Jak uzyskać najwyższe odszkodowanie OC?

  • 22 Paź 2021
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Odszkodowanie z OC sprawcy z założenia powinno pokryć Ci wszystkie koszty związane z likwidacją szkód, jakich doznałeś w wyniku kolizji lub wypadku. Jak się okazuje, nie jest to takie proste, ponieważ ubezpieczyciele robią wszystko, by wypłacać poszkodowanym jak najmniej pieniędzy. Warto więc wiedzieć, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy w satysfakcjonującej wysokości.
Jak uzyskać najwyższe odszkodowanie OC?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Odszkodowanie z OC sprawcy – czym właściwie jest?

OC jest formą obowiązkowego ubezpieczenia samochodu i zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy samochód w Polsce musi być nim objęty. Z odszkodowaniem z OC mamy do czynienia najczęściej w przypadku kolizji i wypadków drogowych. Z takiej polisy osoby poszkodowane w wypadkach otrzymują świadczenie pieniężne będące rekompensatą za doznane szkody – zarówno te materialne, jak i osobowe.

Co do zasady, poszkodowani mają prawo do odszkodowania z OC sprawcy wypadku lub kolizji, a więc muszą się go domagać u ubezpieczyciela, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.

Odszkodowanie z OC sprawcy wypłacane jest na wniosek osoby poszkodowanej i następuje po tzw. procesie likwidacji szkody. Polega on na wycenie szkody przez ubezpieczyciela. Niestety wiele towarzystw ubezpieczeniowych zaniża jej wysokość i proponuje odszkodowanie nieodpowiadające wielkości rzeczywistych strat. Warto więc mieć świadomość, że w takiej sytuacji jako poszkodowani mamy prawo domagać się odpowiednio wyższego świadczenia – należy jednak wiedzieć, jak zrobić to skutecznie.

Właściciele samochodów – przeczytajcie koniecznie! Ubezpieczenia samochodowe - poradnik

Rodzaje odszkodowania z OC sprawcy

Jak już wspomnieliśmy, z OC sprawcy można domagać się odszkodowania z tytułu szkody materialnej i osobowej (w przypadku tej ostatniej mamy do czynienia głównie z zadośćuczynieniem). Wszystko zatem zależy od okoliczności i skutków wypadku.

Z tytułu szkody materialnej przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy pokrywające koszty:

  • naprawy pojazdu w przypadku szkody częściowej,
  • holowania auta do warsztatu,
  • najmu samochodu zastępczego,
  • utraty wartości auta.

Jeśli samochodu po wypadku nie da się naprawić lub koszty jego naprawy przekroczą 100% jego wartości rynkowej, ubezpieczyciel stwierdza szkodę całkowitą i wówczas właścicielowi takiego auta przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy w wysokości pokrywającej cenę rynkową pojazdu z dnia wypadku pomniejszoną o wartość wraku. 

Jeśli chodzi o szkody osobowe, to najczęściej dotyczą one utraty zdrowia lub śmierci uczestników wypadku. Można się zatem ubiegać np. o odszkodowanie zdrowotne z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji. Poszkodowanym przysługuje również zadośćuczynienie za uraz psychiczny, a nawet za utracony dochód z powodu niezdolności do pracy w okresie rehabilitacji.

Osoby, których członek rodziny poniósł śmierć wskutek zdarzenia drogowego, mogą natomiast wnioskować o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku śmiertelnego z tytułu kosztów pogrzebu, utraty części dochodów (jeśli np. zmarły dokładał się do utrzymania gospodarstwa domowego), a także z racji cierpienia spowodowanego utratą bliskiej osoby.

To ważne! Ubezpieczenie OC - suma ubezpieczenia i kary za brak ubezpieczenia

Jak uzyskać odszkodowanie z OC – od czego zacząć?

Chcąc uzyskać od ubezpieczyciela należne świadczenie, najpierw trzeba wiedzieć, jak w ogóle się o nie ubiegać. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku lub kolizji.

1. Udokumentowanie szkody

Zaraz po zdarzeniu należy odpowiednio udokumentować zarówno jego okoliczności, jak i skutki.

Standardowo jeśli wskutek wypadku nie było ofiar lub rannych, sprawca podpisuje tzw. oświadczenie sprawcy kolizji, w którym powinny znaleźć się m.in. dane uczestników zdarzenia, dane polisy sprawcy, a także opis kolizji i uszkodzeń. Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy lub są ranni, należy wezwać policję, która zajmuje się sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji zdarzenia. Warto także samodzielnie udokumentować szkody materialne, robiąc choćby zdjęcia uszkodzeń telefonem.

W przypadku szkód osobowych niezbędne będzie skompletowanie dokumentacji medycznej, która potwierdzi rodzaj uszczerbku na zdrowiu oraz sposób leczenia i rehabilitacji.

2. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy

Do zgłoszenia szkody niezbędne są: dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu, dane osób poszkodowanych w wypadku, dane sprawcy oraz jego polisy OC, a także informacje na temat daty,  miejsca i okoliczności zdarzenia. Zgłoszenia szkody można dokonać nawet telefonicznie, a wielu firmach ubezpieczeniowych także przez Internet.

Jakie odszkodowanie z OC sprawcy po wypadku można otrzymać?

Zgodnie art. 363. § 1 kodeksu cywilnego: „naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej”. Oznacza to, że wysokość odszkodowania z OC sprawcy powinno pokryć wszystkie poniesione straty.

Kiedy należy zgłosić szkodę, aby uzyskać wyższe odszkodowanie z OC sprawcy?

Na zgłoszenie szkody mamy 3 lata od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o jej istnieniu lub osobie, która jest za nią odpowiedzialna, ale nie później niż w ciągu 10 lat od dnia zdarzenia. Chcąc jednak uzyskać wyższe odszkodowanie z OC sprawcy kolizji, najlepiej szkodę zgłosić jak najszybciej. Dzięki temu można szybciej uzyskać świadczenie, ale także uniknąć sytuacji, w której ubezpieczyciel posądzi nas o celowe zwiększanie rozmiarów szkody np. poprzez jazdę uszkodzonym autem.

Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC – na co możemy liczyć?

Wiele osób zastanawia się, jak uzyskać większe odszkodowanie z OC. W pierwszej kolejności należy samodzielnie oszacować straty, aby mieć świadomość, o jaką kwotę w ogóle można się ubiegać. Należy w tym celu podsumować wszystkie koszty usuwania szkody (np. naprawy auta, czy leczenia), ale także wycenić ewentualne straty niematerialne.

Może być to trudne, dlatego w tym celu warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy. Szczególnie warto to zrobić, gdy otrzymany od ubezpieczyciela kosztorys wydaje się już na pierwszy rzut oka zaniżony. Wówczas niezależna ekspertyza będzie stanowiła mocny argument w procesie odwoławczym. O zwrot kosztów jej sporządzenia można się potem domagać od ubezpieczyciela.

To również może Cię zainteresować: Jak obniżyć składkę - co możemy zrobić, aby płacić mniej za OC/AC

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – czy możemy negocjować?

Ubezpieczyciele w większości przypadków wyceniają szkody w wariancie ekonomicznym, czyli tam, gdzie się da, zaniżają wartość świadczenia. Warto więc wiedzieć, że na zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje odwołanie.

W sytuacji, gdy ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody prześle niedoszacowany kosztorys, nie musimy się na niego godzić. Nie ma tutaj jednak miejsca na zwykłe negocjacje. Trzeba bowiem napisać odwołanie w trybie reklamacyjnym, w którym należy napisać, że nie zgadzamy się z przedstawionym kosztorysem i przedstawić własny, najlepiej sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę. Koniecznie też musimy wyraźnie zażądać określonej kwoty odszkodowania.

Na co uważać, starając się o odszkodowanie z OC?

Ubiegając się o odszkodowanie z OC, należy uważać przede wszystkim na sposób wyceny szkody przez ubezpieczyciela. Zaniżona wartość świadczenia często bowiem wynika np. z uwzględniania niższej wartości auta lub cen zamienników części, a nie tych oryginalnych.

Warto też wiedzieć, czy wypłacane jest odszkodowanie z OC sprawcy brutto czy netto. Otóż jeśli poszkodowany jest konsumentem, ubezpieczyciel powinien uwzględnić w kosztorysie wyceny szkody ceny brutto. Odszkodowanie netto jest wypłacane natomiast przedsiębiorcom, którzy są płatnikami VAT.

Odszkodowanie z OC sprawcy w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Warto mieć świadomość, że każdy ubezpieczyciel stosuje nieco inne metody wyceny szkód, a także ich likwidacji. Różnice dotyczą przede wszystkim wyceny kosztów napraw samochodów, ponieważ każda firma stosuje własne cenniki. Za tę samą szkodę można zatem otrzymać inne odszkodowanie z OC sprawcy w PZU, a zupełnie inne w przypadku, gdyby sprawca był ubezpieczony w innym towarzystwie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na koniec wyjaśnimy ważną kwestię – jak wygląda rozliczenie odszkodowania OC w świetle przepisów podatkowych. Otóż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie muszą w ogóle rozliczać się z fiskusem z otrzymanego odszkodowania. Nieco inaczej natomiast do sprawy muszą podejść przedsiębiorcy. W ich przypadku występuje ważna korelacja – odszkodowanie z OC sprawcy a przychód podatkowy. Jeśli otrzymają świadczenie z tytułu naprawy pojazdu stanowiącego składnik majątku firmy, jego wysokość powinni wliczyć do przychodu i opodatkować. W przypadku gdy mają wykupione jedynie OC, podatek odprowadzają jednak tylko od sumy odszkodowania przekraczającej poniesione wydatki na naprawę auta. Gdy mają także ubezpieczenie AC, opodatkowaniu podlega cała kwota otrzymanego świadczenia.

Na koniec przeczytaj jeszcze: Ubezpieczenie AC - dlaczego nie warto z niego rezygnować

Dodano:
25 Mar 2009

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły