NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Niskie i nieregularne tętno? To może być objaw poważnej choroby

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA/MAT. PRASOWE

Niskie i nieregularne tętno? To może być objaw poważnej choroby
Niskie i nieregularne tętno może być objawem poważnej choroby. Fot. Shutterstock

Termin bradyarytmia jest używany do określenia zaburzeń rytmu serca charakteryzujących się niskim pulsem krwi. W odróżnieniu od bradykardii (Standardowo serce powinno się kurczyć 60-100/min, a stan, kiedy kurczy się wolniej, nazywamy bradykardią) charakteryzuje ją nieregularność pulsu.

Dodano: 14 marca 2023, 18:20
  • Bradyarytmia serca występuje bez względu na wiek – zarówno u osób starszych, jak i u dzieci
  • U pacjentów z bradyarytmią częstość akcji serca jest mniejsza niż 60 uderzeń na minutę, są one również nieregularne
  • Niski puls i nieprawidłowa praca serca mogą być wynikiem zaburzeń automatyzmu i przewodzenia: impulsy elektryczne nie przechodzą w sposób prawidłowy przez mięsień serca

Bradykardia a bradyarytmia. Jakie różnice?

Bradykardia nie jest chorobą, tylko jednym z objawów możliwej choroby serca. Wytrenowani atleci lub młode, zdrowe osoby mogą również mieć wolny spoczynkowy rytm serca. Np. zawodowy utytułowany kolarz Miguel Induráin miał spoczynkowe tętno na poziomie 29 uderzeń na minutę. To tzw. bradykardia fizjologiczna, która oiże się pojawić u sportowców oraz u osób z wagotonią (nadmierna aktywność nerwu błędnego).

Prawidłowy puls dorosłego człowieka mieści się w granicach 60–100/min. O bradykardii mówimy wówczas, gdy liczba uderzeń serca na minutę jest niższa niż 60 w przypadku osób dorosłych. U dzieci jest inaczej w zależności od wieku:  im młodsze dziecko, tym wyższa czynność serca.

Przyczyny bradyarytmii. Gdy tętno jest niskie i nieregularne

Bradyarytmia jest zaburzeniem, które wpływa na genezę lub przewodzenie impulsu elektrycznego serca. Może być spowodowana kilkoma stanami, w tym zespołem chorego węzła zatokowego-przedsionkowego. To grupa zaburzeń rytmu serca wynikających z niewydolności węzła zatokowo-przedsionkowego. W zespole chorego węzła szybkie rytmy zatokowe pogłębiają depresję węzła i mogą powodować następcze zahamowanie zatokowe lub nawet blok zatokowo-przedsionkowy.

Bradyarytmia może być również spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, takich jak beta-adrenolityki (potocznie beta-blokery), a także zawałem mięśnia sercowego. Przyczyny obejmują również zapalenie mięśnia sercowego, które może uszkodzić cały układ przewodzący, generując patologiczną bradykardię. W niektórych przypadkach choroba jest związana z obecnością niedoczynności tarczycy, która jest zmniejszeniem czynności tarczycy, zmianami elektrolitowymi, zwłaszcza obniżonym poziomem potasu.

Ponadto:

  • Hipotermia, czyli obniżenie temperatury ciała, w niektórych przypadkach może skutkować zwolnieniem akcji serca.
  • Zaburzenia rytmu serca mogą być spowodowane przez choroby zakaźne, takie jak bruceloza i dur brzuszny. Infekcje te w rzeczywistości powodują obniżenie częstości akcji serca, podobnie jak nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Nieleczone nadciśnienie śródczaszkowe może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu
  • Bradyarytmia może być objawem obecności guzów mózgu lub zapalenia opon mózgowych.

Objawy bradyarytmii różnią się w zależności od ciężkości zaburzenia. Pacjenci z tą chorobą łatwo się męczą i mają trudności z oddychaniem po wysiłku. Choroba powoduje również zmiany widzenia, takie jak fosfeny ( rozbłyski pojawiające się przy szybkich ruchach gałki ocznej) oraz niewyraźne widzenie i stan splątania spowodowany słabym dotlenieniem narządów. W niektórych przypadkach zaburzenie może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia jego wykrycie.

Jak rozpoznać bradyarytmię?

Rozpoznanie bradyarytmii nie zawsze jest łatwe, szczególnie u osób, które nie mają dodatkowych objawów.

Diagnozę stawia lekarz specjalista, który poddaje pacjenta dokładnemu badaniu kardiologicznemu, w wywiadzie oceniając również występowanie chorób serca w rodzinie. Zwykle wykonuje się szczegółowe badania, takie jak elektrokardiogram i 24-godzinny holter EKG.

Często wymagane jest wykonanie USG z dopplerem w celu oceny wszelkich nieprawidłowości. Ponadto badanie krwi jest przydatne do określenia wszelkich nieprawidłowości elektrolitowych lub hormonów tarczycy. Często konieczne jest wykonanie kilku badań kardiologicznych.

U pacjentów z grupy największego ryzyka szczególnie zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia. Przede wszystkim należy:

  • unikać palenia tytoniu
  • nie spożywać nadmiernych ilości alkoholu
  • przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety
  • utrzymywać optymalną masę ciała
  • ćwiczyć regularną aktywność aerobową.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU