wtorek, 2 kwietnia 2024 08:30

Szkolenia okresowe kierowców zawodowych - kiedy trzeba je odbyć?

Autor Artykuł sponsorowany
Szkolenia okresowe kierowców zawodowych - kiedy trzeba je odbyć?

Wiele osób marzy dzisiaj o karierze kierowcy zawodowego. Chodzi zarówno o kierowców zajmujących się przewozem osób jak i przewozem rzeczy. Kierowcy zajmujący się przewozem osób oraz towarów zmuszeni są do cyklicznego odnawiania swoich uprawnień i poszerzania umiejętności. Służą temu uzupełniające szkolenia dla kierowców. Kto i gdzie może zapisać się na takie szkolenia?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na czym polegają dodatkowe szkolenia kierowców
  • kiedy i jak można wykonać kurs

Osoby zajmujące się przewożeniem osób lub rzeczy powinny posiadać odpowiednie uprawnienia. Musi być to prawo jazdy kategorii C1, C, C1+E, C+E, D1, D, D1+E lub D+E. Prawo obliguje kierowców zawodowych do cyklicznego poprawiania swoich umiejętności i odnawiania uprawnień.

Jakie szkolenia dla kierowców mamy na rynku?

Na rynku znajdziemy oferty profesjonalnych szkoleń dla kierowców, zarówno dla tych którzy chcą od początku nauczyć się prowadzić pojazdy takie autobus, ciężarówka, motocykl czy samochód osobowy jak i dla tych, którzy chcą odnowić swoje uprawnienia jako kierowca zawodowy. Dla tych pierwszych przeznaczone są zarówno podstawowe kursy na prawo jazdy odpowiedniej kategorii, jak i późniejsze szkolenia uzupełniające. Jednak w tym artykule nie będziemy zajmować się podstawowymi kursami na prawo jazdy, gdyż znajdziemy o nich wiele informacji w Internecie i na stronach miejscowych ośrodków szkolenia kierowców. OSK chętnie udzielą nam wszelkich potrzebnych informacji podczas zapisu na kurs, podobnie jak Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). To w nich dopełnimy także wszelkich wymaganych formalności, aby móc przystąpić do kursu przyszłego na kierowcę, w tym również kierowcę zawodowego.

Kierowcy, którzy zajmują się przewożeniem osób muszą cyklicznie odnawiać swoje uprawnienia, dlatego co jakiś czas muszą zgłaszać się na kurs szkolenia dla kierowców odpowiedni dla swojej kategorii. Szkolenia okresowe kierowców zawodowych można odbyć w wielu miejscach, również online. Szkolenia te nie kończą się egzaminem, wystarczy je zaliczyć.

Jak wyglądają szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych?

Szkolenie dla kierowców, którzy przewożą ludzi np. w autobusach czy busach to najczęściej szkolenie obejmujące 35 godzin zajęć teoretycznych i wiedzę na temat zasad ruchu drogowego. Uwzględnia ono wszelkie zmiany w przepisach ruchu drogowego, które nastąpiły w czasie od poprzedniego przejścia kursu dla kierowców. Dzięki temu kierowcy na bieżąco uzupełniają swoją wiedzę i odnawiają swoje uprawnienia. Dodatkowo dzięki badaniom lekarskim mogą się upewnić, że nadal są osobami nadającymi się do uprawiania tego zawodu.

Kurs przewozu rzeczy (kategorie C1, C, C1+E oraz C+E) przeznaczony jest dla osób pracujących lub starających się o pracę w transporcie drogowym, ukończyli egzamin na prawo jazdy kat. C1 lub C wcześniej niż 10 września 2009r. oraz aktywni kierowcy zawodowi, którym okres ważności poprzedniego kursu skończył się lub ukończyli kwalifikację wstępną, przyspieszoną i uzupełniającą ponad 5 lat temu. Dodatkowo zapisujący się na szkolenie musi przebywać w naszym kraju przez minimum 185 dni w roku lub studiować w Polsce od minimum pół roku. Szkolący się musi wykonywać usługi przewozu drogowego na rzecz podmiotu mającego siedzibę w naszym kraju i nie mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy jako kierowca.

Kursant wybiera 2 moduły szkolenia z zakresu szkolenia zaawansowanego obejmującego racjonalną jazdę z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa, stosowania przepisów, bezpieczeństwa, obsługi i logistyki w zakresie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska, oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego i krajowego przewozu drogowego. Szkolenie uprawnia do profesjonalnego prowadzenia samochodów ciężarowych.

Kurs przewozu osób (kategorie D1, D, D1+E oraz D+E) ma podobne wymagania, jednak przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kat. D1 lub D przed 10 września 2008r. oraz aktywnych kierowców zawodowych, którym minął okres ważności poprzedniego kursu lub ukończyli kwalifikację wstępną, przyspieszoną i uzupełniającą ponad 5 lat temu. Szkolenie uprawnia do prowadzenia autobusów w transporcie drogowym.

Do zapisu na kurs konieczne jest wcześniejsze spełnienie kilku wymagań formalnych. Należy posiadać PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego), wykonać badania lekarskie i psychologiczne oraz zgłosić się do OSK by zapisać na interesujące nas szkolenie.

Aby wybrać odpowiedni dla siebie ośrodek szkolenia warto zapoznać się opiniami wcześniejszych kursantów. Dzięki temu dowiemy się gdzie warto odbyć szkolenie tak, aby uzupełnić i odświeżyć własną wiedzę. Pozwoli nam to na uniknięcie problemów w przyszłości i bycie konkurencyjnym na rynku kierowców. Jeśli mamy wątpliwości warto skontaktować się z danym ośrodkiem i poprosić o szczegółowe informacje na temat danego szkolenia. Wiele z nich (cena, czas trwania, program szkolenia) znajdziemy również na stronach internetowych ośrodków. Tam również bez problemu zapiszemy się przez Internet na szkolenie oraz otrzymamy bezpłatną wycenę szkolenia obejmującego interesujące nas moduły. Życzymy powodzenia w karierze kierowcy!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka