Partnerzy portalu

Korepetycje trzeba rozliczyć. Bez tego łatwo zostać podatkowym przestępcą

  • NR
  • 7 kwietnia 2023 - 13:45
Korepetycje trzeba rozliczyć. Bez tego łatwo zostać podatkowym przestępcą
By nauczyciel mógł rozliczyć korepetycje jako działalność wykonywaną osobiście, jego praca nie może nosić znamion działalności gospodarczej (fot. pixabay)
Nauczyciel, który udziela korepetycji, nie musi rejestrować działalności gospodarczej czy korzystać z pośredników. W niektórych przypadkach może opodatkować przychody z korepetycji w ramach działalności wykonywanej osobiście. Jakie trzeba spełnić ku temu warunki? Sprawdziliśmy.
  • Korepetycje indywidualne, nawet jeśli zdarzają się okazjonalnie i nie są systematycznym źródłem dochodu, muszą być rozliczane z urzędem skarbowym.
  • Wystarczy niewiele ponad 15 tysięcy złotych niezapłaconych podatków, by zostać przestępcą podatkowym.
  • Na pozór jest to spora kwota, ale w wielu przypadkach to np. mniej niż rok prowadzenia korepetycji bez płacenia podatku.

Nauczyciele, którzy chcą zgodnie z przepisami prowadzić taką działalność, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych portali dla osób udzielających korepetycji, które rozliczenia podatkowe biorą na siebie, mogą prowadzić własną działalność gospodarczą lub rozliczyć pieniądze zarobione na korepetycjach jako działalność wykonywaną osobiście.

Kiedy nauczyciel może rozliczać korepetycje na podstawie działalności wykonywanej osobiście?

W działalności wykonywanej osobiście przedmiotem działalności jest świadczenie przez osobę fizyczną usług lub wykonanie określonych czynności na rzecz innych osób bez zatrudniania pracowników. Przedsiębiorca działa samodzielnie i nie ma obowiązku zakładania spółki czy firmy. Aby za takiego przedsiębiorcę można było uznać nauczyciela udzielającego korepetycji, musi on jednak spełnić odpowiednie warunki.

By nauczyciel mógł rozliczyć korepetycje jako działalność wykonywaną osobiście, jego praca nie może nosić znamion działalności gospodarczej. Oznacza to, że korepetycje muszą być dodatkowym źródłem dochodu, a nie głównym. Nie mogą być zlecane osobom trzecim, a także nie mogą mieć "znamion ciągłości".

Natomiast jeśli nauczyciel dostosowuje swoją pomoc do zapotrzebowania uczniów i to uczeń wyznacza ramy czasowe spotkań, a także gdy odpowiedzialność za rezultat działalności nie jest po stronie nauczyciela (a tak zazwyczaj jest w przypadku korepetycji - bo to nauczyciel dostarcza wiedzę i cenne wskazówki, a efekt końcowy jest zależny od wkładu i zaangażowania ucznia), wówczas takie czynności nie są uznawane za działalność gospodarczą. Reguluje to Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5b ust. 1 tej ustawy)

Ważne jest również to, że wszystkie te warunki muszą zostać spełnione jednocześnie.

Zasady rozliczania przychodu z działalności wykonywanej osobiście reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 13 pkt 2. (Fot. Pixabay)
Zasady rozliczania przychodu z działalności wykonywanej osobiście reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 13 pkt 2. (Fot. Pixabay)

Korepetycje a działalność wykonywana osobiście - jak to wygląda w praktyce? 

Zasady rozliczania przychodu z działalności wykonywanej osobiście reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. w art. 13 pkt 2. 

To, jakie warunki należy spełnić, by nasza działalność z udzielania korepetycji kwalifikowała się do działalności wykonywanej osobiście, wyjaśniał także dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2022 roku.

Analizował on przypadek nauczyciela, który zamierzał podjąć się udzielania korepetycji online i czynności z tym związane chciał wykonywać sporadycznie. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej uzyskane z tego tytułu przychody należy opodatkować na zasadach określonych dla działalności wykonywanej osobiście.

 „(…) Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że czynności podejmowane przez Pana nie będą miały charakteru ani zorganizowanego, ani ciągłego w znaczeniu wynikającym z cytowanej uprzednio definicji ustawowej. Lekcje udzielane są doraźnie, terminy kolejnych zajęć ustalane są z lekcji na lekcję, biorąc pod uwagę możliwości czasowe obu stron (brak ciągłości) oraz korzysta Pan wyłącznie z własnej wiedzy i umiejętności, nie korzysta Pan z pomocy osób trzecich (brak zorganizowania). Oznacza to, że udzielanie korepetycji stanowi działalność wykonywaną osobiście - działalność oświatową, wymienioną w przepisie art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego zastosowanie poprzez art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wyłącza możliwość zaliczenia ich do przychodów z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, a co za tym idzie do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej” - tłumaczył dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 lipca 2022 roku.

W związku z tym, że przychody z korepetycji z działalności wykonywanej osobiście osiąga się bez pośrednictwa płatnika, nauczyciel ma obowiązek samodzielnego wpłacania zaliczki na podatek według zasad określonych w art. 44 ust. 3a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczkę należy uregulować do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał dochód (jeśli w marcu 2023 uzyskał dochód, to zaliczkę musi uregulować do 20 kwietnia 2023 r.), a za grudzień - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. 

TAGI

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!