Amerykanie zbudowali prom kosmiczny nowej generacji

Amerykanie zbudowali prom kosmiczny nowej generacji. Jego pierwszy orbitalny lot zostanie przeprowadzony już w przyszłym roku.

Pierwszy w pełni funkcjonalny statek orbitalny tuż po ukończeniu.Sierra Nevada Space Systems / Nowa Technika Wojskowa
Pierwszy w pełni funkcjonalny statek orbitalny tuż po ukończeniu.

Artykuł przygotowany dla Onet.pl przez zespół redakcyjny miesięcznika "Lotnictwo" i portalu portalmilitarny.pl

Amerykańska firma Sierra Nevada Space Systems zaprezentowała zdjęcie ukończonego promu kosmicznego nowej generacji Dream Chaser o imieniu "Tenacity". Pojazd ma w przyszłości stać się podstawowym środkiem transportu ludzi i ładunków na niską orbitę okołoziemską.

Pierwszy prototyp Dream Chaser ciągnięty po płycie lotniska podczas prób kołowania i skuteczności hamulców,NASA / Nowa Technika Wojskowa
Pierwszy prototyp Dream Chaser ciągnięty po płycie lotniska podczas prób kołowania i skuteczności hamulców,

Dream Chaser to niewielki samolot kosmiczny wielokrotnego użytku, którego założenia są podobne do dawnej rodziny promów Space Shuttle. Pierwotnie Dream Chaser został pomyślany jako pojazd załogowy z miejscami na trzech do siedmiu astronautów, lecz obecnie został wyprodukowany w bezzałogowym wariancie transportowym, na co jest aktualnie większe zapotrzebowanie.

Wersja cargo nosi nazwę Dream Chaser Cargo System (DCCS) i po zakończeniu prac rozwojowych będzie wykonywać loty zaopatrzeniowe na międzynarodową stację kosmiczną ISS na zlecenie NASA ramach programu Commercial Resupply Services-2 (CRS-2). Agencja NASA zobowiązała się do wykupienia co najmniej sześciu misji zaopatrzeniowych na ISS.

Dream Chaser firmy Sierra Nevada Corporation ląduje 11 listopada 2017 r w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii po zakończeniu drugiego lotu szybowego.NASA / Nowa Technika Wojskowa
Dream Chaser firmy Sierra Nevada Corporation ląduje 11 listopada 2017 r w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii po zakończeniu drugiego lotu szybowego.

Wariant transportowy różni się nie tylko brakiem kabiny załogi, ale też wyposażeniem z mechanizm składania skrzydeł. Możliwe jest więc umieszczenie pojazdu wewnątrz stożkowo-cylindrycznej owiewki ładunkowej, co pozwala na jego wystrzelenie na szczycie dowolnej rakiety o wystarczającej nośności. W 2019 r. ogłoszono, że wszystkie sześć lotów w programie CRS-2 zostanie wyniesionych na orbitę za pomocą rakiety nośnej Vulcan należącej do przedsiębiorstwa ULA. Pierwszy lot kosmiczny zaplanowano na kwiecień 2024 r.

Schemat umieszczenia pojazdu transportowego w rakiecie Vulcan.ULA / Nowa Technika Wojskowa
Schemat umieszczenia pojazdu transportowego w rakiecie Vulcan.

Zbudowano już dwa prototypy Dream Chasera do testów atmosferycznych i jeden samolot zdolny do lotów kosmicznych. Pierwszy był doświadczalny prototyp ETA (Engineering Test Article) o imieniu "Eagle". Pojazd "Eagle" odbył cztery loty, lecz przez dwa pierwsze cały czas przebywał na podwieszeniu śmigłowca-nosiciela S-64 Skycrane testując linowy system zawieszenia. Dopiero trzeci i czwarty lot były swobodnymi lotami szybowymi. Pierwszy swobodny lot miał miejsce 26 października 2013 r. i zakończył się połowicznym sukcesem. Tuż przed lądowaniem lewe podwozie główne nie zostało wypuszczone, co doprowadziło do częściowego uszkodzenia samolotu. Maszyna była wówczas sterowana automatycznie przez komputer i nie miała załogi.

Grafika prezentująca przyszły załogowy Dream Chaser przed startem na szczycie rakiety nośnej Wersja transportowa będzie wynoszona w aerodynamicznej kapsule.Sierra Nevada Corporation / Nowa Technika Wojskowa
Grafika prezentująca przyszły załogowy Dream Chaser przed startem na szczycie rakiety nośnej Wersja transportowa będzie wynoszona w aerodynamicznej kapsule.

Naprawa "Eagle" oraz wprowadzenie ulepszeń trwała dość długo i na kolejny lot trzeba było czekać aż do 11 listopada 2017 r. Ten drugi test w swobodnym locie na całe szczęście zakończył się pełnym sukcesem i po spędzeniu w powietrzu łącznie pięciu minut "Eagle" został uziemiony. Obecnie zastąpił go bardziej dopracowany egzemplarz prototypowy FTA (Flight Test Article) o imieniu "Ascension", który jednak nie został jeszcze oblatany.

Właściwym samolotem kosmicznym ma być dopiero "Tenacity", który został właśnie ukończony. W budowie jest już kolejny orbiter wersji cargo, który jeszcze nie otrzymał imienia. Dopiero po jego ukończeniu producent chce przystąpić do montażu w pełni użytkowego promu załogowego.

Planowana stacja kosmiczna Orbital Reef.Orbital Reef / Nowa Technika Wojskowa
Planowana stacja kosmiczna Orbital Reef.

Załogowa wersja Dream Chasera uzyskała niższy priorytet, ponieważ będzie potrzebna, dopiero kiedy powstanie nowa stacja orbitalna Orbital Reef. Zostanie ona zbudowana na zlecenie NASA przez firmy Blue Origin i Sierra Space, które w lutym 2021 r. zostały zaproszone do współpracy przy projektowaniu komercyjnej stacji dla 10 osób na niskiej orbicie okołoziemskiej. Stacja ma rozpocząć funkcjonowanie dopiero w 2027 r.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Marcin Strembski

Data utworzenia: 8 listopada 2023, 21:23
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.