Czy ETF na Bitcoin naprawdę zmienił zasady gry? Analiza wyników GBTC

Czy ETF na Bitcoin naprawdę zmienił zasady gry Analiza wyników GBTC

Fundusze ETF Bitcoin miały być prawdziwym game changerem nie tylko dla BTC, ale dla całego rynku kryptowalut.

Obecnie wszystkie ETF-y na Bitcoin stanowią od 30% do 50% rynku kasowego króla kryptowalut, jednak skutki ich wprowadzenia nie są aż tak rewolucyjne, jak się spodziewano.

Mimo to wszystko, co kręci się wokół Bitcoina ma największą szansę powodzenia w świecie kryptowalut.

Duży apetyt na sukces ma nowy projekt 99Bitcoins, który zadebiutował na kilka dni przed czwartym halvingiem BTC.

Czym jest ETF na Bitcoin?

Po wielomiesięcznych bataliach, 10 stycznia 2024 r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła 11 nowych kasowych funduszy ETF na bitcoiny.

Fundusze ETF to rodzaj papierów wartościowych notowanych na giełdzie. Śledzą one wyniki danych aktywów lub towarów.

W przypadku Bitcoin ETF śledzony jest spot, czyli aktualna cena kryptowaluty.

Każda transakcja sprzedanej akcji ETF jest zabezpieczona równoważną ilością bitcoinów – fundusz wspierany jest przez samego Bitcoina.

Pojawienie się funduszy ETF na Bitcoin ułatwiły dodawanie do inwestycji ekspozycji na tę największą kryptowalutę.

Nie trzeba martwić się zakładaniem portfeli kryptowalutowych, dbaniem o klucze prywatne, transfery czy transakcję kupna i sprzedaży prawdziwej waluty.

Dzięki spotowym funduszom ETF można tworzyć lub zamykać jednostki uczestnictwa w funduszu, dostosowując się do zapotrzebowania na rynku.

Wykres fundusze typu spot ETF na BItcoin vs kontrakty terminowe futures – udziały w rynku
Udział w rynku funduszy typu spot na Bitcoin i kontraktów terminowych futures [źródło: https://www.theblock.co/data/crypto-markets/bitcoin-etf]
Wciąż jednak nad funduszami ETF na cenę Bitcoina dominują kontrakty futures (reprezentują średnio 80% do 85% całego handlu Bitcoinami).

Kontrakty terminowe futures są znacznie bardziej złożonymi instrumentami pochodnymi, śledzącymi potencjalne przyszłe ceny aktywa. Zostały zatwierdzone dużo wcześniej niż omawiane tu fundusze ETF typu spot BTC, bo w październiku 2021 r.

Jak radzi sobie Grayscale Bitcoin Trust?

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) to jeden z pierwszych funduszy ETF Bitcoin, który pozwala użytkownikom na uzyskanie ekspozycji na BTC i pasywne inwestowanie.

Uważany jest także za jeden z największych, jednak ostatnio po piętach depcze mu firma BlackRock. Przeciwnicy GBTC zarzucają firmie nakładanie zbyt dużych opłat transakcyjnych.

Fundusz GBTC od 11 stycznia 2024 r. stracił już ponad 300 tysięcy BTC (prawie połowę swoich zasobów) i stale notuje masowe odpływy. Z kolei największy konkurent GBTC, BlackRock, w tym samym czasie obserwuje niemal równoważne wpływy.

GBTC vs Blackrock wykres aktywów
Zarządzane ektywa spotowych ETF-ów na bitcoiny: Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) , BlackRock (IBIT) [źródło: https://www.theblock.co/data/crypto-markets/bitcoin-etf]
Grayscale nie jest też w stanie zrekompensować sobie zmniejszania się wolumenu obrotu. Utrata udziałów w rynku jest znacząca – o ile 11 stycznia wynosiła 50% to w drugim tygodniu kwietnia spadła do 23,5%.

Większość użytkowników GBTC to inwestorzy długoterminowi, którzy swoje bitcoiny nabyli na długo przed ostatnimi podwyżkami. Są w lepszej sytuacji niż konkurencji i mają większą motywację do tego, aby sprzedawać swoje taniej kupione bitcoiny po wyższej cenie.

Hongkong planuje uruchomienie swoich funduszy typu spot Bitcoin

Już w kwietniu Hongkong, jako pierwsze państwo w Azji, ma uruchomić własne fundusze ETF typu spot na Bitcoina.

Takie działanie mogłoby poprawić wizerunek do niedawna błyszczącego na mapie globalnego centrum finansowego, dotkniętego negatywnymi skutkami pandemii, słabnącej gospodarki chińskiej czy napięć między Chinami a USA.

Wprowadzenie funduszy ETF na Bitcoin mogłoby skłonić do nowych globalnych inwestycji i przenieść adopcję kryptowalut na wyższy poziom.

Warto pamiętać, że w Chinach kontynentalnych handel walutami cyfrowymi jest zakazany, jednak chińskie przedsiębiorstwa offshore chętnie pomagają w rozwoju rynku kryptowalut w bardziej liberalnym Hongkongu.

Wiedza o bitcoinach się przydaje: nowa przedsprzedaż 99Bitcoins

Chociaż do zakupu i zarządzania funduszami typu spot na Bitcoin nie potrzeba żadnej zaawansowanej wiedzy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o Bitcoinie i jego możliwościach.

Promowaniem wiedzy o największej kryptowalucie świata zajmuje się projekt 99Bitcoin, który właśnie uruchomił swojego natywnego tokena typu BRC-20: $99BTC.

To rewolucyjna kryptowaluta, która z jednej strony bawi i uczy, a z drugiej pozwala na zdobywanie nagród, a swoją ofertę kieruje zarówno do początkujących, jak i doświadczonych entuzjastów BTC.

Strona 99Bitcoins może pochwalić się szerokim gronem obserwujących (społeczność liczy 709 tys. i stale rośnie), ponad 2,8 mln subskrybentów newsletterów oraz 79 godzinami kursów tradingowych dostępnych na platfomie.

ilustracja ze strony główne 99Bitcoins

Dzięki wczesnemu zakupowi tokenów $99BTC za 0,001 $ za monetę, można skorzystać z najwyższych nagród za staking.

Dodatkowo osoby, które będą podążać ścieżką nauczania i dołączą do 99Bitcoins, mają szansę zarobić 99 tokenów $99BTC przesyłanych bezpośrednio do swojego portfela.

Nagrody w formie tokenów można wykorzystać do przeglądania treści premium, uzyskiwania dostępu do zniżek na produkty i usługi partnerów oraz do handlu w sieci.

ETF-y na Bitcoin nie są drogą na skróty

Chociaż same fundusze ETF na Bitcoin miały zmienić sposób zarabiania na tej kryptowalucie i obniżyć próg wejścia dla osób, które nie chcą posiadać fizycznych tokenów, nadal wymagają od inwestorów podejmowania przemyślanych decyzji co do alokacji swoich aktywów.

Pomocne w szerzeniu wiedzy o handlu kryptowalutami i samym Bitcoinie mogą być kursy i bazy informacji dostępne na platformie 99Bitcoins, która właśnie ogłosiła przedsprzedaż swojego natywnego tokena.

Posiadacze tokena $99BTC mogą nie tylko pasywnie zarabiać w ramach stakingu, ale także brać udział w losowaniach nagród, airdropach i uzyskiwać dostęp do ekskluzywnych treści premium.