whitebit

Analitycy z ING i Danske Banku opublikowali swoje najnowsze prognozy dotyczące kursu pary walutowej EUR/PLN, wskazując na ograniczoną siłę polskiego złotego wobec euro. W ocenie ekspertów kluczowym czynnikiem wspierającym umocnienie PLNa w krótkim terminie mają być napływy funduszy unijnych.

Stabilność fundamentów polskiego złotego: Wizja analityków

Analitycy z ING Banku przewidują niedźwiedzi sentyment na horyzoncie jednego miesiąca dla EUR/PLN. Oto ich prognozy:







  • Horyzont 1M: 4.23
  • Horyzont 3M: 4.20
  • Horyzont 6M: 4.25
  • Horyzont 12M: 4.30


Odkryj tanie akcje i fundusze ETF inwestujące w IBKR, w tym akcje ułamkowe, handel nocny i najniższe opłaty walutowe. Aby uzyskać więcej informacji i bezpłatną rejestrację konta IBKR.

Zobacz więcej

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Złoty wykazał odporność na spadki EUR/USD, co wskazuje na koncentrację inwestorów na solidnych fundamentach krajowych. Kluczowym czynnikiem wspierającym umocnienie złotego są napływy funduszy unijnych, które mają wynieść 100 mld zł netto zarówno w 2024, jak i 2025 roku. Zgodnie z danymi z 2022 roku, około 40% tej kwoty powinno być skonwertowane na rynku, co dodatkowo wspiera polskiego złotego – napisano w raporcie ING.

Dodatkowo zgodnie z raportem, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących i napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych również przyczyniają się do umocnienia PLNa.

Narodowy Bank Polski (NBP) pozostanie raczej przy stabilnych stopach procentowych w tym roku, co również przemawia za umocnieniem złotego – dodano.




xm

Tymczasem według analizy Danske Banku, prognoza dla kursu EUR/PLN wygląda następująco:

  • Horyzont 1M: 4.30
  • Horyzont 3M: 4.30
  • Horyzont 6M: 4.40
  • Horyzont 12M: 4.50

Oczekujemy dalszego umocnienia złotego wobec euro w krótkim terminie, ze względu na stabilność fundamentalnych czynników ekonomicznych oraz politykę monetarną NBP. Jednakże, należy monitorować globalne środowisko polityczne, które nadal stanowi ryzyko dla dalszego kursu EUR/PLN, szczególnie w kontekście napięć geopolitycznych – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers. IBKR nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.


Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem walut oraz surowców. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.