Logo dyne:bolic w kolorze żółtym na fioletowym tle przypominającym futro.

Darmowy system, z którego możesz korzystać bez instalacji. Dynebolic na Linuksie powraca

3 minuty czytania
Komentarze

System operacyjny Dynebolic, który jest darmowym i otwartoźródłowym narzędziem do produkcji multimediów, powrócił po 10 latach hibernacji. Jak na współczesne standardy, kazał na siebie długo czekać. Sprawdźmy, dla kogo jest przeznaczony, jak z niego skorzystać – i czy warto?

Dystrybucje Linuksa

Świat dystrybucji Linuksa jest niezwykle zróżnicowany (zobaczcie, ile ich funkcjonowało w latach 1993-2011). Oferuje systemy operacyjne stworzone z myślą o konkretnych zadaniach. Możemy znaleźć dystrybucje przeznaczone do codziennej pracy na komputerze (desktopy), serwery, zapory sieciowe (firewalle), routery, urządzenia do grania, serwery plików, testy bezpieczeństwa (penetration testing) i wiele, wiele więcej.

Ekran powitalny systemu operacyjnego dyne:bolic z logotypem i menu opcji.
Fot. Dynebolic / Wikimedia

Oprócz systemów ukierunkowanych na typowe zastosowania powstają również dystrybucje stworzone specjalnie dla twórców. Jedną z takich dystrybucji jest Dynebolic, która cieszyła się sporą popularnością dekadę temu.

Dystrybucja sprzed 20 lat

Opisywana dystrybucja powstała w 2003 roku – i właśnie doczekała się swojej najnowszej wersji 4.0.0, która został oparty na dystrybucji Devuan 5 „Daedalus” i jądrze Linux 6.8, stawia na praktyczne narzędzia do produkcji multimediów.

Dynebolic (zapisywane też jako dyne:bolic) to dystrybucja Linuksa typu live CD, która nie wymaga instalacji i pozwala uruchomić system z pamięci USB. Stawia na wolność i prywatność użytkownika, oferując narzędzia do tworzenia i edycji multimediów bezpłatnie i bez oprogramowania firm trzecich.

Oprogramowanie to jest całkowicie darmowe i open source. Oznacza to, że każdy może korzystać z niego, modyfikować go i rozpowszechniać bez ograniczeń. Dodatkowo nie zawiera żadnych funkcji śledzenia ani zbiera danych osobowych użytkowników. Jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń i można go używać na starszych lub słabszych komputerach bez utraty wydajności.

Zrzut ekranu systemu operacyjnego z otwartym menu start, na którym wyraźnie widać żółte trójwymiarowe logo dyne:bolic na różowym tle.
Dynebolic w wersji 4.0. Fot. Distrowatch.com / zrzut ekranu

Co oferuje Dynebolic?

Zamiast tradycyjnego pulpitu, Dynebolic 4.0 oferuje zorganizowane „ścieżki kreatywne” (workflows), które ułatwiają nawigację i skupienie się na konkretnych zadaniach:

  • Streaming
  • Audio
  • Wideo
  • Grafika
  • Publikowanie

Każdy workflow ma dedykowane narzędzia i skróty klawiaturowe, a jednocześnie pozwala na łatwy dostęp do funkcji z innych ścieżek.

Alt tekst: Zrzut ekranu interfejsu użytkownika systemu operacyjnego z wyraźnym logo "dyne:bolic" umieszczonym na różowym, puchatym tle na górnej połowie obrazu. Poniżej znajduje się ekran startowy z ikonami multimediów, w tym "Audio", "Video", "Graphics", "Publishing" i "Streaming", każda w osobnym kolorowym prostokącie.
Fot. Dyne.org / materiały prasowe

Dynebolic zawiera szeroką gamę aplikacji multimedialnych, takich jak edytory wideo (Kdenlive, Cinelerra), edytory audio (Ardor, Audacity), narzędzia do projektowania graficznego (GIMP, Inkscape) i narzędzia do animacji 2D/3D (Blender, Synfig Studio). Wszystkie aplikacje zawarte w Dynebolic są open source i objęte wolnymi licencjami, co gwarantuje swobodę użytkowania, modyfikacji i dystrybucji oprogramowania.

Jak to zainstalować?

Dynebolic 4.0.0 jest obecnie dostępny tylko jako obraz live, co oznacza, że ​​nie można go zainstalować na dysku twardym komputera. Wystarczy uruchomić system z pamięci USB lub płyty CD/DVD, aby uzyskać dostęp do pełnego środowiska pracy do tworzenia multimediów. Wszystkie niezbędne narzędzia i aplikacje są od razu gotowe do użycia, bez konieczności instalacji na dysku twardym.

To sprawia, że Dynebolic jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które pracują na różnych komputerach i potrzebują przenośnego środowiska pracy, a także nie chcą modyfikować swojego głównego systemu operacyjnego. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany i zapisane pliki zostają utracone po ponownym uruchomieniu komputera. Użytkownicy mogą zapisać swoje pliki na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze.

Strona internetowa dyne.org z informacją o wersji beta systemu operacyjnego Dynebolic IV, z grafiką lwa trzymającego laskę z krzyżem na tle podzielonym na cztery poziome paski w kolorach czerwonym, żółtym, zielonym i czerwonym.
Fot. Dyne.org / zrzut ekranu

Aby dowiedzieć się więcej o Dynebolic, odwiedź stronę internetową projektu. Na stronie znajdziesz informacje o systemie, jego funkcjach, społeczności oraz instrukcje dotyczące instalacji i użytkowania.

Źródło: zdnet, Dyne.org, Somos Libres, Zdjęcie otwierające: Dyne.org / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw