 proc. mężczyzn leczonych z powodu przerostu gruczołu krokowego.

Redakcja poleca

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: R. Drabczyk, Łagodny przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna [dostęp: 6.06.2023] / E. M. Koźmińska, Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Medycyna po Dyplomie 2017/02 [dostęp: 6.06.2023]